کد خبر: 697519
تاریخ انتشار :

هشدار وزارت خارجه آمریکا در باب جاه طلبی روسیه

وزارت خارجه آمریکا در موضع‌گیری جدیدی هشدار داده است که جاه طلبی های کشور روسیه به اوکراین ختم نشده و فراتر از این خواهد رفت.

هشدار وزارت خارجه آمریکا در باب  جاه طلبی  روسیه
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش مشرق، «متیو میلر» سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا در جریان یک نشست که به تازگی برگزار شد، ادعا کرد که جاه‌طلبی‌های تهاجمی کشور روسیه با جنگ اوکراین متوقف نشده و همچنان ادامه دارد.

میلر در جریان این نشست به اشاره به اقدامات روسیه در جنگ با اوکراین عنوان کرد: نگرانی گسترده ما در مورد تجاوز روسیه همچنان هم ادامه دارد.

میلر در بخشی از اظهاراتش به مواضع حمایت‌طلبانه بایدن از کشور اوکراین در برابر روسیه اشاره کرده و عنوان کرد: رئیس‌جمهور بر اهمیت تداوم حمایت ما از اوکراین تاکید کرده و بر این باور است که جاه‌طلبی‌های پوتین با فتح و تصرف اوکراین به پایان نمی‌رسد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در تایید ادعاهای خود مبنی بر جاه‌طلبی‌های دولت پوتین در روسیه بر این موضوع اشاره کرد که چگونه نگرانی‌ها در باب این مسئله فنلاند را به پیوستن ناتو ترغیب کرده و موجب شده سوئد جهت پیگیری عضویت خود در این ائتلاف ترغیب شود.

وی عنوان کرد همه این اقدامات از آنجایی ناشی می‌شود که روسیه آمادگی و تمایل خود را برای به کارگیری نیروهای مسلح خود جهت تسلط بر همسایگانش از طریق زور نشان داده است.

پوتین اخیرا در جریان اظهاراتی فنلاند را تهدید کرده و نسبت به «مشکلات» مربوط پیوستن این کشور به ناتو هشدار داد. فنلاند از زمان حملات اولیه روسیه به اوکراین در سال ۲۰۱۴، تحریم‌های مربوط به روسیه را حفظ کرده و تداوم بخشیده است.

این کشور در تاریخ ۱۷ دسامبر رسما به ناتو پیوست و به عنوان سی و یکمین عضو این ائتلاف آتلانتیک شمالی معرفی شد. پیوستن فنلاند با ناتو طول مرز روسیه با ناتو را تقریبا دو برابر کرده و به ۱ هزار و ۳۴۰ کیلومتر رساند.

عضویت فنلاند در ائتلاف ناتو در حالی انجام گرفت که عضویت سوئد با موانع و مشکلاتی همراه بوده است، چرا که دو کشور مجارستان و ترکیه به عنوان اعضای ناتو از عضویت این کشور حمایت نکرده و آن را واجد شرایط لازم ندانسته‌اند.

پیشتر «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه اظهارات جو بایدن مبنی بر حمله روسیه به یک عضو ناتو در صورت پیروزی در اوکراین را گمراه کننده خواند به صراحت اعلام کرد، روسیه تمایلی به جنگ با ائتلاف نظامی ناتو ندارد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها