کد خبر: 687107
تاریخ انتشار :

آخرین تحولات اوکراین| اعتراف وزارت دفاع کی‌یف به تلفات سنگین ارتش این کشور

صد آنلاین | افشای تلفات ۴۰۰ هزار نفری ارتش اوکراین، انهدام ۳ قایق مهاجم اوکراینی در دریای سیاه، وجود گلوله‌های حاوی اورانیوم در بسته کمک نظامی به کی‌یف، دیدار پوتین و اردوغان در روز دوشنبه و شرط کی‌یف برای برگزاری انتخابات، از مهمترین رویدادها پیرامون جنگ هستند.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش صد آنلاین ، دیمیتری پولیانسکی، معاون اول نماینده دائم فدراسیون روسیه در سازمان ملل متحد، شب گذشته هشدار داد که خطر درگیری نظامی بین ناتو و روسیه وجود دارد و وضعیت بسیار خطرناک است. وی بدین ترتیب در مورد سخنان "تاکر کارلسون" روزنامه نگار آمریکایی در خصوص چشم انداز وقوع یک جنگ تمام عیار بین ایالات متحده و روسیه در سال آینده اظهار نظر کرد.

پولیانسکی گفت: «ارزیابی احتمال چنین سناریویی به عهده ما نیست. ما بارها هشدار داده‌ایم که وضعیت بسیار خطرناک است و خطر واقعی درگیری مستقیم بین روسیه و ناتو وجود دارد.»

 

این دیپلمات به این واقعیت اشاره کرد که کشورهای عضو ناتو، به خصوص آمریکا، به شدت در درگیری نظامی در اوکراین دخالت داشته و اطلاعات نظامی لازم را از طریق ماهواره ها به کی‌یف می دهند. همچنین تردیدهایی در مورد تامین نیروی انسانی با گزارش هایی مبنی بر حضور مربیان و مزدوران غربی در خاک اوکراین مطرح است. وی افزود: «ما نمی‌توانیم رد کنیم که آنها در فعالیت‌های نظامی خاصی در اوکراین دست داشته باشنددر چنین شرایطی، هر چیزی ممکن است رخ دهد. وقتی چنین رویارویی نزدیکی بین ناتو و روسیه وجود داشته باشد، هیچ روند اوضاعی منتفی نیست.»

پولیانسکی یادآور شد که از نقطه نظر نظامی، مقامات کی‌یف در موقعیت بسیار بدی قرار دارد، زیرا کاملاً به حمایت غرب وابسته است. وی همچنین اشاره کرد که بسیاری از مردم در ایالات متحده و سایر کشورها شروع به درک  اوضاع واقعی در اوکراین کرده‌اند. 

یک روز قبل، تاکر کارلسون گفت که آمریکایی‌ها باید نگران احتمال درگیری تمام عیار با روسیه در سال ۲۰۲۴ باشند. او پیش بینی کرد که موشک‌های ایالات متحده ممکن است "به طور تصادفی" در خاک لهستان سقوط کنند، پس از آن واشنگتن مسکو را مقصر این حادثه معرفی کرده و جنگ را آغاز کند.

پیش از این، رابرت کندی جونیور، نامزد پست ریاست جمهوری آمریکا نیز گفته بود که اگر ناتو وارد یک رویارویی نظامی مستقیم با روسیه شود، از هم خواهد پاشید.

علاوه بر این، ویوک راماسوامی، نامزد ریاست جمهوری آمریکا در انتخابات ۲۰۲۴ از حزب جمهوری خواه وعده داده که در صورت پیروزی اجازه وقوع جنگ جهانی سوم را نخواهد داد.

در ادامه می‌توانید تحولات مربوط به پانصد و پنجاه و ششمین روز جنگ اوکراین را دنبال بفرمایید:

***

انهدام سومین قایق بدون سرنشین اوکراینی در دریای سیاه 

وزارت دفاع روسیه صبح امروز، شنبه، اعلام کرد که سومین قایق بدون سرنشین اوکراینی که قصد حمله به پل کریمه را داشت، در آبهای دریای سیاه منهدم شد. 

در کانال تلگرامی این وزارتخانه آمده است: «حدود ساعت ۰۲:۲۰ امروز دوم سپتامبر به وقت مسکو، سومین قایق بدون سرنشین نیمه شناور اوکراینی که توسط نیروهای مسلح اوکراین برای انجام حمله تروریستی به پل کریمه فرستاده شده بود، در آبهای دریای سیاه منهدم شد.»

طبق این اطلاعات، تلاش دیگری برای حمله به پل کریمه در ساعت اولیه بامداد امروز مشخص شد که پهپاد دریایی اوکراینی با موفقیت نابود شد.

علاوه بر این، شب گذشته نیز وزارت دفاع روسیه از جلوگیری از حمله نیروهای اوکراینی به پل کریمه در حوالی ساعت ۲۳:۱۵ به وقت مسکو خبر داد.

رهگیری یک پهپاد اوکراینی بر فراز منطقه بلگوراد

وزارت دفاع روسیه صبح امروز، شنبه از سرکوب تلاش دیگری از سوی کی‌یف برای انجام یک حمله تروریستی با استفاده از پهپاد در خاک روسیه خبر داد.

در بیانیه این وزارتخانه آمده است: «در اول سپتامبر، حدود ساعت ۲۳:۰۰ به وقت مسکو، تلاش طرف اوکراینی برای انجام یک حمله تروریستی با هواپیمای بدون سرنشین از نوع هواپیما در خاک روسیه خنثی شد. این پهپاد در آسمان منطقه بلگوراد رهگیری و سرنگون شد. این حادثه تلفات و خساراتی نداشت.»

نامزد ریاست جمهوری آمریکا قول داد از جنگ جهانی سوم جلوگیری کند

ویوک راماسوامی، نامزد ریاست جمهوری آمریکا در انتخابات ۲۰۲۴ از حزب جمهوری خواه بامداد امروز، شنبه، اطمینان داد که در صورت پیروزی اجازه وقوع جنگ جهانی سوم را نخواهد داد. او سه بردار اصلی را در برنامه سیاست خارجی خود شناسایی کرد. به ویژه، اینها تضمین‌هایی هستند که ایالات متحده یک جنگ جهانی را راه اندازی نخواهد کرد.

 این نامزد طی یک سخنرانی در جمع هواداران در نیوهمپشایر گفت: «به نظر من، من تنها نامزد رقابت فعلی، صرف نظر از حزب، هستم که واقعاً به وضوح نحوه جلوگیری از چنین سناریویی (جنگ جهانی سوم) را بیان کرده است.»

این جمهوریخواه معتقد است که وضعیت کنونی پیرامون تایوان بی ارتباط با درگیری نظامی در اوکراین نیست. راماسوامی افزود، به عقیده مقامات چین، وارد شدن به رویارویی با این کشور در شرایط همکاری رو به افزایش بین پکن و مسکو، به نفع آمریکا نخواهد بود.

افشای تصادفی تلفات واقعی نیروهای مسلح اوکراین توسط کی‌یف 

 سرهنگ داگلاس مک گرگور، مشاور سابق رئیس پنتاگون،  شب گذشته، در یک مصاحبه تلویزیونی اشاره کرد که چنین اطلاعاتی به تازگی و بطور تصادفی در کی‌یف تایید شده است که از آغاز درگیری نظامی در اوکراین، ۴۰۰ هزار نیروی نظامی اوکراینی کشته شده‌اند.  

به گفته وی، تلفات نیروهای مسلح اوکراین بسیار بیشتر از حتی  تلفات ارتش ایالات متحده در طول جنگ جهانی دوم است.

مک گرگور گفت: «اکنون مردم به من می‌گویند حق با تو بود. ۴۰۰ هزار سرباز نیروهای مسلح اوکراین کشته شدند. خود اوکراینی‌ها به طور تصادفی این موضوع را تأیید کرده و گفته اند که باید به کشته شدگان ادای احترام شود. آنها به همین تعداد اشاره کردند - ۴۰۰ هزار نفر. همه چیز به زودی تغییر خواهد کرد. <…> درگیری به مراحل پایانی خود رسیده است.»

وادیم خولودینکو، پزشک نظامی ارتش اوکراین نیز روز جمعه در گفتگو با روزنامه کانادایی گلوب & میل (The Globe and Mail) فاش کرد که بیش از نیمی از تجهیزات پزشکی و مواد مصرفی مورد نیاز نیروهای مسلح اوکراین توسط داوطلبان تامین می شود، نه توسط وزارت دفاع اوکراین. وی همچنین گفت که هیچ تجهیزات باکیفیت و کادر پزشکی آموزش دیده‌ای در ارتش اوکراین وجود ندارد که به طور قابل توجهی به نجات جان پرسنل نظامی در اولین ساعت پس از مجروح شدن کمک کند و امکانات در این زمینه حداقلی است. 

 

کیریل بودانوف، رئیس سازمان اطلاعات نظامی اوکراین به تلفات سنگین در صفوف نیروهای مسلح این کشور اذعان کرده و گفت که نیروهای اوکراینی در جبهه نبرد متحمل تلفات سنگینی می‌شوند و این مسئله را نمی توان انکار کرد. 

وی در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی در پاسخ به سوالی در مورد چگونگی تلفات در صفوف نیروهای مسلح اوکراین با قبول این واقعیت، افزود: گفتن آمار دقیق  آسان است، ولی کار درستی نخواهد بود. تلفات زیادی وجود دارد که به تدریج به آن عادت می‌شود، ولی این نیز طبیعی نیست. البته شاید گفتن در این حد کار درستی باشد.

علاوه بر این، روز جمعه ساکنان پایتخت اوکراین در شبکه‌های اجتماعی فاش کردند که بسیج مردان بالای ۵۰ سال در این شهر آغاز شده است. برخی ساکنان محلی گفتند که ارتش اوکراین یکی از خوابگاه های شهر را مسدود کرده و تمام مردانی که در آنجا بودند و برای یافتن کار به شهر آمده بودند، را جمع کرده و بردند.

گنجاندن گلوله‌های حاوی اورانیوم ضعیف شده در بسته کمک نظامی به کی‌یف 

خبرگزاری رویترز شب گذشته، جمعه به نقل از منابع خبری خود گزارش داد که برای نخستین بار، ایالات متحده گلوله‌های حاوی اورانیوم ضعیف شده را در بسته کمک نظامی به کی‌یف قرار داده است. یادآوری شد که این گلوله‌های اورانیوم ضعیف شده برای تانک‌های آبرامز آمریکایی در نظر گرفته شده است.

طبق اطلاعات این آژانس، واشنگتن انتظار دارد که گلوله ‌های حاوی اورانیوم ضعیف شده به نیروهای مسلح اوکراین اجازه دهد تا به طور مؤثرتری علیه تانک‌های روسی عمل کنند. به گفته یک منبع خبری رویترز، بسته جدید کمک به کی‌یف شامل تسلیحاتی به ارزش بین ۲۴۰ تا ۳۷۵ میلیون دلار خواهد بود.

پیش از این در اواخر ماه آگوست، رابرت کندی جونیور، نامزد پست ریاست جمهوری آمریکا، نسبت به احتمال نابود شدن اوکراین به دلیل ارسال گلوله‌های دارای اورانیوم هشدار داده بود.

کی‌یف تامین سامانه پدافند هوایی پاتریوت را شرط برگزاری انتخابات نامید

میخائیل پودولیاک، مشاور رئیس دفتر رئیس جمهور اوکراین شب گذشته، جمعه در برنامه تلویزیونی اوکراین اعلام کرد که برای برگزاری انتخابات در زمان مقرر، کی‌یف به تحویل جدید سیستم های دفاع هوایی، به ویژه سامانه های موشکی ضد هوایی پاتریوت نیاز دارد. 

وی گفت: «در مارس ۲۰۲۴، انتخابات ریاست جمهوری بعدی باید در اوکراین برگزار شود. کی‌یف در چارچوب یک رویکرد دموکراتیک برای آنها آماده است. اما مسائل امنیتی، اجرای حقوق انتخاباتی شهروندان اوکراین، مسائلی در مورد حق مبارزات انتخاباتی وجود دارد که باید تضمین شود.  آیا می‌توانیم در چارچوب این موضوع، روی سیستم‌های دفاع هوایی اضافی، به خصوص روی سامانه پاتریوت حساب کنیم که به ما امکان می‌دهد آسمان خود را ببندیم و از مردم غیرنظامی در شهرهای اوکراین محافظت کنیم؟ این پرسش‌های عملی که رئیس‌جمهور مطرح کرد، هنوز پاسخی ندارد.»

پودولیاک همچنین یادآور شد که برگزاری انتخابات مستلزم هزینه بسیار جدی است. در حال حاضر، مقامات اوکراینی نمی توانند مبلغ لازم را برای روند انتخابات اختصاص دهند، زیرا این کشور با کسری بودجه مواجه است و وظایف دارای اولویت تامین مالی ارتش است. مشاور زلنسکی افزود: "اما ما اعلام می کنیم که به اقدامات دموکراتیک پایبند هستیم و در صورت لزوم آماده آنها هستیم، البته برای این کار شرکای ما نیز باید اقدامات خاصی را انجام دهند."

واکنش روسیه به درخواست دانمارک برای کاهش تعداد دیپلمات‌های روس 

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه شب گذشته جمعه اعلام کرد که مقامات مسکو درخواست دانمارک برای کاهش تعداد کارکنان دیپلماتیک روسیه به ۵ نفر را به عنوان یکی دیگر از مظاهر موضع گیری خصمانه علیه این کشور ارزیابی می‌کند.

زاخارووا گفت: ما درخواست مقامات دانمارکی برای کاهش تعداد کارکنان دیپلماتیک سفارت روسیه در کپنهاگ از ۱۵ نفر به ۵ نفر را به عنوان یکی دیگر از  موضع گیریهای خصمانه رهبری دانمارک نسبت به کشورمان می دانیم و از این موضوع نتایج لازم گرفته خواهد شد.

همان روز جمعه، دولت دانمارک تصمیم گرفت تعداد دیپلمات‌های روسیه در سفارت روسیه در کپنهاگ را به تعداد دیپلمات‌های دانمارکی در سفارت این کشور در مسکو کاهش دهد.

در وب سایت وزارت خارجه دانمارک تاکید شده که کاهش درخواست شده باید حداکثر تا تاریخ ۲۹ سپتامبر انجام شده باشد و سفارت روسیه باید حداکثر پنج دیپلمات و ۲۰ کارمند داشته باشد.

از فوریه ۲۰۲۲ با آغاز درگیری نظامی در اوکراین، مشکلات در فعالیت نمایندگی های دیپلماتیک روسیه در تعدادی از کشورهای غربی مشاهده شده است. علاوه بر اخراج دیپلمات ها و محدودیت‌های کاری، سفارتخانه‌ها و سفرای روسیه مورد توهین، حمله و خرابکاری قرار می‌گیرند.

اشاره وزیر خارجه مجارستان به درماندگی و ضعف اتحادیه اروپا

پیتر سییارتو، وزیر امور خارجه و روابط اقتصادی خارجی مجارستان روز جمعه در جمع خبرنگاران ابراز عقیده کرد که نهادهای اتحادیه اروپا درماندگی، ضعف خود را نشان می دهند و رقابت پذیری اتحادیه تضعیف شده است. به عقیده او دلیل این امر «پاسخ بد بروکسل به مشکلات پیش آمده» است. وی گفت که اتحادیه اروپا می خواهد نوعی ایالات متحده اروپا ایجاد کند و کشورهای عضو اتحادیه را تضعیف کند.

سییارتو یادآور شد که بحران‌های چند سال گذشته، از جمله مشکل مهاجرت، نشان داده است که نهادهای بروکسل قادر به مقابله با مشکلات نیستند.

شولتز : گروه ۲۰ با وجود اهمیت روزافزون بریکس همچنان نقش مهمی ایفا می‌کند

اولاف شولتز، صدراعظم آلمان معتقد است که گروه بیست (G۲۰) علیرغم اهمیت در حال رشد گروه بریکس، همچنان نقش مهمی در آینده ایفا خواهد کرد.

شولیز در پاسخ به این سوال خبرنگاران که آیا گروه جی ۲۰ در آینده اهمیت خود را از دست خواهد داد، گفت: "خیر، چنین نخواهد شد." او معتقد بود که ریاست اندونزی بر گروه G۲۰ در سال گذشته و ریاست هند در سال جاری، ریاست بعدی برزیل، سهم مهمی در تضمین این موضوع خواهد داشت که به همین شکل درک شود.

صدراعظم آلمان گفت: «در هر حال، وظیفه اصلی ما این است که اطمینان حاصل کنیم که جهان آینده را با هم در شرایطی برابر با کشورهای در حال توسعه آسیا، آمریکای جنوبی و آفریقا شکل دهیم».

روز جمعه اول سپتامبر در کمیته مرزی بلاروس اعلام شد که یک بالگرد نظامی ارتش لهستانی حریم هوایی بلاروس را در منطقه برستوویتسکی نقض کرد. 

این وزارتخانه در بیانیه‌ای اعلام کرد: یک بالگرد نظامی لهستانی از نوع میگ-۲۴ در ارتفاع بسیار کم از مرز بلاروس عبور کرده و تا عمق ۱۲۰۰ متری به داخل خاک بلاروس پرواز کرد و سپس به عقب بازگشت.

مقامات مینسک ورشو را از این حادثه مطلع کرده است.در این رابطه پاول یابلونسکی، معاون وزیر امور خارجه لهستان شب گذشته گفت: ورشو ادعای مینسک در مورد نقض مرز بلاروس توسط یک هلیکوپتر لهستانی را تجزیه و تحلیل خواهد کرد.

فیگارو: زلنسکی از کمبود سرباز گیری برای ارتش اوکراین عصبانی است

روزنامه فرانسوی "فیگارو" روز جمعه گزارش داد که ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین از عملکرد کمیسرهای نظامی این کشور که نمی توانند تعداد کافی سربازان وظیفه را برای خدمت در نیروهای مسلح اوکراین جذب کنند، به دلیل گسترش رشوه در آنها ناراضی است. 

به نوشته این نشریه، به همین دلیل زلنسکی همه کمیسرهای منطقه‌ای در این رابطه را اخراج کرده و به بیش از ۲۰۰ مرکز استخدام حمله کرده و عملکرد آنها را "خیانت" نامیده است.

به نوشته این روزنامه، از آغاز درگیری‌ها، ۱۳.۶ هزار نفر که سعی در ترک غیرقانونی اوکراین داشتند، دستگیر شده‌اند.نویسندگان مقاله با مردان اوکراینی که از خدمت سربازی طفره می روند صحبت کرده و گزارش دادند که بسیاری از سربازان وظیفه در اوکراین سعی دارند رشوه ای چند هزار دلاری به اداره ثبت نام رتش بپردازند و با فرار به خارج از کشور از قانون بسیج دوری کنند.

این نشریه یادآور شد که اگرچه در ابتدای جنگ صحبت زیادی در مورد وحدت مردم اوکراین وجود داشت، اما بسیاری بلافاصله تصمیم به خروج از کشور گرفتند. دیگران کمی دیرتر به این موضوع رسیدند و با فجایع دوران جنگ مواجه شدند. یکی از مردانی که از اوکراین فرار کرده بود به نشریه فیگارو گفت که ۵ هزار دلار رشوه پرداخته تا ماشینی با شماره دولتی او را در جنگلی در نزدیکی مجارستان رها کند، جایی که سوراخی در حصار به او اجازه عبور غیرقانونی از مرز را داد.

این روزنامه افزود، ده‌ها هزار داستان از این دست وجود دارد و نتیجه گرفته که هرچه می گذرد اوکراینی‌های بیشتری نمی خواهند بجنگند، ولی چون چاره ای ندارند، ترجیح می دهند از کشور فرار کنند.

گوترش هنوز پاسخی به پیشنهادهای خود در مورد توافق غلات دریافت نکرده است

استفان دوجاریک، سخنگوی رسمی دبیر کل سازمان ملل شب گذشته در یک نشست خبری اعلام کرد که آنتونیو گوترش، هنوز پاسخی رسمی از سوی روسیه به پیشنهادهای ارائه شده توسط وی برای بازگرداندن توافق غلات دریافت نکرده است.

نماینده دبیرکل به سئوال خبرنگاران در این باره پاسخ منفی داد. دوجاریک افزود که سازمان جهانی به "تماسها در سطوح مختلف" برای احیای پیمان غلات ادامه می دهد، اما در حال حاضر "هیچ چیزی برای گزارشی در مورد پیشرفت وضعیت در این موضوع وجود ندارد."

وی در عین حال به هیچ وجه درباره اظهارات سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه مبنی بر اینکه هیچ تضمینی در پیام دبیر کل وجود ندارد، اظهار نظر نکرد.

روز گذشته سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه فاش کرد که گوترش در نشستی در حاشیه اجلاس بریکس در آفریقای جنوبی، پیشنهادهای جدید خود را برای توافق غلات به او گفته بود، اما در پیام رئیس این سازمان جهانی تضمینی در این خصوص وجود نداشت.

مذاکرات وزیر دفاع روسیه با وزیر خارجه ترکیه درباره توافق غلات

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه در جریان مذاکرات روز جمعه خود در مسکو با هاکان فیدان، وزیر امور خارجه ترکیه درباره توافق غلات و روند اوضاع در سوریه گفتگو کرد.

طبق اطلاعات وزارت دفاع فدراسیون روسیه، در جریان این دیدار  ژنرال شویگو تاکید کرد که توافقنامه غلات بدون تقصیر روسیه متوقف شد. وی گفت: «امروز، بدون تقصیر ما، [توافق غلات] متوقف شد. و در اینجا فقط می توانیم یک چیز بگوییم و آن اینکه اگر همه آنچه به روسیه وعده داده شده محقق شود، توافق تمدید خواهد شد.»

وی همچنین یادآور شد که روسیه قصد دارد به مشارکت استراتژیک دوجانبه با ترکیه برای حل مشکلات سوریه ادامه دهد. وزیر امور خارجه ترکیه نیز به نوبه خود به همکاری سازنده و موفق طولانی مدت با روسیه اشاره کرد و گفت: ما سال‌هاست که با موفقیت روی بحرانی‌ترین موضوعات کار کرده‌ایم و همیشه بلوغ سیاسی نشان داده‌ایم. این به ما نشان می‌دهد که روابط بین روسیه و ترکیه چقدر عمیق و از  لحاظ استراتژیک تنظیم شده است.

یک روز قبل، هاکان فیدان علام کرد که طرف ترکیه‌ای با کمک سازمان ملل، تعدادی پیشنهاد با هدف «احیای» توافق غلات آماده کرده است. وزیر خارجه ترکیه افزود: از  سرگیری طرح دریای سیاه بر تامین امنیت غذایی جهانی تاثیر می گذارد.

وزارت دفاع اوکراین محصول بی کیفیت غذایی برای نیروهای مسلح خریده بود

دفتر دادستان کل اوکراین روز جمعه گزارش داد که وزارت دفاع این کشور با یک شرکت تولیدی برای تامین یک میلیون بسته غذایی بی کیفیت به ارزش ۴۳۰ میلیون گریونا (حدود ۱۱.۷ میلیون دلار) برای سربازان اوکراینی توافق کرده است و این قرارداد باید در دادگاه به چالش کشیده شد. 

بدین ترتیب دادستانی کل از ارسال این بسته های غذایی بی کیفیت به ارتش اوکراین جلوگیری کرد. طبق این اطلاعات، در این قرارداد بسته‌های غذایی خریداری می‌شد که استانداردهای تغذیه‌ای برای پرسنل نظامی را ندارد. 

پیش از آن، در ماه فوریه نیز، سرویس امنیت اوکراین طرح دیگری را برای سرقت وجوه ۳.۲ میلیون دلاری اختصاص داده شده برای تامین غذای پرسنل نظامی اوکراین فاش کرده بود.

توضیح وزارت دفاع روسیه درباره علت تلفات بالای ارتش اوکراین 

سپهبد ایگور کوناشینکوف، سخنگوی رسمی وزارت دفاع  روسیه  روز جمعه، در یک نشست مطبوعاتی اعلام کرد که در جریان ضد حمله، نیروهای نظامی اوکراینی به دلیل انهدام خودروهای زرهی خود توسط ارتش روسیه در فاصله‌ای به دور از خطوط تماس متحمل تلفات سنگینی از لحاظ نیروی انسانی می شوند.

وی افزود: «فرماندهی تشکیلات نیروهای مسلح اوکراین عمداً پرسنل را بدون پوشش امنیتی مناسب در حملات به عنوان «گوشت دم توپ» جلو می فرستد تا با پای پیاده بر موانع انفجاری مین‌های نیروهای ما غلبه کنند.»

کوناشینکوف سخت ترین وضعیت را در جهات دونتسک و زاپروژیه خواند، جایی که نظامیان اوکراینی از تلاش برای حمله دست بر نمی دارند. ولی به گفته وی، به لطف اقدامات مؤثر پرسنل نظامی ۴۴ مورد حمله دشمن دفع شده است و خسارات زیادی به ارتش اوکراین وارد شده است. 

کرملین: پوتین و اردوغان دوشنبه ۴ سپتامبر با یکدیگر دیدار می‌کنند

دفتر مطبوعاتی کرملین روز جمعه گزارش داد که ولادیمیر پوتین، رئیس‌ جمهوری روسیه و رجب طیب اردوغان، رئیس‌ جمهوری ترکیه، در مذاکراتی که در تاریخ چهارم سپتامبر (روز دوشنبه) در سوچی برگزار می‌شود، درباره مسائل مهم کنونی در عرصه بین‌المللی و توسعه همکاری‌های دوجانبه گفتگو خواهند کرد. 

دیمیتری پسکوف، دبیر مطبوعاتی رئیس جمهوری روسیه نیز همان روز تایید کرد که مذاکرات بین رهبران  دو کشور روز دوشنبه چهارم سپتامبر در بندر سوچی برگزار خواهد شد.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه پیش از این از دیدار احتمالی رهبران روسیه و ترکیه در آینده نزدیک خبر داد. وی یادآور شد که  در این نشست همه زمینه های مشارکت بین دو کشور بررسی خواهد شد.

هشدار درباره استقرار شرکت‌های تولید سلاح در اوکراین 

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین روز جمعه  اعلام کرد که استقرار بنگاه های تولید سلاح  غربی در خاک اوکراین به حل و فصل مناقشه کمکی نخواهد کرد. 

وی گفت: «این مسئله نمی تواند اساساً وضعیت را تغییر دهد. همچنین به هیچ وجه نمی تواند بر پیش بینی اجرای موفقیت آمیز و پایان عملیات ویژه نظامی تأثیر بگذارد.»

پسکوف در پاسخ به درخواست خبرنگاران برای اظهار نظر در مورد ظهور  یک دفتر نمایندگی انگلیسی در اوکراین که هدف نهایی آن تولید مهمات و سلاح خواهد بود، یادآور شد: هر شرکت نظامی مستقر توسط کشورهای غربی در اوکراین به هدفی برای نیروهای مسلح روسیه تبدیل خواهد شد. 

پوتین از دیدار آتی خود با شی جین پینگ خبر داد

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه اعلام کرد که به زودی با شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین دیدار خواهد کرد و طرفین از جمله در مورد توسعه تماس‌های  انسان دوستانه بحث خواهند کرد.

پوتین روز جمعه اول سپتامبر در جریان "درس آزاد" با عنوان "مهمترین مسائل" برای گروهی از دانش آموزان روس و در پاسخ به یکی از آنها گفت: «به زودی ملاقاتی با رئیس جمهوری چین برگزار خواهد شد.»

وی تاکید کرد که رهبر جمهوری خلق چین شخصاً برای توسعه روابط دوجانبه و تقویت مشارکت روسیه و چین تلاش زیادی می‌کند. پوتین با شاره به اینکه هر دو طرف یکدیگر را دوست خطاب کرده و روابط خوبی دارند، افزود: «ما قطعاً با رهبر چین در مورد کارهای دیگری که در این زمینه می‌توان در راستای توسعه تماس‌های انسان دوستانه انجام داد، گفتگو خواهیم کرد».

رئیس جمهوری خلق چین در روزهای ۲۰ تا ۲۲ مارس به روسیه سفر کرد. مذاکرات غیر رسمی بین رهبران چین و روسیه ۴.۵ ساعت به طول انجامید. رئیس جمهور شی در این گفتگوها ابراز امیدواری کرد که روابط بین روسیه و چین تقویت شود.

پوتین معتقد است شکست روسیه غیرممکن است

ولادیمیر پوتین در نشست روز جمعه خود با گروهی از دانش آموزان تاکید کرد که  روسیه یک کشور شکست ناپذیر است. رئیس جمهوری روسیه گفت: «من دقیقاً درک کرده ام که چرا ما در جنگ بزرگ میهنی پیروز شدیم: واقعیت این است که شکست دادن چنین مردمی با چنین طرز فکری غیرممکن است. ما کاملاً شکست ناپذیر بودیم. و اکنون  نیز ما چنین هستیم.»

لاوروف درگیری در اوکراین را انگیزه‌ای برای ایجاد جهان چند قطبی نامید

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه معتقد است کهدرگیری نظامی در اوکراین سهم قابل توجهی در شکل گیری یک نظام چند قطبی و جهانی عادلانه تر داشته است. وی روز جمعه اول سپتامبر در نشستی با دانشجویان و اساتید دانشگاه روابط بین الملل مسکو گفت: «عملیات نظامی ویژه ما انگیزه قدرتمندی به جنبشی داده که در حال بلوغ در جامعه جهانی به سمت عدالت و چند قطبی شدن است.»

وی  در جریان سخنرانی خود تاکید کرد که رویکرد کشورهای غربی در برابر نظم نوین جهانی می تواند به مناقشات جدید منجر شود.

سرگئی لاوروف به اظهارات سیاستمداران غربی در مورد قصد حمایت از اوکراین "تا هر زمان که لازم باشد" توجه کرده و گفت:  «زمانی که غرب برای دستیابی به اهداف خود در اوکراین تلاش میکند، این وضعیت را می توان با عملیات نظامی در عراق و افغانستان ارزیابی کرد. در اجلاس سران بریکس، ما این موضوع را با همکاران در یک محیط غیر رسمی مورد بحث قرار دادیم، و آنها از من پرسیدند: فکر می‌کنید غرب چقدر به دفاع از اوکراین کمک کند تا در میدان نبرد پیروز شود. دقیق نمی‌توان حدس زد، ولی نمونه هایی در تاریخ وجود دارد - ببینید در عراق و در افغانستان چقدر طول کشید تا به اهدافشان برسند. فکر می‌کنم پاسخ اینجا روشن است.»

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها