کد خبر: 702525
تاریخ انتشار :

دیدار نخست وزیر فرانسه با صدر اعظم آلمان در برلین

نخست وزیر فرانسه در سفر به برلین و دیدار با صدر اعظم آلمان به مسائل و موضوعات مختلف از جمله جنگ اوکراین، توافق مر کو سور و لزوم تقویت همکاری‌های بین دو کشور با توجه به شرایط کنونی پرداخت.

دیدار نخست وزیر فرانسه با صدر اعظم آلمان در برلین
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از "ان تی وی"، آلمان و فرانسه همچنان بر سر توافقنامه تجارت آزاد که توسط اتحادیه اروپا با کشورهای مرکوسور آمریکای لاتین مذاکره شده است، اختلاف نظر دارند. در دیدار بین نخست وزیر فرانسه و صدر اعظم آلمان در برلین در حالی که اولاف شولتز، صدر اعظم آلمان تمایل خود را برای اجرایی شدن سریع این توافق تکرار کرد، گابریل آتال، نخست وزیر فرانسه بار دیگر آن را ناپخته توصیف کرد. شولز پس از دیدار با آتال در برلین تاکید کرد که این توافقنامه دارای "اهمیت ژئواستراتژیک" است.

صدراعظم تأکید کرد: نمی توان از یک طرف شکایت کرد که نفوذ اروپا در حال کاهش است و از طرف دیگر راه هایی برای بهبود چشم انداز رشد قاره ما از طریق روابط خوب اقتصادی پیدا نکرد. وی افزود: مذاکرات با کشورهای مرکوسور 20 سال است که ادامه دارد، بنابراین مطلوب است که به زودی به نتیجه برسد.

از سوی دیگر نخست وزیر فرانسه بار دیگر بر موضع مخالف این کشور با این مسئله تاکید کرده و شرایط را برای این منظور مناسب ندانست. وی گفت: نباید اینطور باشد که اروپا روش های تولید خاصی را ممنوع کند، اما محصولاتی را که به این شکل تولید می شود وارد کند. آتال گفت: این را رقابت ناعادلانه می نامند. وی به شولز گفت: ممکن است اتفاق بیفتد که ما موافق نباشیم، و ما حق آن را داریم.

آتال همچنین از خود در برابر انتقاد غیرمستقیم اخیر صدراعظم آلمان از توزیع نابرابر بار کمک به اوکراین در اروپا دفاع کرد. نخست وزیر فرانسه گفت: "تعهد ما گسترش خواهد یافت، اما این فقط در مورد میزان بودجه نیست، بلکه به کیفیت تجهیزات نظامی نیز مربوط می شود. او تاکید کرد که فرانسه ادوات جدیدترین نسل را به اوکراین می فرستد.

نخست وزیر فرانسه همچنین خواستار افزایش تبادل فرهنگی بین فرانسه و آلمان و یادگیری زبان های شریک مربوطه شد. او به نمایندگان فرانسوی‌های مقیم آلمان گفت: ما باید به پرورش آن ادامه دهیم. این جوان 34 ساله گفت: شاید نسل من گاهی اوقات قیمت و وزن دوستی فرانسه و آلمان را فراموش کرده باشد.

آتال گفت: قدرت اروپا با قدرت دوستی آلمان و فرانسه سنجیده می شود. پوپولیست ها فقط منتظر اختلاف دو کشور هستند. آنها در کمین نشسته اند تا از کوچکترین اختلافات بین ما برای سوء استفاده و تضعیف اتحادیه اروپا استفاده کنند. من همیشه از پذیرش هرگونه تضعیف دوستی آلمان و فرانسه خودداری می کنم.

اولاف شولز ، صدر اعظم آلمان و گابریل آتال، نخست وزیر جدید فرانسه همچنین بر اهمیت همکاری بین دو کشور با توجه به چالش های کنونی تاکید کردند. آتال عصر دوشنبه در جریان دیدار با صدر اعظم آلمان در برلین با اشاره به جنگ های اوکراین و خاورمیانه گفت که توانایی هماهنگی به عنوان آلمانی ها و فرانسوی ها با توجه به هرج و مرج در جهان بیش از هر زمان دیگری مهم است.

آتال با توجه به اختلاف نظرها پس از گفتگو با شولز تأکید کرد: اعتقاد من این است که آنچه ما را متحد می‌کند بسیار قوی‌تر از چیزی است که ما را از هم جدا می‌کند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها