کد خبر: 701153
تاریخ انتشار :

۵ چالش و موانع اصلی نیروی ذخیره ارتش اسرائیل در جنگ غزه

با گذشت بیش از صد روز از جنگ غزه و درحالی که هرروز ابعاد جدیدی از چالش‌های ارتش رژیم صهیونیستی در این جنگ مشخص می‌گردد می‌توان به ۵ حقیقت تلخ درباره نیروی ذخیره این ارتش اشاره کرد.

۵ چالش و موانع اصلی نیروی ذخیره ارتش اسرائیل در جنگ غزه
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، بحران نیروی ذخیره ارتش رژیم صهیونیستی از ابتدای آغاز جنگ غزه تاکنون یکی از بزرگترین چالش‌های حل نشدنی این رژیم در میدان جنگ به شمار می‌رود که شدت آن روز به روز بیشتر می‌گردد.

در همین زمینه ایستگاه رادیوی عبری «کان ریشت بت» در گزارشی اعلام کرد که نیمی از نیروهای ذخیره یک گردان ارتش اسرائیل از ورود به نوار غزه برای حضور در میدان جنگ امتناع کرده‌اند.

در این راستا کارشناسان به 5 حقیقت تلخ درباره نیروی ذخیره ارتش صهیونیستی در جنگ غزه اشاره می‌کنند که به این صورت است:

-ارتش صهیونیستی با فریبکاری اقدام به جذب نیروهای ذخیره و وادارکردن آنها برای شرکت در جنگ غزه کرده و این حقیقتی است که خیلی زود روشن شد.

-دومین واقعیت، عدم اعتماد نیروهای ذخیره به رهبری نظامی و سیاسی اسرائیل و توانایی این رژیم در برنامه ریزی و آمادگی برای جنگ یا پیروزی در آن است.

-حقیقت سوم، وضعیت متشنج و سردرگم نیروهای ذخیره ارتش اسرائیل و استفاده از نیروهای کم‌تجربه و بدون صلاحیت است که قطعا تلفات انسانی این ارتش را در مرحله بعدی جنگ افزایش خواهد داد.

-واقعیت چهارمی که صهیونیست‌ها را نگران می‌کند این است که طی 3 ماه نیروهای اصلی و آموزش‌دیده و مجهز ارتش اسرائیل نتوانستند حتی یک دستاورد نظامی در غزه کسب کنند، پس نیروهای ذخیره کم‌تجربه این ارتش که آموزش کافی نیز ندیده‌اند، در مراحل بعدی جنگ چه شرایطی خواهند داشت؟

-اما حقیقت پنجم، نداشتن انگیزه برای جنگ میان نیروهای ذخیره و روحیه پایین آنهاست.

بیشتر بخوانید

بحران بزرگ نیروهای ذخیره ارتش اسرائیل در سایه جنگ غزه

چالش‌های ناتمام نیروی ذخیره ارتش اسرائیل در جنگ غزه

همه این موارد موجب شده تا افکار عمومی صهیونیستی که پیشتر حامی جنگ بودند و تصور می‌کردند می‌توانند اسرای اسرائیلی را با راهکار نظامی از غزه آزاد کنند، به تدریج درحال عقب‌نشینی از این رویکرد خود هستند و سران رژیم اشغالگر را برای توقف جنگ تحت فشار قرار داده‌اند.

از سوی دیگر سران صهیونیست در سطوح سیاسی و نظامی اعتبار خود را نه تنها در داخل جامعه صهیونیستی بلکه در کل جهان از دست داده‌اند و سخنان و تهدیدهای آنها تبدیل به شعارهای توخالی شده است. همچنین تعداد مخالفان ارتش و کابینه اسرائیل در داخل جامعه این رژیم روز به روز درحال افزایش است.

تحلیلگران منطقه بر این باورند که تا زمانی که جنگ متوقف نشود، وضعیت از هم پاشیدگی و تجزیه در داخل جامعه صهیونیستی ادامه خواهد یافت؛ زیرا در سایه فروپاشی روحیه نظامیان و تشدید اختلافات داخلی به ویژه در کابینه جنگی اسرائیل، سلاح‌ها و دلارهای آمریکایی به تنهایی برای رسیدن به پیروزی کافی نیست.

وب‌سایت صهیونیستی والا در گزارشی اعلام کرد نیرو‌های ذخیره ارتش اسرائیل به شدت از فرماندهی و مقامات ارتش انتقاد دارند و معتقدند به‌گونه‌ای با نیرو‌های ذخیره برخورد می‌شوند که انگار اصلا آن‌ها وجود ندارند. در شرایطی که نیرو‌های ذخیره در محور‌های مختلف غزه بسیار خسته و فرسوده شده‌اند، فرماندهان ارتش می‌آیند و صرفا با آن‌ها عکس گرفته و سپس می‌روند. آیا مقامات و فرماندهان ارتش وظیفه ندارند که درباره جزئیات عملیات‌ها و وضعیت نیرو‌ها بپرسند؟

منابع آگاه از وضعیت نیرو‌های ذخیره ارتش صهیونیستی گزارش می‌دهند که اقدام مقامات صهیونیست برای احضار 350 هزار تن از نیرو‌های ذخیره به ارتش این رژیم جهت مشارکت در جنگ غزه، علاوه بر آسیبی که به اقتصاد اسرائیل وارد کرده، برای خودِ این نیرو‌ها نیز بحران‌های زیادی به وجود آورده است.

در همین زمینه رسانه‌های صهیونیستی به شکایت‌های تعداد زیادی از افسران و نیرو‌های ذخیره ارتش این رژیم اشاره و اعلام کردند که آن‌ها از مشکلات مالی شدید رنج می‌برند و خواستار رسیدگی و توجه مقامات اسرائیلی هستند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها