کد خبر: 699929
تاریخ انتشار :

مخفی کاری درباره پرونده پزشکی رئیس پنتاگون دموکرات‌ها را نیز نگران کرد

تار نمای «پولی تی کو» نوشت: دموکرات‌های ارشد آمریکایی نیز در انتقاد از پنهانکاری پنتاگون درباره بستری شدن «لو ید آستین» وزیر دفاع این کشور به جمهوریخواهان پیوستند و خواستار شفافیت بیشتر شدند.

مخفی کاری درباره پرونده پزشکی رئیس پنتاگون دموکرات‌ها را نیز نگران کرد
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش مشرق، پولیتیکو افزود: به دنبال انتشار گزارش هایی درباره بستری شدن چند روزه آستین در بیمارستان چند روز قبل از اطلاع کاخ سفید، مقام های ارشد حزب دموکرات نیز نگرانی خود را ابراز کرده و سوالات جدی را در این رابطه مطرح کردند.

این در حالی است که جمهوریخواهان نیز درخواست هایی را برای استعفا یا برکناری رئیس پنتاگون مطرح کرده اند.

جان رید رئیس دموکرات کمیته خدمات نیروهای مسلح سنای آمریکا گفت «شکست عمده به دلیل خودداری از افشای این موضوع هرگز نباید دوباره تکرار شود» و از پنتاگون خواست اطلاع رسانی بیشتری درباره حقایق کند. این مقام ارشد دموکرات وعده داد با دقت این موضوع را پیگیری کند.

وی در بیانیه ای عنوان کرد: نگران این هستم که زنجیره حیاتی فرماندهی و روش های اطلاع رسانی در زمانی که وزیر تحت مراقبت پزشکی بود، رعایت نشده باشد.او (آستین) مسئولیت این وضعیت را بر عهده می گیرد، اما این یک حادثه جدی بود و نیاز به شفافیت و پاسخگویی از سوی وزارت دفاع وجود دارد.

در عین حال، آدام اسمیت عضو ارشد کمیته خدمات نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا با ملحق شدن به مایک راجرز رئیس جمهوریخواه این کمیته نگرانی خود را درباره این اتفاقات ابراز کرده و خواستار اطلاعات بیشتری از سوی پنتاگون شده اند.

آنها در بیانیه مشترکی نوشتند: چندین سوال بی پاسخ مانده است، از جمله این که روند پزشکی و عوارض ناشی از آن چیست، وضعیت سلامتی وزیر دفاع در حال حاضر چگونه است، چگونه و چه زمانی مسئولیت های وزیر واگذار شد و دلیل تاخیر در اطلاع رسانی به رئیس جمهور و کنگره چه بود؟

اسمیت و راجرز بر لزوم شفافیت تاکید کردند و افزودند آستین باید این جزئیات اضافی درباره وضعیت سلامتی خود و فرآیند تصمیم گیری را که در هفته گذشته رخ داده است،در اسرع وقت ارائه دهد.

گری کانلی نماینده دموکرات نیز از اقدام آستین انتقاد کرد و گفت هنوز زود است که بگوییم آیا آستین باید استعفا دهد یا نه، اما رئیس پنتاگون باید توضیح دهد.

دیک دوربین سناتور دموکرات و مرد شماره ۲ در این نهاد آمریکا نیز گفت من به او (آستین) رای دادم باز هم رای می دهم اما سوالات زیادی بی پاسخ مانده است.

به نوشته پولیتیکو، این ها مقدمه ای درباره انتقادات دو حزبی است که پنتاگون ممکن است در روزهای آینده از سوی کنگره با آن مواجه شود. اما تاکنون نگرانی های عمده تقریباً به طور کامل از طرف جمهوری خواهان مطرح می شود.

الیز استفانیک عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا گفت: آستین باید شغل خود را از دست بدهد. وی این موضوع را که بایدن و سایر رهبران زودتر اطلاع رسانی نکردند «تکان دهنده و کاملاً غیرقابل قبول» خواند. او همچنین از کنگره خواست تا این موضوع را بررسی کند.

درخواست استفانیک برای استعفای آستین به دنبال دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا صورت گرفت. ترامپ گفت آستین باید برکنار شود. جیم بنکس یکی دیگر از متحدان ترامپ، نیز به تارنمای اکسیوس گفت که آستین «از روز اول فاجعه بوده و باید جایگزین شود.»

با این حال به نوشته پولیتیکو، به نظر نمی رسد که شغل آستین در معرض خطر فوری باشد و پنتاگون می گوید که وزیر دفاع قصد استعفا ندارد.

این رسانه گزارش داد که بایدن به اخراج آستین فکر نمی کند و در صورت پیشنهاد، استعفای او را نمی پذیرد.

پولیتیکو افزود، علیرغم خشم جمهوریخواهان آنها از درخواست برکناری آستین خودداری کردند، اما ناامیدی خود را از این وضعیت ابراز کرده و سوالاتی را در مورد اینکه چه کسی مسئول دفاع از کشور در طول غیبت آستین برعهده داشته، مطرح کرده اند.

مت گاتس، نماینده راست‌گرای تندرو، از راجرز خواست تا یک جلسه استماع عمومی با آستین و کاتلین هیکس معاونش برگزار شود، و معتقد است که این اتفاق «فقدان رهبری، شایستگی و شفافیت» را در دولت منعکس می‌کند.

مایک والتس یکی از اعضای ارشد کمیته‌های نیروهای مسلح، امور خارجه و اطلاعات، فهرست بلندبالایی از پنهان کاری های پنتاگون را منتشر کرد، و این سوالات را مطرح کرد که در طول غیبت آستین چه کسی مجوز حملات در خاورمیانه و ابلاغ دستورات بایدن به پنتاگون را برعهده داشته و این که آیا فرماندهان منطقه از هرگونه زنجیره جدید فرماندهی جدید آگاه بودند یا خیر.

ویکتوریا کوتس، معاون سابق مشاور امنیت ملی ترامپ نیز که اکنون در بنیاد محافظه‌کار هریتیج عضویت دارد، چنین استدلال کرد که «بایدن باید آستین را اخراج کند».

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

پر بازدیدها

دیگر رسانه ها