کد خبر: 692978
تاریخ انتشار :

اصلاح روند خدمت در ارتش اوکراین برای مقابله با بحران کمبود پرسنل

دولت اوکراین به منظور مقابله با کمبود پرسنل در ارتش در نتیجه جنگ طولانی مدت با روسیه با توجه به کاهش تمایل شهروندان برای خدمت سربازی طرح‌هایی را برای افزایش جذابیت ارتش در دستور کار قرار داده است.

اصلاح روند خدمت در ارتش اوکراین برای مقابله با بحران کمبود پرسنل
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از نشریه "فوکوس"، ارتش اوکراین در حال کمبود پرسنل است. دولت اوکراین حالا می خواهد با تدابیر مختلف از جمله سیاست های پرسنلی جدید خدمت در ارتش را جذاب تر کند.

در ادامه این مطلب آمده است: بیش از یک سال و نیم پس از آغاز جنگ روسیه، تعداد کمتری از اوکراینی ها خواهان انجام خدمت سربازی هستند. این را هم فرماندهان ارتش اوکراین و هم والری زالوشنی، فرمانده کل نیروهای مسلح این کشور اعلام کرده است. سالوژنی در مقاله‌ای برای مجله اکونومیست دلایل آن را فهرست کرده است.

به گفته وی طولانی بودن جنگ، فرصت‌های محدود برای جایگزینی سربازان در خط تماس و خلأهای قانونی که امکان فرار از بسیج را به شکل ظاهراً قانونی فراهم می‌کند همه این عوامل انگیزه انجام خدمت سربازی را به طور قابل توجهی کاهش داد.

"آندری کوسینچوک"، روانشناس نظامی و افسر رزمی نیروهای مسلح اوکراین هم ارزیابی فرمانده کل قوا در این باره را تایید کرده و گفت: افراد در جبهه در حال کمیاب شدن هستند: می میرند، معلول می شوند، بیمار می شوند و پیر می شوند. در گردان من سه سرباز را به خانه فرستادند چون 60 ساله شدند. من خودم هم در حال حاضر در بیمارستان هستم. جنگجویان کم شده اند. بدون مردم ما قادر به انجام هیچ کاری نخواهیم بود، حتی اگر پهپادها، تانک ها و هواپیماهای مدرن داشته باشیم. این تسلیحات توسط پرسنل کنترل می شوند.

اکنون دیگر فرماندهان اوکراینی نیز علناً اعلام کرده اند که ارتش اوکراین باید گسترش یابد، واحدها تقویت شوند و چرخش امکان پذیر شود.

مقامات نظامی اوکراینی می گویند که یک مشکل دیگر، نبود مهلت مشخص برای برکناری سربازانی است که بیش از یک سال و نیم در خدمت بوده‌اند. این مسئله از حضور افرادی که واقعاً مایلند به ارتش بپیوندند باز می دارد.

به همین دلیل است که دولت اوکراین تلاش می کند تا خدمت سربازی را جذاب تر کند. وزارت تحول دیجیتال اوکراین یک پروژه آزمایشی به نام "بسیج هوشمند" راه اندازی کرده است که به لطف آن اوکراینی ها می توانند نقش نظامی را برای خود انتخاب کنند.

به این ترتیب شخص می تواند در این باره تصمیم گیری کند که مثلا برای هدایت هواپیماهای بدون سرنشین یا به طور کلی در یک شرکت هواپیماهای بدون سرنشین تهاجمی خدمت می کند و مهمتر از همه این است که در صورت درخواست و قبولی در آزمون ها، فرد مرتبط با درخواست آموزش می بینید و مثلا قطعاً در یک شرکت هواپیماهای بدون سرنشین تهاجمی فعالیت خواهد کرد. میخائیلو فدوروف، وزیر تحول دیجیتال، همچنین گفت: شما قطعاً نقشی را که برای آن درخواست کرده‌اید دریافت خواهید کرد.

هم زمان والری زالوشنیج، فرمانده کل ارتش وعده داد که آموزش بسیج شدگان تحت هدایت پرسنل نظامی مجرب انجام خواهد شد. فرمانده کل نیروهای مسلح اوکراین تأکید کرد: ما همچنین «آموزش رزمی» را معرفی می کنیم که در آن پرسنل بسیج شده و تازه آموزش دیده در یگان های مجرب در جبهه قرار می گیرند.

آندری کوسینچوک معتقد است که این امر باعث ایجاد انگیزه بهتر غیرنظامیان برای پیوستن به ارتش می شود. وی تاکید کرد: من به اجبار اعتقادی ندارم. ما می‌توانیم با توضیح دادن اهمیت هم‌ذات پنداری با دولت و داشتن حق انتخاب، با این مسئله مقابله کنیم. این روانشناس نظامی می گوید اگر کسی بداند چه می خواهد، بر همین اساس مبارزه می کند.

به این ترتیب کارشناسان توضیح می دهند که چگونه می توان انگیزه خدمت در ارتش را افزایش داد.

تبلیغات در این باره در پوسترهای شهرها و همچنین در شبکه های اجتماعی پخش می شود. به گفته ملنیک، چنین کمپینی بسیار مؤثرتر از احضار به دفاتر سربازی ارتش است. این رویکرد داوطلبانه و اطلاعات خوب است. به گفته وی به این ترتیب افراد با انگیزه ای بدست می آورید که به بهترین وجه شرایط را برآورده می کنند.

این ظاهراً هدف طرح جدید سیاست پرسنلی برای ارتش تا سال 2028 است که توسط رستم اومیروف، وزیر دفاع اوکراین تأیید شد. این مسئله در نظر گرفته شده است تا نیروهای مسلح بتوانند خدمت را به صورت قراردادی معرفی کنند. ظاهراً قرار است خدمت سربازی اجباری با آموزش نظامی فشرده برای شهروندان در سن خدمت جایگزین شود.

وزارت دفاع اوکراین تاکید کرد که به این ترتیب اوکراین سیستم موثری برای استخدام نیروهای حرفه ای و با انگیزه برای نیروهای مسلح این کشور خواهد داشت. یک رویکرد مردم محور در حال پیگیری است و آموزش و توسعه حرفه‌ای پرسنل نظامی و همچنین برابری جنسیتی را در نظر می گیرد. وزارت دفاع همچنین به اعضای نظامی وعده پرداخت کارآمد و شفاف و همچنین اسکان تضمین شده را می دهد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها