کد خبر: 701170
تاریخ انتشار :

سردرگمی و تناقض گویی نتانیاهو/کابینه راهی برای خروج اسرائیل از " مخمصه" ندارد

محافل و رسانه‌های صهیونیستی با اشاره به اینکه نتانیاهو در وضعیت سردرگمی قرار دارد و حرف‌های ضد و نقیض می‌زند گزارش دادند کابینه اسرائیل قادر به اتخاذ هیچ تصمیم مشخصی نیست و اسرائیلی‌ها از اینکه حمله ۷ اکتبر تبدیل به جنگ استقلال فلسطین شود وحشت دارند.

سردرگمی و تناقض گویی نتانیاهو/کابینه راهی برای خروج اسرائیل از " مخمصه" ندارد
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، درحالی که صهیونیست‌ها همچنان به جنگ فرسایشی غزه بدون وجود هیچ چشم‌اندازی برای تحقق حتی یکی از اهداف خود ادامه می‌دهند، رسانه‌های عبری اعلام کردند که اطرافیان بنیامین نتانیاهو (نخست‌وزیر رژیم اشغالگر) از احتمال تبدیل شدن حمله حماس در 7 اکتبر (عملیات طوفان الاقصی) به جنگ استقلال فلسطین وحشت دارند؛ به ویژه با توجه به اینکه فشارهای بین‌المللی در این زمینه علیه اسرائیل در حال افزایش است.

با گذشت بیش از صد روز از جنگ بیهوده رژیم اشغالگر علیه غزه، رسانه‌های صهیونیستی همچنان به شفاف‌سازی مشکلات کابینه جنگی این رژیم و بحران سیاسی کابینه نتانیاهو در سایه شکست بزرگ امنیتی و اطلاعاتی آن در 7 اکتبر 2023 در سطوح مختلف سیاسی، اقتصادی و امنیتی ادامه می‌دهند.

سردرگمی و نقیضه‌گویی نتانیاهو

روزنامه «تایمز» رژیم صهیونیستی در این زمینه به شکست سیاست‌های نتانیاهو در جنگ غزه اشاره و اعلام کرد، این تصور که نتانیاهو بتواند چیزی را که با دست‌های مشت‌کرده و سیاست‌های تحریف شده و شخصیت زشت خود ویران کرده است، ترمیم کند، توهمی بیش نیست و این توهم آینده اسرائیل را به خطر می‌اندازد.

این رسانه عبری با اشاره به سخنان نتانیاهو در کنفرانس خبری روز پنجشنبه گذشته که در پاسخ به اظهارات «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا درباره تشکیل کشور فلسطینی برای خروج از درگیری‌ها گفته بود «ما باید بتوانیم حتی به دوستانمان هم نه بگوییم» تاکید کرد، صحبت‌های جدید نتانیاهو و ابراز تمایل او درباره راهکار «دو دولتی» بیهوده بوده و نباید آن را باور کنیم. آمریکایی‌ها نیز باید بدانند هیچ حرف و تعهدی از جانب نتانیاهو ارزش ندارد و حتی اطرافیانش هم او را دروغگو می‌نامند.

دفتر نتانیاهو در بیانیه‌ای که عصر روز شنبه منتشر شد اعلام کرد، در گفتگویی که نتانیاهو با «جو بایدن» رئیس جمهوری ایالات متحده داشت مواضع خود را که سالهاست ثابت است تکرار و تاکید کرد که اسرائیل باید سیطره امنیتی کامل بر نوار غزه داشته باشد تا مطمئن شود که غزه دیگری تهدیدی برای اسرائیل نخواهد بود.

پیش از این بیانیه دفتر نتانیاهو، شبکه سی ان ان آمریکا گزارش داده بود، نتانیاهو به بایدن گفته که رد ایده تشکیل دولت مستقل فلسطینی از جانب او (نتانیاهو) بدان معنا نیست که وی این طرح را به طور کامل رد می‌کند.

بر همین اساس روزنامه تایمز اسرائیل با تاکید بر اینکه صحبت‌های نتانیاهو کاملا ضد و نقیض بوده و خودش هم نمی‌داند چه می‌گوید اعلام کرد، رویای صلح با فلسطینی‌ها بر اساس حل و فصل منطقه‌ای و ایجاد یک کشور فلسطینی در کنار اسرائیل در دوران نتانیاهو ممکن نیست. نتانیاهو رهبری شکست خورده است که اسرائیل را به ذلت کنونی کشانده است.

طبق گزارش این رسانه صهیونیستی، ابراز تمایل نتانیاهو برای گفتگو درباره راهکار دو دولتی بیهوده است و نباید آن را باور کرد و حتی شرکای نتانیاهو هم او را فردی بسیار دروغگو می‌دانند. باید ناامیدی اسرائیلی‌ها از اعتماد کورکورانه به نتانیاهو برای آمریکایی‌ها روشن شده باشد. «روز بعد از جنگ» اصطلاحی است که نه تنها به تحولات بعد از جنگ غزه، بلکه به فردای نتانیاهو هم مربوط می‌شود.

از سوی دیگر رسانه‌های صهیونیستی گزارش دادند نتانیاهو در تماس تلفنی با بایدن سعی کرد گزارش‌های مربوط به اینکه او (نتانیاهو) ایده تشکیل دولت فلسطینی را رد نمی‌کند توضیح دهد.

هراس صهیونیست‌ها از تبدیل طوفان الاقصی به جنگ استقلال فلسطین

بر اساس این گزارش‌ها، اسرائیلی‌ها نگرانند که نبرد طوفان الاقصی تبدیل به جنگ استقلال فلسطین شود؛ به ویژه در سایه افزایش فشارهای بین‌المللی علیه اسرائیل. این دیروز از سخنان «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد، ناشی شد که گفت: «نپذیرفتن راه حل دو کشوری برای اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها و انکار حق مردم فلسطین برای تشکیل کشور، غیرقابل قبول است. امتناع از اجرای این راهکار، جنگ را برای مدت نامحدودی طولانی خواهد کرد».

روزنامه عبری هاآرتص نیز در گزارشی به همین منظور اعلام کرد دیروز شنبه نتانیاهو برای توضیح گزارش شبکه سی ان ان مبنی بر اینکه او راهکار تشکیل کشور فلسطینی را رد نمی‌کند، دست و پا می‌زد؛ گزارشی که ناقض اظهارات قبلی وی در رد تشکیل هرگونه دولت فلسطینی بود.

بیشتر بخوانید

تحلیل‌گر اسرائیلی: کابینه جنگ اسرائیل در آستانه فروپاشی قرار گرفته است

نشانه‌های شکست اسرائیل در جنگ غزه بعد از 100 روز/ کابینه جنگی صهیونیست‌ها در آستانه فروپاشی

پشت پرده عقب‌نشینی یگان ویژه ارتش اسرائیل از غزه/ افزایش هشدارها درباره انتفاضه سوم در کرانه باختری

اهداف نظامی اسرائیل در جنگ غزه زیر سوال رفته است

از طرفی «ایلی بخار» مشاور حقوقی سابق شاباک در مقاله‌ای اعلام کرد، اسرائیل بعد از 100 روز جنگ علیه حماس هنوز موفق به نابودی این جنبش یا بازگرداندن اسرای اسرائیلی از غزه نشده و در وضعیت استراتژیک پیچیده‌ای قرار دارد که این مسئله واقعی بودن اهداف نظامی اسرائیل در جنگ را زیر سوال می‌برد.

وی در ادامه به شرایط جدید و تشدید اوضاع در کرانه باختری و لبنان و سوریه و نیز یمن اشاره و اعلام کرد، هرلحظه ممکن است اوضاع به شکل خطرناکی منفجر شود. حمایت از اسرائیل در سراسر جهان به شکل قابل توجهی کاهش یافته و حتی اگر اسرائیل در عرصه قانونی در لاهه نیز موفق شود، بدون شک اکنون بر کرسی متهمان در جهان نشسته است.

کابینه راهی برای خروج از مخمصه‌ای که اسرائیل گرفتار آن شده ندارد

این مسئول سابق شاباک با اشاره به اینکه کابینه اسرائیل برای مقابله با چنین وضعیت پیچیده‌ای باید برنامه‌ای فراتر از تشدید حملات نظامی و ترورها داشته باشد تاکید کرد، کابینه اسرائیل در سطح سیاسی کاملا فلج شده و نه در مورد آینده غزه و نه درمورد وضعیت فلسطینیان در کرانه باختری قادر به اتخاذ هیچ تصمیمی نیست. نتیجه این است که کابینه هیچ راهی برای خروج از مخمصه‌ای که اسرائیل در آن افتاده است ارائه نمی‌دهد.

وی افزود، هرگونه اشغال و کنترل مستقیم نوار غزه موجب می‌گردد تا اسرائیل مسئولیت مدنی بیشتری در برابر غیرنظامیان این منطقه داشته باشد و این کابوسی است که اگر اسرائیل وارد آن شود برای خلاص شدن از شر آن نیاز به سال‌ها زمان دارد. ناتوانی در اتخاذ هرگونه تصمیم سیاسی به دلیل بی‌فکری مقامات و تعیین اهداف خیالی در جنگ است. صحبت‌های احمقانه‌ای که مقامات اسرائیلی در ابتدای جنگ درباره استفاده از بمب اتم و .. در غزه مطرح می‌کردند ناشی از آن است که آنها همانند کودکان می‌خواهند چشمشان را روی واقعیت ببندند و فرار کنند. این رفتاری است که کودکان انجام می‌دهند نه یک حکومت.

این مسئول سابق صهیونیست در پایان تاکید کرد، اسرائیل علاوه بر برگزاری انتخابات و تغییر فوری ترکیب کابینه نیاز به کمک دارد. آمریکا باید درک کند که دوستی با اسرائیل مستلزم آن است که اقداماتی انجام دهد که اسرائیل را از این وضعیت خطرناک و فلج‌کننده بیرون بکشد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها