کد خبر: 687253
تاریخ انتشار :

اردن به ائتلاف دریایی آمریکا پیوست

اردن اعلام کرده است که به ائتلاف بین‌المللی امنیت دریایی به رهبری آمریکا که مقر آن در بحرین قرار دارد، پیوسته است.

اردن به ائتلاف دریایی آمریکا پیوست
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش مشرق، فرماندهی کل نیروهای مسلح اردن در بیانیه‌ای، از پیوستن این کشور به ائتلاف بین‌المللی امنیت دریایی به رهبری آمریکا خبر داده است؛ ائتلافی که مقر آن در بحرین و در مجاورت ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا است.

ائتلاف بین‌المللی امنیت دریایی متشکل از ۳۴ کشور است که واشنگتن هدف از آن را تضمین امنیت و مبارزه با تروریسم و دزدی دریایی در مناطق دریای سرخ و خلیج فارس که از مهم‌ترین مسیرهای کشتیرانی در جهان هستند، توصیف کرده است.

به نوشته وبگاه القدس العربی، به گفته فرماندهی کل نیروهای مسلح اردن، نیروی دریایی این کشور در همکاری با فرماندهی مرکزی نیروی دریایی آمریکا قصد استفاده از تکنولوژی هوش مصنوعی در سامانه‌های بدون سرنشین را دارد و پیش از این نیز مرکز سامانه‌های بدون سرنشین در فرماندهی نیروی دریایی اردن در سال ۲۰۲۲ افتتاح شده بود.

فرماندهی کل نیروهای مسلح اردن در ادامه تأکید کرد که این اولین ائتلاف دریایی اردن نیست و این کشور از سال ۲۰۰۸ عضو فعال «نیروهای دریایی مشترک» است. این ائتلاف نیز متشکل از ٢٨ کشور از جمله آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان، و عربستان سعودی است که تحت رهبری ناوگان پنجم دریایی آمریکا (مستقر در بحرین) قرار دارد.

اما حضور اردن در ائتلاف بین‌المللی امنیت دریایی، پس از آن است که امارات متحده عربی در تاریخ دهم خرداد اعلام کرد که از دو ماه قبل از این ائتلاف خارج شده است؛ امارات بدون توضیح بیشتری صرفا گفت که برای تأمین امنیت دریایی متعهد به گفت‌وگوهای مسالمت‌آمیز و ابزارهای دیپلماتیک است؛ تصمیمی که بسیاری از تحلیلگران آن را در راستای فاصله‌گیری امارات از آمریکا همچون عربستان سعودی تفسیر کردند.

از سوی دیگر پیوستن اردن به این ائتلاف، پس از سفر «مارک میلی» رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا به امان در تاریخ یکم شهریور و دیدار با عبدالله دوم، رخ داده است. او در حالی وارد اردن شد که یک روز قبل از آن در قدس اشغالی با «هرتزی هیلوی» رئیس ستاد مشترک اسرائیل دیدار کرده بود.

پیش از آن نیز «مایکل اریک کوریلا»، فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) نیز در تاریخ پنجم و ششم اردیبهشت به اردن سفر کرد و با ملک عبدالله، پادشاه اردن، و مقام‌های عالی‌رتبه نظامی این کشور دیدار کرده بود.

واشنگتن طی سال‌های اخیر تلاش دارد روابط خود را بیش از پیش با اردن گسترش دهد و دو تاکنون رزمایش‌های مشترک متعددی برگزار کرده‌اند.

در این میان فرمانده ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا مستقر در بحرین و فرمانده نیروی دریایی سلطنتی انگلیس نیز از پیوستن اردن به ائتلاف امنیت دریایی به گرمی استقبال کرده‌اند.

با تمامی این اوصاف به نظر می‌رسد که با توجه به حجم و امکانات نیروی دریایی اردن، حضور این کشور در ائتلاف مذکور، نمادین و جنبه سیاسی داشته باشد؛ به طوریکه تمامی نیروی دریایی اردن در قایق‌ها و ناوهای کوچک گشت‌زنی در دو پایگاه دریایی کوچک به نام‌های «العقبه» و «آل رامات» خلاصه می‌شود و اصولا نمی‌تواند کارکردی در ائتلاف از خود نشان دهد.

کل خط ساحلی اردن ۲۷ کیلومتر و تنها بندر این کشور «بندر عقبه» نام دارد و از این رو اردن هیچ زمانی به دنبال توسعه نیروی دریایی خود نبوده است.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها