کد خبر: 695175
تاریخ انتشار :

گروسی: خروج آمریکا از برجام این توافق را بلاتکلیف کرد

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مصاحبه‌ای با فر انس ۲۴ تصریح کرد که خروج آمریکا از برجام باعث بلاتکلیفی این توافق شده است.

گروسی: خروج آمریکا از برجام این توافق را بلاتکلیف کرد
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مصاحبه‌ای با فرانس‌24 گفت خروج ایالات متحده آمریکا از برجام در سال 2018 باعث «بلاتکلیفی» این توافق شده است.

مدیر کل آژانس اتمی گفت: «ما به این توافق (برجام) دست پیدا کردیم اما توافق، بعد از آنکه ایالات متحده در سال 2018 از آن خارج شد وارد نوعی بلاتکلیفی شد و بعد از آن ایران با عدم پایبندی به این توافق، اقدامات تلافی‌جویانه‌ای را آغاز کرد.»

جمهوری اسلامی ایران بعد از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای برجام با توجه به عدول کشورهای غربی از عمل به تعهداتشان در این توافق با استناد به بندهای برجام کاهش تعهدات خود را آغاز کرد. اقدامات ایران ذیل بندهایی از برجام انجام شده‌اند که به ایران اجازه می‌دهد در صورت عدم پایبندی هر یک از طرف ها به مفاد توافق تعهدات هسته‌ای خود را کاهش دهد.

گروسی مدعی شده که اقدامات ایران «تلافی‌جویانه» بوده‌اند. او گفت: «ایران بعد از آن اقداماتی تلافی‌جویانه از جمله غنی‌سازی اورانیوم را آغاز کرد که موجب نگرانی است. نمی‌خواهم خیلی فنی صحبت کنم اما وقتی شما به سطحی از غنی‌سازی برای یک ایزوتوپ اورانیوم می‌رسید موادی به دست می‌آورید که قابل استفاده در بمب هستند.»

جمهوری اسلامی ایران همواره در پاسخ به کشورهای غربی که تهران را به تلاش برای دستیابی به سلاح‌های هسته‌ای متهم می‌کنند بر صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای کشور تأکید کرده است.

گروسی گفت: «و این در حالی است که ایران، کشور دارنده سلاح اتمی نیست. ایران عضو معاهده منع اشاعه سلاح‌های اتمی است بنابراین، ایران بایستی در اصل در این معنا تحت پوشش قرار بگیرد. سوالات فراوانی درباره برنامه هسته‌ای ایران وجود دارد که ما باید با ایران برای حل انها همکاری کنیم.»

وی اضافه کرد: «ما یک سازمان بین‌المللی هستیم که به راه‌حل‌های دیپلماتیک برای مشکلات معتقدیم، اما در اینجا با وضعیتی مواجه هستیم که کار به جایی رسیده که دوست نداشتیم در اینجا باشد.»

مدیر کل آژانس اضافه کرد: «ایران مواد هسته‌ای [لازم برای ساخت سلاح] را دارد که خیلی مهم است چون تنها کشورهای دارنده سلاح هسته‌ای این مواد را دارند. در خصوص ایران، داشتن این مواد به معنای داشتن سلاح هسته‌ای نیست اما آنها ظرفیت‌های معینی دارند که موجب نگرانی است.»

گروسی تصریح کرد: «من بارها به ایران سفر کرده‌ام و با رئیس‌جمهور رئیسی و امیرعبداللهیان گفت‌وگو کرده‌ام. آنها همیشه می‌گویند که اطمینان دارند که مقاصد آنها صلح‌آمیز است. البته ما به همه باور داریم ولی همه چیز را راستی‌آزمایی می‌کنیم و مجبوریم این کار را بکنیم.»

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها