کد خبر: 699203
تاریخ انتشار :

درخواست کاخ سفید از دادگاه عالی برای ورود به پرونده سیم‌های خاردار در مرز مکزیک

دولت آمریکا از دادگاه عالی کشور خواست تا در پرونده منع تخریب سیم‌های خاردار در مرز مکزیک مداخله کند.

درخواست کاخ سفید از دادگاه عالی برای ورود به پرونده سیم‌های خاردار در مرز مکزیک
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، در پی صدور حکم موقتی ممنوعیت تخریب سیم های خاردار در مرز مکزیک از سوی یک دادگاه تجدیدنظر فدرال، دولت جو بایدن رئیس جمهور آمریکا از دادگاه عالی کشور خواست تا در این پرونده مداخله کند.

بر این اساس، دولت از قضات دیوان عالی خواست تا حکم دادگاه تجدیدنظر نیواورلئان در ماه دسامبر را که ماموران گشت مرزی را از بریدن و یا برداشتن این سیم های خاردار منع می کند، ملغی کند در حالی که فرآیند دادرسی آن هنوز در حال انجام است.

دولت در این دادخواست افزود: هیچ مدرکی دال بر اینکه این سیم های خاردار مانع از ورود مهاجران به خاک آمریکا شده باشد، وجود ندارد و مهاجران غیرقانونی همچنان می توانند از این مسیر وارد کشور شوند.

چندی قبل یک دادگاه تجدیدنظر در آمریکا به‌طور موقت دولت بایدن را از تخریب سیم‌های خاردار که در سراسر مرز این کشور با مکزیک به‌منظور جلوگیری از ورود مهاجران غیرقانونی به خاک آمریکا کشیده شده است، منع کرد.

دادگاه تجدیدنظر نیواورلئان حکم داد که قاضی دادگاه اولیه با صدور این حکم اشتباه کرده است که دولت از دادخواست ایالت تگزاس درباره غیرقانونی بودن برداشتن سیم‌های خاردار در مرز با مکزیک، مصون است.

براساس این حکم، مقامات اداره مهاجرت اجازه تخریب سیم‌های خاردار در مرز را در حالی که مقامات تگزاس نسبت به این حکم درخواست تجدیدنظر داده‌اند، ندارند.

براساس این حکم، مقامات اداره مهاجرت اجازه ندارند این سیم‌های خاردار را که در مرز بین ایالت تگزاس با کشور مکزیک به‌منظور جلوگیری از عبور مهاجران غیرقانونی از طریق رودخانه ریو گراند و ورود به خاک آمریکا کشیده شده است، جمع‌آوری و تخریب کنند.

این در حالی است که شکایتی از سوی «کن پکستون» دادستان‌کل جمهوری‌خواه تگزاس به این دادگاه ارسال شده که در آن دادستان دولت را متهم به تخریب غیرقانونی اموال ایالتی کرده است.

یک قاضی فدرال در ماه سپتامبر در پی درخواست دولت بایدن، دستور برداشتن 305 متر از این سیم‌های خاردار را صادر کرد اما با ارائه دادخواست تجدیدنظر از سوی پکستون، این سیم‌ها به‌طور موقت سر جای خود باقی ماند.

قاضی موسز با اشاره به اینکه حتی پس از طرح شکایت دادستان‌کل مبنی بر تخریب غیرقانونی اموال ایالتی، این سیم‌های خاردار تخریب شده‌اند، اظهار کرد دولت بایدن احتمالاً به تخریب این سیم‌های خاردار در صورت نبود حکم قانونی منع تخریب ادامه می‌دهد.

وی تصریح کرد مقامات فدرال می‌توانند همچنان این سیم‌های خاردار را برای کمک به افرادی که مشکلات اورژانسی پزشکی دارند، برداشته یا ببرند.

سیم‌های خاردار مرز مکزیک با آمریکا با هزینه گارد ملی تگزاس و در راستای بخشی از عملیات ستاره تنها (لقب ایالت تگزاس) کشیده شده است که ابتکاری از سوی گرگ ابوت فرماندار جمهوری‌خواه این ایالت بود که در سال 2021 با هدف جلوگیری از عبور غیرقانونی مهاجران از این مرز کشیده شد.

چندی قبل نیز در پی افزایش ورود مهاجران به خاک آمریکا از مسیر ریلی، مقامات مرزی آمریکا دو پل ریلی را که از آن برای انتقال محموله و بار بین ایالت تگزاس و کشور مکزیک استفاده می‌شد، بستند.

چندی قبل نیز سه جمهوری‌خواه برجسته سنای آمریکا طرحی را برای محدودکردن عبور مهاجران از مرز مکزیک و ورود به خاک آمریکا ارائه کردند.

بر این اساس در طرح پیشنهادی جمهوری‌خواهان سنا، ساخت دیوار مرزی که در دوران ریاست‌جمهوری ترامپ آغاز شده بود، ادامه می‌یابد و شمار زیادی از مهاجران شرایط لازم برای درخواست پناهندگی را ندارند، همچنین در این طرح یک سیاست بحث‌برانگیز احیا شده است که در آن از پناهجویان خواسته می‌شود تا زمان پایان رسیدگی به درخواست پناهندگی‌شان، در مکزیک بمانند.

دونالد ترامپ نامزد پیشتاز جمهوری‌خواهان برای انتخابات 2024، پیشتر در یک ویدئوی تبلیغاتی جو بایدن رئیس جمهور فعلی آمریکا و جدی‌ترین رقیب دموکرات خود را به‌دلیل اعمال سیاست‌های نادرست در قبال مهاجران و هجوم بی‌سابقه آنها برای عبور غیرقانونی از مرز طی سال‌های اخیر مورد انتقاد قرار داد و حق شهروندی برای کودکانی را که در خاک آمریکا به دنیا آمده‌اند، یک جاذبه خواند. ترامپ تأکید کرد که بسیاری از کشورها شهروندی حق تولد را برای کودکان مهاجران محدود کرده‌اند.

ترامپ در کمپین‌های انتخاباتی سال 2016 نیز سیاست‌های سختگیرانه‌ای را در قبال مهاجران داشت و بعدها پروژه ساخت دیوار در سراسر مرز مکزیک با آمریکا را همان‌طور که وعده داده بود، عملیاتی کرد.

در همین حال جو بایدن در دوران کمپین ریاست‌جمهوری سال 2020، وعده اصلاح و بازنگری در روند نگه‌داری از مهاجران را داده بود اما با افزایش چشمگیر مهاجرت به آمریکا و تلاش برای عبور غیرقانونی از مرزهای آمریکا با مکزیک، تحقق به این وعده مشکل شد. شکست دولت بایدن در تلاش برای اصلاح این مراکز نشان‌دهنده چالشی است که بایدن برای کمپین انتخاباتی خود برای سال 2024 با آن مواجه است.

موضوع مهاجران غیرقانونی در آمریکا و تلاش آنها برای ورود به خاک این کشور از طریق مرزهای مکزیک تبدیل به یکی از موضوعات چالش‌برانگیز و بحرانی جدی برای دولت جو بایدن شده است.

گفتنی است از زمان روی کار آمدن جو بایدن در ژانویه 2021، تا کنون دو بار به‌صورت متوالی رکورد عبور غیرقانونی مهاجران از مرزهای جنوبی آمریکا شکسته شده است. بر اساس آمار گمرک و حفاظت مرزی آمریکا، بیش از 2,000,000 عبور غیرقانونی ورود به ایالات متحده در سال 2022 ثبت شده است.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها