کد خبر: 687470
تاریخ انتشار :

افزایش بی‌سابقه آتش‌سوزی در جنگل‌های جمهوری آذربایجان

در سال‌های اخیر افزایش جدی در تعداد آتش‌سوزی‌های جنگلی در آذربایجان مشاهده شده است. تعداد آتش‌سوزی‌های ثبت شده در جنگل‌های این کشور در چهار سال گذشته حدود هفت برابر شده است.

افزایش بی‌سابقه آتش‌سوزی در جنگل‌های جمهوری آذربایجان
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، بر اساس ارقام اعلام شده از سوی کمیته دولتی آمار جمهوری آذربایجان، سال گذشته میلادی 2 هزار و 95 مورد آتش‌سوزی در این کشور به ثبت رسیده است. 51 نفر در این آتش‌سوزی‌ها جان باختند و نسبت به سال 2021، تعداد جان‌ باختگان 34 درصد افزایش یافته است.

سال گذشته میلادی، آتش‌سوزی 577 ساختمان را ویران کرد و در مجموع 20.8 میلیون منات به کشور آذربایجان خسارت وارد کرد.

بر اساس آمار رسمی این کشور، بیشتر آتش‌سوزی‌ها در ساختمان‌های مسکونی رخ داده و سال گذشته میلادی 70 درصد آتش‌سوزی‌های ثبت شده در آذربایجان در ساختمان‌های مسکونی به ثبت رسیده است.

عوامل اصلی آتش‌سوزی

بر اساس آمار رسمی، این آتش‌سوزی‌ها عمدتاً به دلیل نقض قوانین ایمنی هنگام استفاده از تجهیزات الکتریکی رخ داده است. 41 درصد از آتش‌سوزی‌های ثبت شده در کشور در سال گذشته به همین دلیل بوده است.

دومین دلیل عمده، ایجاد آتش‌سوزی عمدی است. در سال 2022، 336 آتش‌سوزی عمدی در کشور به راه افتاده است. این بدان معناست که از هر شش آتش‌سوزی تقریباً یک مورد (16 درصد) عمداً ایجاد می‌شود.

هیچ توضیح رسمی وجود ندارد که به سؤال چرایی آتش‌سوزی‌های عمدی پاسخ دهد. اما از موارد آتش‌سوزی عمدی که تاکنون در رسانه‌ها مطرح شده مشخص می‌شود که دو دلیل به چشم می‌خورد. یکی از آن‌ها آتش زدن جنایی است که عمداً باعث خسارت مالی می‌شود.

مواردی نیز وجود دارد که مردم برای تمیز کردن حیاط خانه و مزارع خود بوته‌ها را می‌سوزانند. گاهی اوقات چنین آتش‌سوزی‌هایی از کنترل خارج می‌شود و به مناطق وسیع‌تری سرایت می‌کند که به افراد بیشتری آسیب می‌رساند. در عین حال برخی از کشاورزان فکر می‌کنند که سوزاندن زمین‌های کشاورزی برای خاک مفید است. اما کارشناسان کشاورزی تأکید می‌کنند که این تصور اشتباهی است.

چند سال پیش وزارت کشاورزی آذربایجان اعلامیه‌ای صادر کرد و گفت کشاورزانی که مزارع خود را آتش بزنند جریمه می‌شوند. اما همچنان آتش‌سوزی زمین‌های کشاورزی وجود دارد و در برخی موارد این آتش‌سوزی‌ها از کنترل خارج ‌شده و خسارات زیادی به بار می‌آورد.

سومین علت شایع آتش‌سوزی در کشور بی‌احتیاطی در مورد استعمال آتش است. سال گذشته میلادی 284 مورد آتش‌سوزی از این دست به ثبت رسیده است. این 14 درصد از کل آتش‌سوزی‌ها است. 80 مورد آتش‌سوزی به دلیل بی‌احتیاطی در حین استعمال دخانیات رخ داده است.

افزایش بی‌سابقه آتش‌سوزی در جنگل‌ها

در سال‌های اخیر افزایش جدی در تعداد آتش‌سوزی‌های جنگلی در آذربایجان مشاهده شده است. شایان ذکر است که آتش‌سوزی جنگل‌ها عمدتاً از سال 2019 افزایش یافته است. تا آن سال به طور متوسط ​​هر ساله (در 10 سال گذشته) هفت آتش‌سوزی جنگل در آذربایجان رخ می‌داد که این تعداد در سال 2019 به 20، در سال 2020 به 27 و در سال 2021 به 41 مورد افزایش یافت.

از گزارش سال گذشته شورای امنیت جمهوری آذربایجان مشخص است که در سال 2022 تعداد آتش‌سوزی‌های جنگلی در کشور اندکی افزایش یافته و به 66 مورد رسیده است. این بالاترین رقمی است که در یک سال گذشته تاکنون ثبت شده است.

بنابراین تعداد آتش‌سوزی‌های ثبت شده در جنگل‌های آذربایجان در چهار سال گذشته حدود هفت برابر شده است.

از نظر منطقه تحت پوشش آتش‌سوزی جنگل‌ها در سال گذشته، یک رکورد ثبت شد. در سال 2022 آتش‌سوزی جنگل‌های آذربایجان 869 هکتار را در بر گرفت. این به معنای شاخصی برابر با مساحت تحت پوشش آتش‌سوزی جنگل‌ها در 10 سال گذشته است.

خسارت ناشی از آتش‌سوزی جنگل‌ها در سال 2022 بالغ بر 296 هزار منات برآورد شده است. این بیشتر از کل خسارت ناشی از آتش‌سوزی جنگل‌ها بین سال‌های 2000 تا 2021 است.

از ارقام منتشر شده در مورد جنگل‌ها مشخص است که میزان چوب مصرفی به عنوان سوخت در کشور آذربایجان نیز افزایش یافته است. سال گذشته 68 هزار مترمکعب هیزم تحویل داده شد. این نشان‌دهنده افزایش حدود 10 درصدی نسبت به سال 2021 است. همچنین 10000 مترمکعب افزایش حجم چوب قطع شده در آذربایجان در طول سال وجود دارد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار بین‌الملل سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما