کد خبر: 695780
تاریخ انتشار :

عطوان: ارتش اسرائیل با شکستی سنگین‌تر از شکست آمریکا در افغانستان غزه را ترک می‌کند

یک تحلیلگر برجسته عرب زبان با اشاره به اینکه رهبری مقاومت فلسطین به خوبی دشمن صهیونیستی را می‌شناسد و موفق به فریب آن شد تاکید کرد ارتش اسرائیل در نهایت مجبور است با شکستی سنگین‌تر از شکست آمریکا در افغانستان، از غزه خارج شود.

عطوان: ارتش اسرائیل با شکستی سنگین‌تر از شکست آمریکا در افغانستان غزه را ترک می‌کند
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «عبدالباری عطوان» سردبیر روزنامه فرامنطقه‌ای رای‌الیوم و تحلیلگر برجسته فلسطینی در یادداشت جدید خود درباره روند جنگ غزه نوشت، موضع رهبری جنبش حماس به ویژه «یحیی السنوار» رئیس این جنبش در نوار غزه برای تمدید آتش‌بس و آزادی اسرا بسیار تعیین کننده بوده و بیانگر اعتماد به نفس مقاومت و آمادگی آن برای همه احتمالات از جمله طولانی شدن جنگ بود.

مقاومت فلسطین چگونه دشمن آمریکایی-صهیونیستی را فریب داد؟

بر اساس این یادداشت، رهبری حماس در نوار غزه موفق شد بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم اشغالگر و کابینه و ژنرال‌های وی را با کشاندن به میز مذاکرات در دوحه فریب بدهد و از نقطه ضعف آنها در قبال پرونده اسرای غیرنظامی به دلیل فشارها و تظاهرات‌های خانواده‌های این اسرا ضد مقامات اسرائیلی، استفاده کند. در اینجا 3 نکته وجود دارد که نشان دهنده موفقیت حماس در توافق آتش‌بس و تبادل اسراست و اینکه این جنبش موفق شد دشمن را فریب بدهد.

-نکته اول آن است که مذاکرات غیرمستقیم برای تبادل اسرا میان مقاومت و رژیم صهیونیستی ، تحت نظارت آمریکا انجام شد و این یعنی آمریکا و اسرائیل ناخواسته مجبور شدند جنبش حماس را به عنوان یک طرف اصلی و سیاسی و نظامی در حاکمیت بر نوار غزه به رسمیت بشناسند. همین مسئله همه ادعاهای ایالات متحده درباره فروپاشی حاکمیت حماس در نوار غزه و یافتن یک جایگزین برای آن را باطل می‌کند. همچنین آمریکایی‌ها خودشان، ادعاهایشان درباره تشبیه حماس به گروه‌های تروریستی را زیر سوال بردند.

-نکته دوم آن است که جنبش حماس و رهبران سیاسی و فرماندهان نظامی آن در نوار غزه موفق شدند از بار سنگین و هزینه‌های بالای امنیتی جهت نگهداری اسرای غیرنظامی اسرائیلی رها شوند. به ویژه اینکه ارتش اسرائیل به دنبال کشتن این اسرا بود تا از شر آنها خلاص شده و به حماس امتیاز ندهد.

- مسئله سوم این است که طی یک هفته آتش‌بس مقاومت توانست اوضاع خود را مجددا سازماندهی کرده و همچنین سوخت و دارو وارد نوار غزه شد و مقاومت در این مدت توانست مواضع نظامی دشمن در داخل غزه را شناسایی کند.

قدرتی که مقاومت به ملت فلسطین می‌دهد

عبدالباری عطوان در ادامه مقاله خود تاکید کرد، یحیی السنوار کسی بود که ادامه مذاکرات و آتش‌بس را مدیریت می‌کرد و هرگز حاضر به آغاز مذاکرات درباره اسرای نظامی قبل از آتش‌بس کامل نشد. بنابراین آتش‌بس موقت و کوتاه محدود به آزادی اسرای غیرنظامی و زنان و کودکان از هر دو طرف بود. اما مرحله دوم که مربوط به تبادل اسرای نظامی می‌شود بسیار متفاوت است و در آنجا بحث شروط مقاومت مطرح خواهد شد که شامل آزادی همه اسرای نظامی اسرائیلی در قبال همه اسرای فلسطینی از زندان‌های رژیم اشغالگر است.

در ادامه این یادداشت آمده است که ملت فلسطین طی دهه‌های گذشته از یک خلأ بزرگ رنج می‌بردند که آن هم فقدان یک رهبری استوار و مستحکم و آگاه فلسطینی بود؛ رهبری که به خوبی دشمن را بشناسد و از نقاط ضعف و قوت آن آگاهی داشته باشد. اما در مرحله کنونی آقای یحیی السنوار و «محمد الضیف» فرمانده گردان‌های عزالدین القسام (شاخه نظامی حماس) موفق شده‌اند این رهبری را برای فلسطینی‌ها تشکیل داده و این خلأ را پر کنند. یکی از ویژگی‌های برجسته این دو نفر آن است که به خوبی دشمن صهیونیستی را می‌شناسند.

عطوان افزود، یحیی السنوار و محمد الضیف خیلی کم نوار غزه را ترک کرده‌اند و تحت تاثیر هیچ کشور عربی و وابسته به هیچ پایتخت عربی نیستند. اینها ویژگی‌های ممتازی است که این رهبران فلسطینی از آن برخوردارند؛ رهبرانی که جنگ کنونی ضد رژیم اشغالگر را مدیریت می‌کنند. اما بعد از پایان آتش‌بس موقت، رژیم اشغالگر جنایات و کشتارهای خود ضد غیرنظامیان در غزه را از سرگرفت به ویژه در محله های النصیرات والبریج و دیر البلح و خان یونس و رفح. طبق وعده‌هایی که رژیم صهیونیستی داده بود این مناطق قرار بود امن باشند اما روشن است که اسرائیل هرگز به هیچ توافق و وعده‌ای پایبند نیست.

بیشتر بخوانید

عطوان: صهیونیست‌ها طی یک ماه وحشی‌گری در غزه به هیچ یک از اهداف خود نرسیدند

عطوان: جنگ غزه آخرین میخ بر تابوت اسرائیل است

عطوان: مقاومت شکست خفت‌بار دیگری به ارتش، موسسات امنیتی و نظامی رژیم صهیونیستی وارد کرد

بر اساس این یادداشت، رژیم صهیونیستی با حمایت ایالات متحده و «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه یهودی این کشور که در اولین سفر خود بعد از عملیات طوفان الاقصی چراغ سبز آغاز تجاوزات رژیم اشغالگر به نوار غزه را داده بود، بعد از پایان آتش‌بس موقت تجاوزات علیه مردم فلسطین در این منطقه را ازسرگرفت. بلینکن بعد از پایان آتش‌بس اعلام کرد که مخالف ازسرگیری حملات نظامی علیه نوار غزه نیست اما با آوارگی ساکنان غزه مخالف است. البته این ادعای وزیر خارجه آمریکا به خاطر آن بود که کشورش متحدان خود را در مصر و اردن و سایر کشورهای منطقه از دست ندهد و وانمود کند که نگران غیرنظامیان در غزه است.

اسرائیل در باتلاق غزه غرق شده است

عبدالباری عطوان در ادامه تصریح کرد، اسرائیل در باتلاق غزه غرق شده و در پایان چیزی جز شکست نصیب این رژیم و ارتش آن نخواهد شد. این چیزی نیست که ما بگوییم؛ بلکه «لوید آستین» وزیر دفاع آمریکا نیز به این مسئله اعتراف می‌کند و «توماس فریدمن» تئوریسن آمریکایی و نویسنده روزنامه نیویورک تایمز هم این موضوع را تایید می‌کند. مناطق حائلی که رژیم اشغالگر در تلاش است در امتداد مرز نوار غزه ایجاد کند،نشان می‌دهد که کابینه نتانیاهو برای آرام کردن افکار عمومی وحشت‌زده صهیونیست‌ها که مخالف ادامه جنگ هستند و کسب حداقل یک دستاورد در این جنگ، تا چه اندازه به تلاش‌های مذبوحانه خود ادامه می‌دهد.

در ادامه این مقاله تاکید شده است، دیوار الکترونیکی مرزی با نوار غزه که ساخت آن دو میلیارد دلار هزینه داشت مانع از نفوذ رزمندگان مقاومت به شهرک‌های صهیونیست نشین نشده و رژیم اشغالگر نتوانست این حمله را پیش‌بینی کند. بنابراین آیا ایجاد مناطق حائل در مرز غزه می‌تواند برای صهیونیست‌ها امنیت ایجاد و از تکرار این حملات در آینده جلوگیری کند؟

ارتش اسرائیل با شکستی سنگین‌تر از شکست آمریکا در افغانستان غزه را ترک می‌کند

عطوان ادامه داد، جنگ جولای 2006 که بین مقاومت لبنان و ارتش صهیونیستی اتفاق افتاد، ارتش اسرائیل را تحقیر و نقاط ضعف آن را فاش کرده و خط بطلانی بر اسطوره «شکست‌ناپذیری» ارتش رژیم صهیونیستی بود. اما جنگ اکتبر 2023 بین مقاومت فلسطین و دشمن اشغالگر، هر آنچه که از شهرت و «اعتبار» ارتش صهیونیستی مانده بود را برای همیشه نابود کرد. رزمندگان مقاومت در نوار غزه روز یکشنبه عملیات‌های معجزه‌آسایی انجام داده و خسارات‌های مادی و جانی قابل توجهی به ارتش دشمن وارد کردند و مسئولان این ارتش مجبور شدند به تلفات خود اعتراف کنند.

در پایان این مقاله آمده است، اسرائیل در غزه همان اشتباهی را مرتکب شد که حامی آمریکایی آن در افغانستان انجام داد. آمریکا که به بهانه انتقام از حملات 11 سپتامبر 2001 به افغانستان حمله کرد بعد از دو دهه مجبور شد با وضعیتی خفت‌بار این کشور را ترک کند و مطمئنا ارتش اسرائیل نیز با شکستی سنگین‌تر از شکست آمریکا در افغانستان، از غزه خارج خواهد شد و این خروج، مقدمه فروپاشی کامل پروژه صهیونیستی خواهد بود.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها