کد خبر: 695882
تاریخ انتشار :

آغاز نشست وزرای خارجه کشورهای حاشیه دریای خزر

امروز نشست وزرای خارجه کشورهای حاشیه دریای خزر در مسکو با محوریت موضوعات اقتصادی و تجاری آغاز شد.

آغاز نشست وزرای خارجه کشورهای حاشیه دریای خزر
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری تسنیم، دوازدهمین نشست وزرای خارجه 5 کشور حاشیه دریای خزر یعنی روسیه، ایران، آذربایجان، ترکمنستان و قزاقستان امروز سه شنبه در مسکو آغاز شد.

تمرکز این دوره از نشست‌ها بر موضوعات اقتصادی و تجاری خواهد بود.

وزرای خارجه تا ساعت 14:30 به وقت محلی دیدار خواهند داشت و پس از آن بیانیه پایانی قرائت می‌شود.

جمهوری اسلامی ایران نیز به عنوان یکی از مهم‌ترین قطب‌های ساحلی خزر و به عنوان کلیدی ترین مسیر دسترسی همسایگان ساحلی این دریا به آب‌های آزاد در این نشست منطقه‌ای حضور دارد.

وزیر خارجه کشورمان در حاشیه این نشست با همتایان خود در روسیه، آذربایجان و ترکمنستان به صورت دو جانبه دیدار و گفتگو خواهد داشت.

امیرعبداللهیان در بدو ورود به مسکو به منظور شرکت در نشست وزرای خارجه کشورهای حاشیه دریای خزر در خصوص اهداف این سفر گفت: یکی از اهداف سفر به مسکو شرکت در نشست وزرای خارجه کشورهای حاشیه دریای خزر است. ما بر موضوعاتی که همکاری‌های اقتصادی و تجاری بین کشورهای ساحلی حوزه دریای خزر را تقویت کند، تمرکز داریم. 

وی افزود: این یکی از موضوعاتی است که برای نیرومندسازی همکاری‌های اقتصادی پنج کشور ساحلی حوزه دریای خزر می‌تواند کمک کننده باشد. در عین حال با استفاده از این فرصت دیدار دوجانبه‌ای را در این سفر با آقای لاوروف خواهیم داشت. هدف، پیگیری آخرین توافقاتی است که بین روسای جمهور دو کشور سال گذشته انجام شده است. 

وزیر امور خارجه در خصوص دیدار با همتایان دیگر در حاشیه این نشست اظهار کرد: با استفاده از فرصت موجود با برخی از وزرای خارجه حاضر در نشست دریای خزر هم دیدار و گفتگوهای دوجانبه‌ای خواهیم داشت. طبیعی است که موضوع فلسطین، جنایت رژیم اسرائیل علیه غزه یکی دیگر از موضوعات اساسی است که با همه‌ی شرکت کنندگان در این اجلاس و به ویژه با میزبان اصلی در خصوص راه های توقف فوری نسل کشی و جنایات جنگی علیه مردم غزه و کرانه باختری، گشایش معبر انسانی برای ارسال کمک های مستمر انسانی و جلوگیری از کوچ اجباری مردم غزه اقدام خواهیم کرد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها