کد خبر: 702345
تاریخ انتشار :

لاپید: توافق تبادل اُسرا دردناک است اما آنها باید بازگردند

رهبر احزاب مخالف کابینه رژیم صهیونیستی گفت که توافق تبادل اُسرا با حماس دردناک بوده اما آنها باید بازگردند.

لاپید: توافق تبادل اُسرا دردناک است اما آنها باید بازگردند
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش مشرق، «یائیر لاپید» رهبر احزاب مخالف کابینه رژیم صهیونیستی روز یکشنبه بر ضرورت دستیابی به توافق برای بازگرداندن اُسرا از غزه تاکید کرد.

وی در سخنانی گفت: «توافق تبادل دردناک خواهد بود اما ربوده شدگان باید به سرزمین‌های خود بازگردند».

رهبر احزاب مخالف کابینه رژیم صهیونیستی اضافه کرد: «کسی درباره دادن کنترل نوار غزه به تشکیلات خودگردان فلسطین صحبت نمی‌کند چون این تشکیلات نهادی ورشکسته به شمار می‌آید».

یک هفته از نشست چهارجانبه پاریس میان آمریکا، اسرائیل، مصر و قطر می‌گذرد، نشستی که به توافق آتش‌بس و مبادله اسرا منجر شد و اکنون حماس در حال بررسی مفاد این طرح است.

آمریکا و قطر از این توافق تمجید کرده‌اند و آنتونی بلینکن آن را قوی‌ترین و جدی‌ترین طرح برای آتش‌بس توصیف کرده است؛ هرچند مقامات دولت مصر و اسرائیل موضع رسمی خود را بیان نکرده‌اند.

هنوز به طور رسمی موضعی از سوی حماس نیز اعلام نشده و رهبران این گروه همچنان در حال رایزنی و بررسی هستند، اسماعیل هنیه نیز قرار است به زودی به قاهره پایتخت مصر برود و در این میان فشار زیادی بر روی حماس جهت توافق طی دو هفته آتی وجود دارد.

به گفته یک مقام قطری برقراری آتش‌بس فراگیر، خروج کامل نیروهای اسرائیلی از غزه، تأمین امنیت محل اسکان آوارگان، بازسازی غزه و عملیات جدید تبادل اسرا از مفاد طرح جدید است.

عصر پنجشنبه «ماجد بن محمد الانصاری» سخنگوی وزارت خارجه قطر مدعی شد که در نشست پاریس پیشنهادی مطرح شد که به اسرائیل و حماس ارائه شده است. او گفت: «ما در حال حاضر، منتظر پاسخ حماس هستیم».

اما شبکه ۱۳ اسرائیل به نقل از منابع خود گزارش داد که حماس نیز قصد دارد مطالب و شروطی را داخل توافق پاریس بگنجاند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها