کد خبر: 703508
تاریخ انتشار :

دیدار علی‌اف و بل ین کن در مونیخ

دفتر ریاست جمهوری آذربایجان از نشست بین رئیس جمهور این کشور با وزیر امور خارجه آمریکا در کنفرانس امنیتی مونیخ خبر داد.

دیدار علی‌اف و بل ین کن در مونیخ
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش مشرق، بر اساس اعلام دفتر ریاست جمهوری کشور جمهوری آذربایجان، «الهام علی‌اف»، رئیس جمهور جمهوری آذربایجان به دیدار «آنتونی بلینکن»، وزیر امور خارجه آمریکا در حاشیه کنفرانس امنیتی در شهر مونیخ رفته و دو طرف در این دیدار درباره روابط دوجانبه، کنفرانس تغییرات آب‌وهوایی سازمان ملل (کاپ۲۹) که قرار است در شهر باکو برگزار شود همچنین روابط باکو-ایروان پرداختند.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، در بیانیه‌ای که این دفتر منتشر کرد، آمده است: «الهام علی‌اف، رئیس جمهور کشور جمهوری آذربایجان با آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا به درخواست وی در شهر مونیخ دیدار کرد. آنتونی بلینکن از روابط دو جانبه با جمهوری آذربایجان تحسین و چشم‌اندازهای مطلوب برای تقویت روابط و همکاری بین دو کشور را برجسته کرد. الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان به نوبه خود تاکید کرد که کشورش ارزش بالایی برای دستور کار دوجانبه با ایالات متحده آمریکا قائل بوده و بر فرصت‌های مطلوب برای گسترش شراکت بین دو کشور تاکید کرد.»

در ادامه این بیانیه آمده است، بلینکن همچنین اعطای میزبانی از کنفرانس کاپ۲۹ به جمهوری آذربایجان را تبریک گفته و آمادگی واشنگتن را برای همکاری با جمهوری آذربایجان بر سر این مساله اعلام کرد. رئیس جمهور جمهوری آذربایجان به نوبه خود متذکر شد که کنفرانس کاپ۲۹ «فرصت‌هایی عالی را برای تقویت همکاری بین ایالات متحده آمریکا و جمهوری آذربایجان ارائه می‌کند.»

به نوشته اسپوتنیک دو طرف درباره عادی‌سازی روابط جمهوری آذربایجان با ارمنستان و همینطور نشست‌ سه جانبه اخیر بین الهام علی‌اف با نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان و اولاف شولتس، صدراعظم آلمان در اوایل روز شنبه در محل کنفرانس امنیتی مونیخ به بحث پرداختند.

در این بیانیه دولت جمهوری آذربایجان آمده است: «الهام علی‌اف، رئیس جمهور جمهوری آذربایجان با تصدیق صلح غیررسمی موجود در منطقه بر اهمیت تقویت هر چه بیشتر روابط دوجانبه آمریکا و جمهوری آذربایجان فراتر از روند کنونی عادی سازی روابط ایروان و باکو تاکید کرد.»

این دفتر تصریح داشت: «علاوه بر آن بلینکن و علی‌اف به بحث در مورد ارتباطات منطقه‌ای، حمل‌ونقل، کریدور میانه و دیگر حوزه‌های منافع دو جانبه پرداختند.»

رسانه‌های آذربایجانی روز شنبه از دیدار سه‌جانبه روسای جمهوری آذربایجان و ارمنستان و صدراعظم آلمان در حاشیه نشست امنیتی مونیخ خبر دادند.

این مذاکرات با ابتکار صدراعظم آلمان در پی مناقشات اخیر میان دو کشور بر سر منطقه قره‌باغ انجام شده و اولین دیدار روسای جمهور آذربایجان و ارمنستان در سال میلادی جاری است.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها