کد خبر: 701644
تاریخ انتشار :

خاخام‌های اسرائیلی خواستار اشغال مجدد نوار غزه شدند

شماری از خاخام‌های اسرائیلی در آستانه یک کنفرانس راستگرایان در فلسطین اشغالی، تأکید کردند، اشغال مجدد جنوب نوار غزه تنها راه حل مناسب برای اسرائیل است.

خاخام‌های اسرائیلی خواستار اشغال مجدد نوار غزه شدند
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش مشرق، قدس اشغالی امروز یکشنبه (۲۸ ژانویه) شاهد برگزاری کنفرانس راستگرایان اسرائیلی با موضوع یافتن راهکار روزِ بعد از جنگ در غزه است.

بیش از ۱۱۰ روز از جنگ ارتش اسرائیل علیه غزه می‌گذرد و مطبوعات اسرائیلی همچنان این انتقاد را مطرح می‌کنند که چرا دولت بنیامین نتانیاهو برای حل بحران غزه و حماس، راهکاری ندارد و هنوز نمی‌داند برای روز بعد از اتمام جنگ، چه باید بکند.

قرار است با همین موضوع قدس اشغالی امروز میزبان حضور عناصر و احزاب راستگرا در کنفرانسی باشد که می‌خواهد به این سوالِ «روزِ بعد از جنگ»، پاسخ بدهد.

به گزارش وبگاه خبری «۰۴۰۴» اسرائیل، این کنفرانس قرار است تحت این عنوان برگزار شود: «شهرکسازی [در جنوب نوار غزه] تنها راهی است که امنیت و پیروزی خواهد آورد».

در این کنفرانس خاخام‌هایی از «سامره» [شمال کرانه باختری] و سدیروت مشارکت می‌کنند. خاخام صفد «شموئیل الیاهو» رئیس انجمن «خاخام‌های جامعه» و پسر خاخام مردخای الیاهو خواستار اشغال مجدد نوار غزه شد و آن را تنها راه حل اسرائیل برای نوار غزه برشمرد.

شموئیل الیاهو گفت: «راهکار واقعی برای نوار غزه، ساده است. همه آن را می‌دانند. این است که یهود به آنجا، به گوش قطیف [جنوب نوار غزه] بازگردند، به خانه‌شان، به سرزمین اجدادی‌شان. این همان راهکار حقیقی است و هر راهکار دیگری، سرنوشتش شکست خواهد بود. به نظرم باید شجاع بود و حقیقت را با صراحت بیان کرد».

خاخام داوِد فاندل رئیس مدرسه «هـسدر» در سدروت گفت: این مأموریت ماست. که شجاع و دلاور و مصمم باشیم... برای بازگشت به گوش قطیف [نوار غزه].

خاخام الیاکیم لوانون خاخام سامره [کرانه باختری] نیز گفت: «این روزها شاهد شجاعت بزرگ سربازان ارتش اسرائیل هستیم... کسانی که تلاش میکنند گوش قطیف [جنوب نوار غزه] را تحت سیطره خود بگیرند و به آن بازگردند که هجده و نیم سال پیش از آنجا بیرون شدیم».

وبگاه خبری ۰۴۰۴ اسرائیل در ادامه به نقل از موافقان اشغال مجدد نوار غزه نوشت: تنها چیزی که می‌تواند راهکار مفیدی باشد و تضمین کند که ما ملتی در امنیت در کل سرزمینی امن باشیم، بازگشت شهرکسازی و حکومت یهودی و حاکمیت مطلق بر گوش قطیف [جنوب نوار غزه] است.

نوار غزه تا سال ۲۰۰۵ در اشغال رژیم صهیونیستی بود. آریل شارون نخست وزیر وقت، طرح عقب‌نشینی از نوار غزه را سال ۲۰۰۳ مطرح کرد و ۲۰۰۴ در کابینه و سال ۲۰۰۵ در پارلمان (کنست) تصویب و اجرایی شد و اسرائیل ۲۱ شهرک اسرائیلی و هشت هزار یهودی در نوار غزه را تخلیه کرد اما تا امروز آن را در محاصره شدید خود قرار داده و کنترل حریم هوایی، زمینی و دریایی غزه را در دست دارد.

راهکاری این خاخام‌های اسرائیلی مطرح می‌کنند، صریحاً اشغال خاک فلسطین و دقیقاً نقض دستورات اخیر دیوان بین‌المللی دادگستری است که جمعه گذشته برای اسرائیل صادر شد.

دیوان بین‌المللی دادگستری جمعه گذشته در پاسخ به درخواست آفریقای جنوبی برای موضعگیری سریع در پرونده شکایتش از اسرائیل به اتهام نسل‌کشی در غزه، از اسرائیل خواست، طی یک ماه از اینکه ارتشش در غزه اقداماتی در راستای نسل‌کشی انجام نمی‌دهد و از اینکه کمک‌های بشردوستانه به مردم غزه می‌رسد، اطمینان حاصل کند و ظرف یک ماه گزارش آن را برای دیوان بفرستد.

آفریقای جنوبی اواخر ماه دسامبر از اسرائیل به اتهام نسل کشی در جنگ غزه شکایت کرد و خواستار صدور احکام فوری در این خصوص شد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها