کد خبر: 702085
تاریخ انتشار :

دیده‌بان حقوق بشر: تحریم کنندگان آن روا در فاجعه قحطی در غزه شریکند

یک سازمان برجسته حقوق بشری با تاکید بر اینکه اقدام آمریکا و دیگر کشورها در تحریم آژانس آن روا بیانگر بی تفاوتی آشکار به هشدارها درباره قحطی در نوار غزه است تاکید کرد این کشورها اگر از تصمیم خود عقب‌نشینی نکنند در این فاجعه بزرگ در غزه شریک خواهند بود.

دیده‌بان حقوق بشر:  تحریم کنندگان آن روا در فاجعه قحطی در غزه شریکند
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، سازمان دیده‌بان حقوق بشر در واکنش به تحریم‌های اعمال شده توسط آمریکا و متحدانش علیه «آنروا» (آژانس امدادرسانی سازمان ملل به آوارگان فلسطینی) اعلام کرد که دولت‌ها باید به حمایت مالی از آنروا ادامه دهند؛ زیرا این سازمان نقش مهمی در جلوگیری از یک فاجعه بزرگ انسانی و خطر قحطی در نوار غزه دارد.

دیده‌بان حقوق بشر با اشاره به اینکه اتهامات مطرح شده علیه کارکنان آنروا بسیار خطرناک است و سازمان ملل با جدیت با آن برخورد می‌کند تاکید کرد، توقف کمک‌های مالی به نهادی که مسئول تامین آب و غذا به شکل فوری برای بیش از 2.3 میلیون نفر در غزه است، بی‌تفاوتی بی‌رحمانه به هشدارهای کارشناسان درباره خطر قحطی قریب‌الوقوع در نوار غزه را نشان می‌دهد.

در ادامه بیانیه این سازمان حقوق بشری آمده است، با وجود افزایش خطر قحطی در نوار غزه و حکم الزام‌آور صادر شده از سوی دادگاه لاهه درباره پرونده مربوط به نسل‌کشی اسرائیل علیه مردم فلسطین، تل‌آویو اکنون آشکارا اعلام کرده به دنبال تعطیل کردن آژانس آنروا است که بیشترین مسئولیت را در ارائه کمک‌های ضروری به فلسطینی‌ها دارد.

این سازمان افزود، اگر کشورهای تحریم‌کننده آنروا از این اقدام خود عقب‌نشینی نکنند، در ایجاد فاجعه بزرگ کنونی در نوار غزه شریک خواهند بود.

بیشتر بخوانید

سازمان ملل: اسرائیل سندی درباره اتهامات خود علیه آنروا ارائه نداده است

تحریم «آنروا» برای نجات اسرائیل از باتلاق غزه

درحالی که سازمان آنروا از ابتدای جنگ غزه تاکنون همانند دیگر نهادهای بین‌المللی نتوانسته عملکرد قابل قبولی در کمک به مردم غزه در سایه تجاوزات وحشیانه رژیم صهیونیستی و محاصره سنگین علیه این منطقه ارائه دهد، طی روزهای گذشته اخباری در رسانه‌های غربی و صهیونیستی دست به دست می‌شود مبنی بر اینکه تعدادی از کارکنان آنروا در جریان عملیات مقاومت فلسطین تحت عنوان «طوفان الاقصی» در 7 اکتبر 2023 مشارکت داشته‌اند.

در شرایطی که هیچ مدرک و شاهدی که تایید کننده این ادعا باشد وجود ندارد، کشورهایی همچون آمریکا و انگلیس و ایتالیا و چند کشور دیگر که از حامیان جنایات اشغالگران صهیونیست در غزه محسوب می‌شوند در بیانیه مشترکی اعلام کردند که کمک‌های سالانه خود به آنروا را قطع می‌کنند. نکته قابل توجه اینجاست که این اقدام آمریکا و اروپا و رژیم صهیونیستی، به فاصله کوتاهی از صدور حکم دیوان بین‌المللی دادگستری علیه این رژیم به دلیل جنایات آن در غزه صورت گرفته است و همین مسئله این فرضیه را به وجود می‌آورد که اسرائیل با اتهام‌زنی علیه آنروا قصد دارد بر شکست حقوقی و دیپلماتیک خود در ماجرای شکایت آفریقای جنوبی از این رژیم نزد دیوان بین‌المللی لاهه سرپوش بگذارد.

ناظران معتقدند نمی‌توان این اقدام آمریکا و غرب که آنروا را از بیش از 80 درصد بودجه خود محروم می‌کند، از جنگ ویرانگری که علیه بزرگترین اردوگاه آوارگان فلسطینی یعنی نوار غزه به راه افتاده جدا کرد. به این معنا که تصمیم کشورهای مذکور در چارچوب تقویت اقدامات جنگی اسرائیل و تشدید محاصره علیه فلسطینیان است؛ زیرا کمک‌های وارد شده به غزه در جریان این جنگ ویرانگر توسط آنروا توزیع می‌شود.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها