کد خبر: 691124
تاریخ انتشار :

مقام روس: در دور جدید تنش در خاورمیانه ردپای آمریکا آشکار است

معاون رئیس شورای امنیت روسیه با اشاره به وجود ردپای واشنگتن در تشدید مداوم مناقشه فلسطین و رژیم صهیونیستی،گفت: این خطر جدی است که درگیری کنونی به جنگ تمام عیار منطقه‌ای یا حتی جهانی تبدیل شود که سود کلان آن به شرکت‌های تولید سلاح آمریکایی می‌رسد.

مقام روس: در دور جدید تنش در خاورمیانه ردپای آمریکا آشکار است
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»،  دیمیتری مدودف، معاون رئیس شورای امنیت روسیه امروز در مقاله‌ای چنین نوشته است: «جنگ دیگری در خاورمیانه به راه افتاده است. جنگی بی رحمانه و بدون قاعده؛ جنگی مبتنی بر ترور و دکترین استفاده نامتناسب از قدرت علیه غیرنظامیان.»

وی یادآور شد، هرچند برای مسکو "دستیابی به موفقیت" در عملیات نظامی ویژه بسیار مهمتر است، اما آنچه در فلسطین و اسرائیل اتفاق می‌افتد "نمی تواند نگران کننده نباشد." مدودف این مسئله را با این واقعیت مرتبط دانست که "جنگ‌ها اغلب دلایل مشابهی دارند و طبق اصل رویدادهای مرتبط توسعه پیدا می‌کنند."

این سیاستمدار افزود: «و دور جدید درگیری بین فلسطین و اسرائیل نیز از این قاعده مستثنی نیست و امکان تبدیل شدن آن به یک جنگ منطقه‌ای تمام عیار  وجود دارد و حتی "در شرایط بدتر"» جهان با یک جنگ جهانی مواجه خواهد شد.»

به عقیده مدودف، در تشدید مداوم مناقشه بین دو طرف فلسطینی و اسرائیل ردپای آشکار  آمریکایی دیده می‌شود. وی نوشت: «درگیری امروز سابقه طولانی دارد که به خوبی شناخته شده است. البته از دهه 1940، در هر دور جدید، به سمت تاریکی و وحشت بزرگتر رفته و ردپای مشخص آمریکایی در این رویدادها قابل مشاهده است. در تمام جنگ‌های اعراب و اسرائیل از دهه 1960، واشنگتن تنها از یک طرف (متحد خود اسرائیل) حمایت کرده و تسلیحات خود را به آنجا پمپاژ کرده است. طرف آمریکایی هر کاری انجام میدهد تا دو طرف درگیری هرگز به طور مسالمت آمیز از هم جدا نشوند. در اجرای این سیاست همه چیز کاملاً واضح است: عرضه تسلیحات به خاورمیانه به شرکت‌های آمریکایی سودهای کلان و مهمتر از همه ثابت می‌دهد.»

نائب رئیس شورای امنیت روسیه تاکید کرد: «و این در حالی است که به طور رسمی ایالات متحده از جمله کشورهایی بود که در 29 نوامبر 1947 به قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل در مورد ایجاد دو کشور فلسطینی و یهود و منطقه بین المللی اعلام شدن بیت المقدس رای مثبت داد.»

دیمیتری مدودف درباره واکنش آمریکا به وخامت اوضاع کنونی افزود: «ایالات متحده دوباره به زور متکی شده و سعی دارد نشان دهد که چه کسی در منطقه رئیس است. به جای تلاش برای کاهش شدت رویارویی با استفاده از اهرم های دیپلماسی (اعم از رسمی و غیر علنی)، شاهد هستیم که ناوهای هواپیمابر آمریکایی به سواحل منطقه اعزام شده و لایحه‌ای برای تامین تسلیحاتی سریع اسرائیل به کنگره ارائه شده که بیش از 2 میلیارد دلار است (اگرچه اسرائیلی‌ها ده میلیارد می‌خواهند).»

این مقام روس در مقاله خود همچنین یادآور شد که مقامات کی‌یف نسبت به توجه خاص  دولت ایالات متحده نسبت به اسرائیل حسادت می‌کنند و به شدن نگران آن هستند  که به دلیل دور جدید درگیری فلسطین و اسرائیل پول کافی از واشنگتن دریافت نکنند و به همین دلیل هر روز التماس کرده و اشک تمساح می ریزند. 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها