کد خبر: 687003
تاریخ انتشار :

تلاش ماک رون پیشبرد طرح‌های اصلاحی مد نظر با وجود نداشتن اکثریت پارلمان

رئیس جمهور فرانسه در دور دوم ریاست جمهوری خود اکثریت پارلمان را ندارد و به همین دلیل مذاکراتی را با احزاب مختلف برای در هم شکستن مقاومت مخالفان به منظور پیشبرد طرح‌های اصلاحی مد نظر خود را در پیش گرفته است.

تلاش ماک رون پیشبرد طرح‌های اصلاحی مد نظر با وجود نداشتن اکثریت پارلمان
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از "ان تی وی"، "امانوئل ماکرون"، رئیس جمهور فرانسه در دوره دوم مسئولیت خود بدون اکثریت پارلمان فرانسه را اداره می کند.

حالا رئیس جمهور فرانسه به منظور جلوگیری از مسدود شدن پروژه های بحث برانگیز خود رهبران احزاب را به گفتگو در حومه پاریس دعوت می کند. پس از تردید های اولیه، همه مخالفان او با شرکت در این نشست موافق هستند.

به این ترتیب امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه با نمایندگان احزاب نمایندگی در پارلمان پاریس دیدار کرد. هدف از این گفت‌وگوها دستیابی به گسترده‌ترین توافق ممکن در مورد پروژه‌های قانون‌گذاری و در صورت لزوم، باز کردن راه برای همه پرسی مد نظر خود بود. اردوگاه سیاسی ماکرون اعلام کرد که رئیس‌جمهور که از زمان انتخابات پارلمانی ژوئن 2022 اکثریت خود را در مجلس ملی نداشته است، می‌خواهد از «همه ابزاری که در اختیار دارد» برای جلوگیری از محاصره سیاسی استفاده کند.

قالب گفتگو بین رئیس جمهور و رهبران احزاب در فرانسه بسیار نادر است. ماکرون به دنبال توافقی با رهبران احزاب به ویژه در مورد موضوعات مورد مناقشه سیاسی مانند مهاجرت، امنیت عمومی و بازار کاراست. این نشست در حومه پاریس در سن دنی برگزار می شود که در آن مطبوعات تعطیل است. در این منطقه شورش های خشونت آمیزی بین اواخر ژوئن تا اوایل ژوئیه مانند سایر حومه ها و شهرهای فرانسه رخ داد.

رهبران همه احزاب حاضر در پارلمان دعوت ماکرون را برای شرکت در این نشست پذیرفتند. چندین نماینده جناح چپ در ابتدا تصمیم گرفتند از حضور در این جلسه خودداری کنند - و از "راه اندازی پروژه رسانه ای" رئیس جمهور صحبت کردند. نمایندگان اپوزیسیون چپ به محض ورود اطمینان دادند که گرفتار کمپین روابط عمومی ماکروننشده اند. رهبر حزب سبز EELV از نبود مسائل زیست محیطی در دعوت نامه ماکرون شکایت کرد.

"جوردن باردلا"، رهبر حزب راستگرای پوپولیست Rassemblement National، اعلام کرد که این فرصتی برای "گفتگوی آزاد" با ماکرون است. باردلا گفت، با این حال، او به عنوان "عصای زیر بغل" رئیس جمهور عمل نخواهد کرد، بلکه برای "میلیون ها فرانسوی" که خواهان سیاست متفاوتی هستند، به ویژه در مورد امنیت و قدرت خرید صحبت خواهد کرد.

به گفته کاخ الیزه، شرکت کنندگان به دور دور این گفتگو در مورد وضعیت بین‌المللی و اصلاح نهادها دعوت شده‌اند. پس از آن باید یک "ناهار کاری" برای رسیدگی به سوالات مربوط به آموزش مدارس، مقامات، ادغام و نابرابری که در اثر شورش های پایان ژوئن مطرح شده بود، برگزار شود.

حزب رنسانس ماکرون می خواهد برای برگزاری یک همه پرسی در مورد سه تا پنج مسئله از جمله اصلاحات نهادی تلاش کند. یکی از مقامات حزب گفت: اگر مردم رای مثبت دهند، این راهی برای مشروعیت بخشیدن به روند پیش رو خواهد بود.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها