کد خبر: 690153
تاریخ انتشار :

تحولات قفقاز| علی‌اف: زمان صلح در قفقاز جنوبی فرا رسیده است

رئیس‌جمهور آذربایجان در دیدار با نخست‌وزیر گرجستان گفت: اگر توافقنامه صلح بین آذربایجان و ارمنستان منعقد شود، وضعیت سیاسی جدیدی در قفقاز جنوبی پدید خواهد آمد؛ صلح هنوز به طور کامل در قفقاز جنوبی برقرار نشده اما زمانش فرا رسیده است

تحولات قفقاز| علی‌اف: زمان صلح در قفقاز جنوبی فرا رسیده است
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «الهام علی‌اف» رئیس‌جمهور آذربایجان که برای سفر به گرجستان به سر می‌برد، در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با «ایراکلی گاریباشویلی» نخست‌وزیر گرجستان در 8 اکتبر در تفلیس گفت که زمان برقراری صلح در قفقاز جنوبی فرا رسیده است.

علی‌اف تأکید کرد: آذربایجان و گرجستان همیشه از تمامیت ارضی یکدیگر حمایت کرده‌اند. در همه سازمان‌های بین‌المللی، ما از یکدیگر حمایت می‌کنیم و در این موضوع یا مسائل دیگری که منافع مردم ما را تأمین کند، در کنار یکدیگر ایستاده‌ایم. تمامیت ارضی کشورها یک اصل اساسی حقوق بین‌الملل است و نقض تمامیت ارضی غیرقابل قبول است. موضع آذربایجان در قبال این موضوع بدون ابهام است.

علی‌اف با اشاره به تنش‌های اخیر بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان، بر اهمیت همکاری برای امضای توافقنامه صلح بین دو کشور تأکید کرد و گفت: سه سال پیش، در نتیجه جنگ دوم قره‌باغ، آذربایجان تمامیت ارضی خود را احیا کرد، ماه گذشته نیز حاکمیت خود را بر کل کشور بازگرداند. اکنون باید فعالانه روی پیمان صلحی که بین ارمنستان و آذربایجان امضا می‌شود کار کنیم.

رئیس‌جمهور آذربایجان گفت: اگر توافقنامه صلح بین آذربایجان و ارمنستان منعقد شود، وضعیت سیاسی جدیدی در قفقاز جنوبی پدید خواهد آمد. صلح هنوز به طور کامل در قفقاز جنوبی برقرار نشده اما زمانش فرا رسیده است. ما همیشه از تمامیت ارضی و حاکمیت گرجستان و کشورهایمان حمایت کرده‌ایم. نقض تمامیت ارضی غیرقابل قبول است. از این منظر موضع آذربایجان روشن است. اگر قرارداد صلحی بین آذربایجان و ارمنستان منعقد شود، وضعیت سیاسی جدیدی در قفقاز جنوبی پدید خواهد آمد. کشورهای منطقه می‌توانند همکاری را در قالب سه‌جانبه آغاز کنند. اکنون آن لحظه فرا رسیده است. از دست دادن این فرصت اشتباه بزرگی است.

وی تأکید کرد: همکاری در بسیاری از زمینه‌ها از جمله حمل‌ونقل، امنیت انرژی، تجارت و سرمایه‌گذاری متقابل بین کشورهای قفقاز جنوبی می‌تواند بسیار موفق باشد.

ایراکلی گاریباشویلی نخست‌وزیر گرجستان نیز در این نشست گفت که کشورش امیدوار است که آذربایجان و ارمنستان توافقنامه صلح را امضا کنند.

نخست‌وزیر گرجستان معتقد است: چشم‌انداز ما برای آینده روشن است. همکاری دو کشور طولانی‌مدت خواهد بود. در مورد مسائل بین‌المللی هم بحث کردیم. اوضاع در حال حاضر متشنج است. من به الهام علی‌اف گفتم که ما همیشه از تمامیت ارضی و حاکمیت آذربایجان حمایت می‌کنیم. ما امیدواریم که آذربایجان و ارمنستان توافقنامه صلح را امضا کنند. ما معتقدیم که صلح در منطقه در خدمت رفاه مردم خواهد بود. امروز گرجستان آماده میانجیگری در این زمینه و ارائه یک قالب دوستانه است. هر دو کشور قفقاز جنوبی باید مسائل خود را حل کنند.

در همین حال، علی‌اف گفت: امروز چندین کشور و در عین حال برخی سازمان‌های بین‌المللی در تلاش هستند تا حمایت خود را از روند عادی‌سازی روابط بین ارمنستان و آذربایجان نشان دهند. ما از آن استقبال می‌کنیم. اگر یک‌جانبه و مغرضانه نباشد، البته از هرگونه میانجیگری و کمک استقبال می‌کنیم. اما به نظر من صحیح‌ترین انتخاب در این زمینه با در نظر گرفتن هم پیوندهای تاریخی و هم عامل جغرافیایی قطعاً می‌تواند گرجستان باشد.

الهام علی‌اف از ایراکلی گاریباشویلی به دلیل اظهار فرصت‌های میانجی‌گری احتمالی گرجستان در این زمینه قدردانی و خاطرنشان کرد: من معتقدم که ما باید از ارمنستان به عنوان کشوری که برای این کار آماده است انتظار همین رویکرد را داشته باشیم. در صورت توافق از سوی ارمنستان، روسای نهادهای مربوطه ما می‌توانند بلافاصله برای دیدارهای دوجانبه و سه‌جانبه به گرجستان بیایند.

ارمنستان هنوز به پیشنهاد نخست‌وزیر گرجستان و رئیس‌جمهور آذربایجان برای دیدار در گرجستان پاسخی نداده است.

تماس شارل میشل با الهام علی‌اف

اتحادیه اروپا در نظر دارد نشست بعدی رهبران آذربایجان و ارمنستان را در ماه جاری میلادی برگزار کند.

شارل میشل رئیس شورای اتحادیه اروپا در 7 اکتبر با الهام علی‌اف رئیس‌جمهوری آذربایجان تماس گرفت. در این گفتگوی تلفنی، مسائل منطقه‌ای تبادل نظر شد.

رئیس دولت آذربایجان در گفت‌وگوی تلفنی به شارل میشل گفت که درج نام آذربایجان در بیانیه چهارجانبه در گرانادا بدون مشارکت آذربایجان رویکرد درستی نیست.

علی‌اف همچنین تأکید کرد: آذربایجان به دلیل موضع شناخته‌شده فرانسه، در نشست گرانادا شرکت نکرد. ارائه تسلیحات از سوی فرانسه به ارمنستان رویکردی است که در خدمت صلح نیست، بلکه یک درگیری جدید است و اگر درگیری جدیدی در منطقه رخ دهد، فرانسه عامل آن خواهد بود.

در این گفت‌وگوی تلفنی موضوعات دیگری نیز مطرح شد. علی‌اف با اشاره به اینکه در راستای ایجاد کریدور حمل‌ونقل منطقه‌ای، همکاری بین جمهوری آذربایجان و ایران در حال انجام است، گفت: در این راستا مراسم کلنگ زنی احداث پل جاده‌ای و زیرساخت‌های مرزی گمرکی، طرح‌های اقدامات مقاوم‌سازی سواحل در حوالی شهرک آقبند منطقه زنگیلان برگزار شد.

شارل میشل نیز به نوبه خود گفت: اتحادیه اروپا آماده است تا به تلاش‌های خود برای عادی‌سازی روابط ارمنستان و آذربایجان ادامه دهد.

پاسخ سفارت فرانسه در آذربایجان به نظرات انتقادی مطرح شده در این گفتگوی تلفنی ارائه نشده اما مقامات فرانسوی به اتفاق آرا اعلام می‌کنند که علاقه‌مند به حل مسالمت‌آمیز مناقشه آذربایجان و ارمنستان هستند.

سفر الهام علی‌اف رئیس‌جمهور آذربایجان به گرجستان پس از دیدار چهارجانبه بین شارل میشل رئیس شورای اتحادیه اروپا، اولاف شولز صدراعظم آلمان، امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه و نیکول پاشینیان نخست‌وزیر ارمنستان در گرانادای اسپانیا در 5 اکتبر در چارچوب این نشست برگزار می‌شود. در سومین اجلاس سران اتحادیه سیاسی اروپا اگرچه قرار بود رئیس‌جمهور آذربایجان در این دیدار شرکت کند، اما الهام علی‌اف در آخرین لحظه از این امر خودداری کرد.

حکمت حاجی‌اف دستیار رئیس‌جمهور آذربایجان، عدم شرکت ترکیه در این نشست و همچنین موضع جانبدارانه فرانسه از ارمنستان را دلیل امتناع باکو اعلام کرد. با این حال، حاجی‌اف گفت که این نباید به عنوان مخالفت آذربایجان از تماس یا مذاکره با ارمنستان مطرح شود.

میشل با اشاره به اینکه آن‌ها در دیدارهای قبلی که در بروکسل با سران آذربایجان و ارمنستان برگزار شده بود، به پیشرفت دست یافتند، گفت: اتحادیه اروپا مصمم است در روند عادی‌سازی نقش مثبت ایفا کند و از تلاش‌های ثبات، رفاه و امنیت در قفقاز جنوبی حمایت کند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها