کد خبر: 701657
تاریخ انتشار :

درخواست حزب تازه تاسیس آلمان برای فاصله گرفتن از اروپا

حزب تازه تاسیس در آلمان در معرفی برنامه‌های خود برای انتخابات اروپا، بر لزوم فاصله گرفتن از اروپا، پایان کمک‌های تسلیحاتی به اوکراین، تداوم خرید انرژی از روسیه و استقلال از آمریکا تاکید کرد.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از "ان تی وی"، حزب تازه تاسیس در آلمان به رهبری صحرا واگنکنشت برای اولین بار در برلین با اعضای خود ملاقات کرده و هم زمان برنامه های حزبی خود را برای شرکت در انتخابات اروپا را اعلام کرد. این حزب از جمله به دنبال پایان دادن به کمک های تسلیحاتی به اوکراین، خرید نفت و گاز از روسیه و پیشبرد مراحل پناهندگی در مرزهای خارجی و کشورهای ثالث است.

کنفرانس این حزب فدرال BSW به اتفاق آرا برنامه انتخابات اروپا را در 9 ژوئن تصویب کرد که با انتقاد شدید از اتحادیه اروپا و تقاضا برای قدرت تصمیم گیری بیشتر برای دولت های ملی مشخص می شود.

حزب واگنکنشت خواهان یک اروپای با اعتماد به نفس از دموکراسی‌های مستقل است. در این برنامه آمده است: اتحادیه اروپا در قانون اساسی فعلی خود به ایده اروپایی آسیب می زند. آنچه مورد انتقاد قرار می گیرد سیاست از راه دور تکنوکرات های دور اتحادیه اروپا با کنترل دموکراتیک اندک و جنون بیش از حد مقررات اتحادیه اروپا است. بر این اساس در صورت شک، کشورهای عضو این اتحادیه نباید مقررات اتحادیه اروپا را در سطح ملی اجرا کنند اگر این مقررات مغایر با عقل اقتصادی، عدالت اجتماعی، صلح، دموکراسی و آزادی بیان باشد.

"فابیو دی ماسی"، سیاستمدار چپ سابق و از اعضای این حزب هم در رابطه با برنامه انتخابات اروپا، گفت که BSW شعار "کمتر بیشتر است" را برای کار اتحادیه اروپا می خواهد. این به کشورهای عضو اشاره دارد: این حزب خواهان یک "مهلت قانونی برای گسترش اتحادیه اروپا" است. بر این اساس مذاکرات الحاق با اوکراین و همچنین مولداوی و گرجستان به صراحت رد شده است. اصل "کمتر، بیشتر است" نیز در مورد جلوگیری از دامپینگ مالیاتی توسط شرکت های بزرگ در سطح اتحادیه اروپا است. وی تاکید کرد که حداقل مالیات بین‌المللی نیز باید اعمال شود و برای مثال، سود اضافی از شرکت‌های انرژی باید کاهش یابد. او گفت: اگر می‌خواهید چیزی برای اکثریت مردم به دست آورید، باید با قدرتمندان مقابله کنید.

در مورد جنگ در اوکراین نیز BSW این خواسته را مطرح کرده و گفت: به منظور ایجاد انگیزه در روسیه برای شروع مذاکرات، توقف فوری صادرات تسلیحات به اوکراین در این مورد باید ارائه شود." در برنامه این حزب آمده است: صلح و امنیت در اروپا را نمی توان در درگیری با قدرت هسته ای روسیه، به صورت پایدار و طولانی مدت تضمین کرد. نظم جدید صلح اروپایی باید «در درازمدت شامل روسیه نیز شود».

همچنین وقتی صحبت از سیاست امنیتی به میان می‌آید، بلکه در سایر زمینه‌ها، نزدیکی اروپا به ایالات متحده در این حزب مورد انتقاد قرار می‌گیرد. در مقدمه این برنامه آمده است: اروپا باید به یک بازیگر مستقل در صحنه جهانی تبدیل شود، به جای اینکه مهره ای در درگیری بین قدرت های بزرگ و دست نشاندۀ ایالات متحده باشد. در غیر این صورت "خطر از دست دادن چین، مهمترین شریک تجاری ما" وجود خواهد داشت. علاوه بر این، اروپا نباید «دیگر مستعمره دیجیتال ایالات متحده باشد، بلکه باید زیرساخت دیجیتالی خود را بسازد».

BSW همچنین می خواهد تحویل نفت و گاز از روسیه را از سر بگیرد و قراردادهای بلندمدت انرژی منعقد کند. در برنامه این حزب آمده است: تحریم‌های اقتصادی اتحادیه اروپا به سختی بر روسیه تأثیر گذاشته و جنگ در اوکراین را متوقف نکرد، اما «خسارات عظیمی» به اقتصاد اروپا وارد کرد. با تشویق بلند نمایندگان، واگنکنشت خواستار پایان دادن به جنگ در اوکراین "هرچه سریعتر" و از طریق مذاکره شد.

وی تاکید کرد: جنگ همچنین بیش از همه یک تجارت است که شامل مواد خام، حوزه‌های نفوذ و فروش تسلیحات می‌شود. به همین دلیل است که ما به جنگ نه می گوییم و به صادرات تسلیحات به مناطق جنگی نه می گوییم" که یک اصل مرکزی حزب او است. به گفته وی حزب او می خواهد اروپا را بار دیگر به پروژه صلحی تبدیل کند که زمانی تصور می شد.

حزب واگنکنشت همچنین خواستار تشریفات پناهندگی در مرزهای خارجی اتحادیه اروپا و در کشورهای ثالث است. این برنامه می‌گوید: «دیگر نباید تصمیم‌گیری برای دسترسی به اتحادیه اروپا به شبکه‌های قاچاق جنایتکار سپرده شود». اتحادیه اروپا باید سیاست پناهندگان و مهاجرت خود را مطابق با تقاضا اصلاح کند. BSW هشدار داد که در فرانسه و سایر کشورها، و تا حدودی کمتر در آلمان جوامع موازی تحت تأثیر افراط گایان تروریست در سال‌های اخیر ظهور کرده‌اند».

این حزب همچنین اعلام کرد: بسیاری از مردم اتحادیه اروپا دیگر جرات نمی‌کنند آشکارا آنچه را که فکر می‌کنند بیان کنند. صداهای انتقادی بدنام شده، انگ زده و طرد می شوند. چنین "فشاری برای انطباق" با یک جامعه باز و لیبرال ناسازگار است.

یکی دیگر از مقام های این حزب اعلام کرد: بحث آزاد در مورد بسیاری از موضوعات اغلب امکان پذیر نیست و نظرات سیاسی مخالف اغلب به عنوان افراط گرایان راست بی اعتبار می شوند.

این حزب جدید می خواهد مردمی را که از ائتلاف دولتی آلمان موسوم به چراغ راهنمایی به شدت ناامید شده اند به دست آورد. واگنکنشت گفت: «مشکلات، عدم اطمینان، اما خشم و عصبانیت بسیار زیاد است. بسیاری از مردم "از نظر سیاسی بی خانمان" شده اند.

وی گفت: مردم باید "در حالت ایده آل" فوراً به خیابان ها بیایند و خواستار برگزاری انتخابات جدید و پایان دادن به سیاست غیرقابل توصیف چراغ راهنمایی شوند."

واگنکنشت با تشویق تقریباً 400 نماینده گفت: ما اکنون در حال تغییر سیاست در آلمان هستیم. ما این کار را انجام می دهیم زیرا احساس می کنیم چیزی در جامعه ما در حال تغییر است.» او با اشاره به ظهور نیروهای دست راستی در آلمان افزود: سوال این است که "آیا این تحولات منجر به شروع های جدید یا فاجعه خواهد شد."

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها