کد خبر: 702837
تاریخ انتشار :

پیش‌بینی نخست‌وزیر موقت پاکستان از آینده سیاسی پس از انتخابات

نخست‌وزیر دولت موقت پاکستان با اظهار اینکه هیچ یک از احزاب این کشور به تنهایی قادر به تشکیل دولت نیستند، پیش‌بینی کرد یک دولت ائتلافی در پاکستان شکل خواهد گرفت.

پیش‌بینی نخست‌وزیر موقت پاکستان از آینده سیاسی پس از انتخابات
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «انورالحق کاکر» نخست‌وزیر دولت موقت پاکستان با اشاره به اینکه احزاب مشارکت‌کننده در انتخابات این کشور برای تشکیل دولت به 169 کرسی نیاز دارند، گفت پیش‌بینی می‌کند در نتیجه مذاکره و توافق احزاب، یک دولت ائتلافی در این کشور شکل بگیرد.

کاکر با اشاره به نتایج اعلام شده توسط کمیسیون انتخابات پاکستان به «تی‌آرتی» ترکیه گفت: به‌نظر می‌رسد هیچ حزب واحدی آماده تشکیل دولت به طور مستقل نباشد، بنابراین من تشکیل یک دولت ائتلاف را پیش‌بینی می‌کنم.

وی با اظهار اینکه نمی‌داند کدام حزب «تعداد جادویی 169» کرسی‌ لازم را برای تشکیل دولت بعدی دست خواهد آورد، افزود: پاکستان یک دموکراسی در حال گذار است؛ فکر می‌کنم این‌بار با توجه به چالش‌های امنیتی که ما به عنوان یک جامعه با آن مواجه بودیم، ثابت کرده است که یک دموکراسی شجاع است.

پیش از این «جئو نیوز» به نقل از منابع گزارش داده بود شهباز شریف و آصف‌علی زرداری، رؤسای احزاب «مسلم‌ لیگ (نواز)» و «مردم پاکستان» در دیداری بر سر تشکیل حکومت ائتلافی در مرکز و پنجاب توافق کرده‌اند.

گزارش افزود، دو طرف ضمن توافق بر سر تشکیل حکومت ائتلافی، تصمیم گرفتند در نشست‌های بعدی درباره چگونگی تقسیم قدرت و اینکه چه کسی کدام کرسی‌ها را احراز کند، گفتگو خواهند کرد.

بر اساس تازه‌ترین گزارش منتشر شده توسط کمیسیون انتخابات پاکستان، تاکنون نتیجه انتخابات 253 کرسی از مجموع 266 کرسی پارلمان پاکستان که سرنوشت آن از طریق انتخابات مستقیم گرفته می‌شود، مشخص شده است.

بیشتر بخوانید

ائتلاف «نوازشریف» و «زرداری» برای تشکیل دولت ائتلافی در پاکستان

آمار رسمی نتایج انتخابات پاکستان؛ نامزدهای تحت حمایت «تحریک انصاف» همچنان پیشتاز هستند

ارتش پاکستان: انتخابات با موفقیت و به طور عمومی مسالمت‌آمیز برگزار شد

بر اساس این گزارش، نامزدهای مستقل مورد حمایت عمران خان کرسی 92 کرسی را به‌دست آورده‌اند، 71 کرسی را نامزدان حزب «مسلم لیگ (نواز)» از آن خود کرده‌اند و حزب «مردم پاکستان» نیز 54 کرسی را تصاحب کرده است.

گفتنی است که عمران خان در حال حاضر در زندان به سر می‌برد و حزبش(تحریک انصاف) نیز از شرکت در انتخابات منع شده است، بنابراین هواداران او به عنوان نامزدان مستقل به رقابت پرداختند.]

پارلمان پاکستان در مجموع 342 کرسی وجود دارد. از این تعداد سرنوشت 266 کرسی از طریق انتخابات مستقیم تعیین می‌شود. بر اساس قانون اساسی پاکستان 10 کرسی برای اقلیت‌های مذهبی و 60 کرسی برای زنان در نظر گرفته است که با نمایندگان نسبی در میان احزاب با بیش از 5 درصد آرا پر خواهند شد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها