کد خبر: 694422
تاریخ انتشار :

ایلان ماسک و ترجیح هندوستان بر ترکیه

مجموعه دلایلی که باعث شده اغلب سرمایه گذاران آمریکایی و اروپایی از ورود به بازار ترکیه خودداری کنند، برای تسلا و ایلان ماسک نیز حائز اهمیت است.

ایلان ماسک و ترجیح هندوستان بر ترکیه
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، خودداری ایلان ماسک از سرمایه گذاری در ترکیه و ورود او به بازار هندوستان، خبری بود که بازتاب گسترده ای در رسانه های ترکیه پیدا کرد. بلومبرگ اعلام کرد: ماسک با وجود اصرار مکرر اردوغان، حاضر نشد کارخانه جدید خود را به ترکیه ببرد، اما در مدت زمانی کوتاه، برای افتتاح یک کارخانه جدید با هندوستان به نتیجه رسید.

تسلا به ایستگاه نهایی توافق با هندوستان برای سرمایه گذاری 2 میلیارد دلاری کارخانه نزدیک شده و قرار است این توافق در اجلاس جهانی گجرات که در ژانویه برگزار می شود، اعلام شود.

ایلان ماسک ایالت های گجرات، ماهاراشترا و تامیل نادو زادگاه نخست وزیر هند نارندرا مودی را ارزیابی کرده و دریافته که این ایالت ها دارای اکوسیستم های تثبیت شده ای برای خودروهای الکتریکی و صادرات هستند.

تاکنون جزییات کامل توافق ماسک و هندوستان منتشر نشده، اما گفته شده که ممکن است حجم سرمایه تا 15 میلیارد دلار افزایش یابد و خرید قطعات خودرو و بخشی از باتری ها را به خود هندی ها واگذار کند.

ماسک قبلاً گفته بود بسیاری از تامین کنندگان ترکیه در حال حاضر با تسلا کار می کنند و ترکیه یکی از مهمترین نامزدهای احداث کارخانه بعدی تسلا است. با این وجود، او به وعده خود عمل نکرد و بررسی موضوع سرمایه گذاری در ترکیه را به زمانی دیگر موکول کرد.

اردوغان ناز ماسک را کشید اما جوابی دریافت نکرد

مدتی پیش و زمانی که رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه و رهبر حزب عدالت و توسعه برای شرکت در هفتاد و هشتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد به آمریکا  سفر کرد، با ایلان ماسک، بنیانگذار اسپیس ایکس نیز دیدار کرد.

رسانه های تحت امر اتاق فکر حزب حاکم ترکیه، با آب و تاب این خبر را پوشش داده و اعلام کردند که ماسک، برای سرمایه گذاری در ترکیه تمایل و اشتیاق فراوانی دارد. اما این دیدار حواشی قابل توجهی داشت. چرا که خود ماسک به طور مستقیم در مورد احداث کارخانه در ترکیه، توضیحاتی ارائه نداد و به تقویم خاصی اشاره نکرد. علاوه بر این، بسیاری از رسانه ها اعلام کردند که او، به شکل عامدانه و هوشمندانه، فرزند خردسالش را هم در این دیدار با خود به همراه داشت تا نشان دهد که اساساً از دید او، دیدار با اردوغان، یک نشست رسمی و کاری نیست.

اردوغان در نیویورک، از ماسک خواسته بود تا هفتمین کارخانه تسلا را در ترکیه تأسیس کند. چرا؟ به این دلیل که کارخانه خودرو ملی برقی ترکیه، در زمینه تولید باطری با مشکل مواجه شده و تبلیغات و مانور سیاسی درباره این خودرو، طوری که اردوغان انتظار داشت، پیش نرفت.

اداره ارتباطات نهاد ریاست جمهوری ترکیه در همان زمان اعلام کرد که اردوغان در این دیدار از آمادگی کشور ترکیه برای همکاری در زمینه هوش مصنوعی و استارلینک خبر داده و این کشور علاقمند به سرمایه گذاری در اینترنت ماهواره ای و اسپیس ایکس است. ایلان ماسک هم در این دیدار گفته بود که اسپیس ایکس مایل است با مقامات ترکیه برای دریافت مجوز لازم برای ارائه خدمات ماهواره ای استارلینک همکاری کند.

چند سالی است که سلجوق بیرقدار داماد دوم اردوغان و مغز متفکر طراح و سازنده پهپادهای نظامی تی.بی. دو بیرقدار، هر سال نمایشگاهی به نام صنایع فضایی و هوایی «تکنوفست» ترکیه برگزار می کند که حال و هوایی ملی گرایانه دارد و اردوغان نیز هر سال در این مراسم، لباس خلبانی قرمز رنگ می پوشد و حتی الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان و چندین سیاستمدار دیگر نیز به نمایشگاه دعوت شده اند.

اردوغان این بار، از ماسک هم دعوت کرد تا در جشنواره هوافضا و فناوری ترکیه در ازمیر شرکت کند. اما او قبول دعوت را به سال آینده حواله داد و اعلام کرد در سال 2024 میلادی، از این نمایشگاه بازدید خواهد کرد.

با این حال، اردوغان از این وعده نیز ذوق زده شده و چنین نوشت: «ایلان ماسک عزیز. ما بسیار خوشحال خواهیم شد که شما را در سال آینده در TEKNOFEST، بزرگترین جشنواره هوانوردی، فضایی و فناوری جهان ببینیم. من معتقدم که بر اساس همکاری های مبتنی بر ایده برد – برد، کمک های بزرگی به کشور و بشریت در بسیاری از زمینه ها خواهیم کرد. امیدوارم به زودی دوباره شما را ببینم».

وزیر صنایع و فن آوری ترکیه: ماسک بر سر ما جای دارد

فاتح کاجر وزیر صنایع و فن آوری ترکیه، چندی پیش با اشاره به اینکه ارزش تسلا به 800 میلیارد دلار رسیده اعلام کرد:«تسلا به تولید خود در 6 کارخانه در ایالات متحده، چین و آلمان ادامه می دهد و ظرفیت تولید نزدیک به 2 میلیون دستگاه خودرو را با کارخانه ای که در حال حاضر در مکزیک ایجاد کرده به دست آورده است. رئیس جمهور ما او را به ترکیه دعوت کرده و کشور ما یکی از معتبرترین پایه های تولید خودرو است. هم اکنون، ظرفیت تولید سالانه 2 میلیون دستگاه خودرو دارد. برندهای اروپایی، آمریکایی، کره ای و ژاپنی سالهاست که در کشور ما تولید می کنند. ما مشتاقیم شاهد حضور ماسک و تسلا در ترکیه باشیم. اگر ماسک بیاید، بر سر ما جای دارد».

وزیر صنایع و فن آوری ترکیه همچنین گفته بود: «رئیس جمهور ما در دیدار با ماسک به او گفت: شما فردی هستید که از رقابت ابا نمی کنید، بیایید و در ترکیه سرمایه گذاری کنید، در رقابت موفق با خودرو ملی توگ ترکیه، به فعالیت خود در کشور ما ادامه دهید».

او در ادامه افزود: «البته لازم است بدانید که ماسک، تنها برای دیدار با رئیس جمهور ما به نیویورک آمد و سپس شهر را ترک کرد. این موضوع مهمی است که نشان می دهد اقدامات انجام شده توسط اردوغان تا چه حد در سطح جهانی تأثیر دارد».

وزیر صنایع و فن آوری ترکیه، همچنین برای همکاری با استارلینک نیز اظهار آمادگی کرده بود.

آیا ماسک در مورد ترکیه تردید دارد؟

ایلان ماسک، قبلاً هم دو بار به درخواست اردوغان به ترکیه سفر کرده و در حوزه های موشکی مربوط به پرتاب ماهواره با ترکیه همکاری کرده است. اما هنوز حاضر نشده برای سرمایه گذاری در ترکیه اقدام روشنی انجام دهد. او قبلاً نیز به نمایشگاه صنایع فضایی ترکیه دعوت شده بود، اما دستیار خود را به این نمایشگاه فرستاده بود تا نشان دهد که با برخی زرنگ بازی های دیپلماتیک نیز بیگانه نیست و نمی خواهد به یک باره و با سرعت، به درخواست های تیم اردوغان پاسخ مثبت دهد.

ماسک در مورد ترکیه وعده به فرداهای دور می دهد. اما  توافق با هندوستان، در یک بازه زمانی کوتاه و در یک پروسه سهل و آسان پیش رفته است.

به همین دلیل، به نظر می رسد مجموعه دلایلی که باعث شده اغلب سرمایه گذاران آمریکایی و اروپایی از ورود به بازار ترکیه خودداری کنند، برای تسلا و ایلان ماسک نیز حائز اهمیت است. چرا که رویکرد اردوغان و تیم او در نهاد ریاست جمهوری و همچنین حزب حاکم به سیاست، حکمرانی و روابط بین الملل، سال به سال تمامیت خواهانه تر شده است.

به نحوی که به باور بسیاری از منتقدین و مخالفین، اصل تفکیک قوا عملاً در ترکیه از میان برداشته شده و قوه قضاییه این کشور نیز از شخص رئیس جمهور پیروی می کند. از این گذشته در حوزه های استراتژیک و حساسی همچون شفافیت مالی، تعرفه های مالیاتی و اصول واردات و صادرات، اصل رقابت منصفانه در مزایده و مناقصه و حرمت نهادن به استقلال بانک مرکزی در تعیین سیاست های پولی – مالی، اختلالات جدی وجود دارد.

در نتیجه سرمایه گذار خارجی، جرات ندارد که مال و سرمایه خود را به ترکیه منتقل کند و ماسک نیز در این مورد جوانب احتیاط را در نظر می گیرد.

ضمن آنکه مهمت شیمشک وزیر امور مالی و دارایی و سکاندار تیم اقتصادی دولت اردوغان و خانم حافظه غایه رئیس بانک مرکزی ترکیه، در هفته های اخیر برای جذب سرمایه خارجی و تامین پروژه های مالی با مشکل مواجه شده اند و قرار است به زودی برای اقناع سرمایه گذاران آمریکایی، به نیویورک سفر کنند.

شیمشک در سه ماه اخیر، به زحمت توانسته از برخی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس همچون قطر، عربستان سعودی، امارات متحده عربی و کویت، سرمایه مختصری جذب کند.

در پایان باید به این موارد نیز اشاره کرد که ترکیه، در تولید خودرو برقی که آن را خودرو ملی نامیده، از کمک های جدی ایتالیا و چین استفاده کرده و این یکی از موضوعاتی است که در معادلات رقابتی تسلا، اهمیت خاصی دارد. ضمن این که نباید فراموش کنیم که ماسک، در برخی سیاست های خود در بخش ماهواره، هم در اوکراین و هم در غزه، از خواسته ها و رویکردهای سیاسی آمریکا و رژیم صهیونیستی پیروی کرده و بعید است که به راحتی در ترکیه وارد میدان تولید شود.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار اخبار بین‌الملل سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما