کد خبر: 696154
تاریخ انتشار :

افزایش فشار به حکومت افغانستان؛ موضع ارتش پاکستان مشخص شد

درحالی که برخی مقامات پیشین پاکستانی گفته بودند اخراج پناهجویان شیوه جدید ژنرال‌های پاکستان برای فشار به افغانستان است، رئیس ستاد ارتش این کشور تاکید کرد تصمیم اسلام‌آباد بر اساس منافع پاکستان است.

افزایش فشار به حکومت افغانستان؛ موضع ارتش پاکستان مشخص شد
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، ژنرال «عاصم منیر» رئیس ستاد ارتش پاکستان در پی نگرانی نهادهای حقوق بشری اظهار داشت شهروندان خارجی غیرقانونی به‌طور جدی بر امنیت و اقتصاد پاکستان تأثیر می‌گذاشتند و تصمیم بازگرداندن آنها به نفع ما است.

تلویزیون «جئو نیوز» در گزارشی اعلام کرد رئیس ستاد ارتش پاکستان در سفر به پیشاور همچنین گفت شهروندان غیرقانونی خارجی طبق هنجارهای تعیین‌شده به روشی انسانی و آبرومندانه به کشورشان بازگردانده می‌شوند.

پاکستان در ماه اکتبر برای پناهجویان فاقد مدرک از جمله 1.7 میلیون افغانستانی تا اول ماه نوامبر برای ترک پاکستان مهلت تعیین کرد.

این تصمیم پاکستان با واکنش‌ها و انتقادهای گسترده داخلی و خارجی مواجه شد اما دولت موقت پاکستان از تصمیم خود عقب‌نشینی نکرد.

بر اساس آمار رسانه‌های پاکستان، تا کنون بیش از 450 هزار پناهجوی افغان از پاکستان اخراج شده‌اند.

«امیرخان متقی» وزیر خارجه طالبان نیز پیش از این در واکنش به تصمیم دولت پاکستان تصریح کرده بود: اخراج جمعی پناهجویان افغان توسط اسلام‌آباد همزمان با آغاز فصل سرما به منظور اعمال فشار بر هیئت حاکمه کابل برای پذیرش خواسته‌های اسلام‌آباد است.

بیشتر بخوانید

«ختک»: اخراج پناهجویان شیوه جدید ژنرال‌های پاکستانی برای فشار به افغانستان است

استانکزی: تصمیم پاکستان برای اخراج پناهجویان به معنی آغاز درگیری با افغانستان است

متقی: فشار اسلام‌آباد به مهاجرین افغان برای تحقق درخواست‌هایی است که در اختیار کابل نیست

وی گفته بود پاکستان در پس این فشارها دو هدف دارد که به گفته او تحقق آن در اختیار حکومت افغانستان نیست؛ نخست مسئله تحریک طالبان پاکستان است که یک مسئله داخلی بوده و قبل از به قدرت رسیدن طالبان در کابل نیز وجود داشته و دوم اینکه اسلام‌آباد انتظار دارد کابل خط دیورند را به عنوان مرز مشترک به رسمیت بشناسد، که این نیز موضوعی خارج از کنترل هر دولتی در افغانستان بوده و مربوط به کل مردم کشور است.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها