کد خبر: 693600
تاریخ انتشار :

تلاش‌های ایل هان عمر برای تصویب لایحه ضد صهیونیستی در آمریکا

اولین لایحه مسدود سازی ارائه تسلیحات آمریکایی به رژیم صهیونیستی از ابتدای جنگ غزه توسط یکی از نمایندگان دموکرات زن حامی فلسطین در آمریکا ارائه می‌شود.

تلاش‌های ایل هان عمر برای تصویب لایحه ضد صهیونیستی در آمریکا
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش مشرق، «ایلهان عمر» نماینده دموکرات ایالت مینه سوتای آمریکا قرار است که روز چهارشنبه در اقدامی بی‌سابقه از ابتدای آغاز جنگ غزه، لایحه قانونی را جهت مخالفت با بسته حمایتی چند میلیون دلاری تجهیزات بمب آمریکا برای رژِیم صهیونیستی ارائه کند.

به گزارش «هاف پست» این خبر از سوی یک منبع موثق که نخواسته نامش افشا شود، عنوان شده است و به عنوان اولین چالش کنگره آمریکا در برابر سیاست‌های حمایت بی‌وقفه نظامی دولت بایدن از رژیم صهیونیستی محسوب می‌شود و در بحبوحه کارزار نظامی مرگبار رژیم نتانیاهو درغزه ارائه می‌شود.

ایلهان عمر تا روز چهارشنبه، لایحه ای با نام «قطعنامه عدم تایید»را با حمایت گروهی از نمایندگان دموکرات ارائه خواهد کرد که در آن طرح مربوط به فروش ۳۲۰ میلیون دلاری کیت‌های هدایت دقیق بمب را نشانه گرفته است.

در صورتی که هم مجلس سنا هم مجلس نمایندگان آمریکا این لایحه را به مرحله تصویب برسانند، دولت بایدن دیگر قادر به انتقال کیت‌های مورد نظر به عنوان تجهیزات بمب به تل‌آویو جهت استفاده علیه حماس نخواهد بود، مگر آنکه رئیس جمهور جو بایدن بتواند در صورت حمایت پایین نمایندگان دو مجلس از لایحه مورد نظر آن را وتو کند.

سخنگوی ایلهان عمر تاکنون هیچ اظهار نظری در مورد این ماجرا مطرح نکرده است. دولت بایدن و رژیم صهیونیستی در اوایل سال جاری، پیش از آنکه جنگ میان حماس و رژیم صهیونیستی در تاریخ ۷ اکتبر آغاز شود، بر سر قرارداد تسلیحاتی مذکور با یکدیگر به توافق رسیدند و کنگره هم در آن زمان هیچ اعتراضی به طرح مذکور نکرد.

با این حال، به گفته «وال استریت ژورنال»، در تاریخ ۳۱ اکتبر، پس از آنکه حمله رژیِم صهیونیستی به غزه موجب مرگ هزاران نفر شد، دولت بایدن به کنگره عنوان کرده بود که قصد دارد، روند انتقال تجهیزات مذکور را که به پیشرفت بمب‌ها کمک می کند، آغاز نماید.

بر این اساس هیچ تضمینی اساسی در این مورد وجود ندارد که لایحه ایلهان عمر برای تصویب به رای گذاشته شود. این موضوع به کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان بستگی دارد که باید آن لایحه را پیش از بررسی از سوی مجلس نمایندگان به طور کامل تصویب کند.

اگرچه رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان و سایر جمهوری‌خواهانی که اکثریت مجلس نمایندگان را در اختیار دارند، اکثرا از کمک‌های نظامی به رژیم صهیونیستی حمایت می‌کنند. با این حال، اگر سناتور دیگری لایحه مشابه لایحه عمر را ارائه کند، رای گیری خودکار در مجلس نمایندگان انجام می‌شود، همان طور که سناتور «برنی سندرز» از این امکان در سال ۲۰۲۱ استفاده و مجلس سنا را مجبور کرد تا به لایحه پیشنهادی‌اش جهت کمک به رژیم صهیونیستی علیه غزه رای مثبت دهد.

«جاش پل» یکی از مقامات سابق وزارت امور خارجه آمریکا که به دلیل سیاست‌های ناکارآمد دولت بایدن در غزه استعفا داد، از اقدام عمر به عنوان یک گام بسیار مهم استقبال و آن را ستایش کرد. پل عنوان کرد: لایحه عمر نشان می‌دهد که هنوز در آمریکا افرادی هستند که به این موضوع(جنگ غزه)اهمیت می‌دهند و حاضر نیستند به این سادگی با آن کنار بیایند.

تجهیزات بمب از مهم ترین مواردی بوده است که تل‌آویو طی ماه گذشته از آن برای ویران کردن غزه و مواضع حماس استفاده کرده است.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها