کد خبر: 701154
تاریخ انتشار :

انتقاد وزیر دفاع انگلیس از نتانیاهو

وزیر دفاع انگلیس مخالفت نخست وزیر رژیم صهیونیستی با راهکار دو دولتی را ناامید کننده خواند.

انتقاد وزیر دفاع انگلیس از نتانیاهو
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش مشرق، وزیر دفاع انگلیس گرنت شاپس به اظهارات اخیر نخست وزیر رژیم صهیونیستی بنیامنی نتانیاهو درباره راه حل دو دولتی واکنش نشان داد و آن را «ناامید کننده» خواند.

شاپس در مصاحبه با شبکه اسکای نیوز گفت که «ناامید کننده است که نتانیاهو راه حل دو دولتی را رد می‌کند، او در طول دوران سیاسی خود بارها آن را گفته بود».

نخست‌وزیر رژیم اسرائیل روز پنجشنبه تأکید کرد که با تشکیل کشور فلسطین بعد از اتمام جنگ غزه مخالف است.

نتانیاهو در اظهاراتی در این زمینه تصریح کرد که مخالفتش با تشکیل هر کشور فلسطین بعد از اتمام جنگ اسرائیل علیه غزه را به اطلاع کاخ سفید رسانده است. او همچنین گفت که همه اراضی غرب رود اردن بایستی تحت کنترل امنیتی اسرائیل باشد.

نتانیاهو از دیرباز جزو مخالفان سر سخت تشکیل کشور فلسطینی بوده، اگرچه در مقاطعی هم از این ایده در سطح لفظ حمایت کرده است.

شاپس در ادامه تاکید کرد که راهکار دیگری غیر از راه حل دو دولتی در زمینه مناقشه اسرائیل-فلسطین وجود ندارد و همه جهان موافقند که بهترین راهکار همین است.

وی در زمینه نقض حقوق بشر در جنگ غزه نیز گفت: اسرائیل مسئولیت احترام به قوانین بین المللی را بر عهده و این چیزی است که من به یوآو گالانت وزیر دفاع اسرائیل گوشزد کردم.

آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل نیز امروز یک شنبه مخالفت با راه حل دو دولتی را غیر قابل قبول خواند.

وی در حساب خود در شبکه ایکس نوشت: امتناع از پذیرش راه حل دو دولتی برای اسرائیلی ها و فلسطینی ها و نفی حق تشکیل دولت برای مردم فلسطین غیرقابل قبول است.

گوترش افزود: حق مردم فلسطین برای ساختن کشور خود باید توسط همه به رسمیت شناخته شود.

کاخ سفید هم به اظهارات نتانیاهو پاسخ داده و گفته که واشنگتن تلاش‌ها برای تحقق این راهکار را ادامه خواهد داد. ‍

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید بعد از سخنان نتانیاهو خطاب به خبرنگاران در هواپیمای رئیس‌جمهور آمریکا گفت: «بعد از اتمام جنگ، اشغال غزه در کار نخواهد بود.»

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها