کد خبر: 704752
تاریخ انتشار :

نارضایتی بالای پرتغالی‌ها از شرایط اقتصادی در آستانه برگزاری انتخابات زودهنگام

شهروندان پرتغالی برخی گزارش‌ها مبنی بر رونق اقتصادی در کشورشان را توهم دانسته و در آستانه برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام در این کشور نارضایتی زیادی از شرایط اقتصادی دارند.

نارضایتی بالای پرتغالی‌ها از شرایط اقتصادی در آستانه برگزاری انتخابات زودهنگام
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه "تاگس شاو" آلمان در مطلبی به نارضایتی بالای شهروندان پرتغالی از وضعیت اقتصادی پرداخته و نوشت: با وجود اینکه اقتصاد پرتغال در حال رونق است. با این وجود، بسیاری از مردم ناراضی هستند زیرا به سختی متوجه رشد می شوند. این احتمالاً بر انتخابات جدید آینده نیز تأثیر خواهد داشت.

در ادامه این مطلب آمده است: کشورهای جنوب اروپا در طول بحران مالی 2008 اغلب به عنوان کشورهای "PIGS" شناخته می شدند. PIGS مخفف حروف اول پرتغال، ایتالیا، یونان و اسپانیا است.

اما به ویژه پرتغال فعلاً بحران را از بین برده است. بنابراین دوران اختصارات مبهم بحران (در انگلیسی pigs به معنای خوک یا خروس نیز می باشد) به پایان رسیده است.

هر کسی که از میان این کشور سفر می کند، در ابتدا در بسیاری از مکان ها یک رونق را تجربه می کند. صنعت دوچرخه در شمال در حال رونق است. پرتغال به بزرگترین تولید کننده دوچرخه در اروپا تبدیل شده است.

این کشور از حفره های زنجیره تامین که در طول بحران کرونا از جمله در آسیا به وجود آمد، سود می برد. بسیاری از شرکت ها ترجیح می دهند نزدیک به بازارهای فروش این کشور اروپای مرکزی تولید کنند. صنعت IT نیز به طور فزاینده ای به پرتغال متکی است.

در زمینه گردشگری هم این کشور رونق هایی را تجربه کرده است. در سال 2023، 77 میلیون شب اقامت در این کشور وجود داشت که یک رکورد جدید است. قابل توجه این است که این رونق فقط محدود به تابستان نیست. همچنین در فوریه گذشته 20 درصد افزایش و در ماه اکتبر 16 درصد افزایش داشته است.

اما با این حال مردم این کشور تحت فشارهای مالی قرار دارند. حداقل دستمزد در پرتغال کمتر از پنج یورو است. اجاره بها به ویژه در کلان شهرها اخیراً به شدت افزایش یافته است.

ایزابل دیوید، دانشمند علوم سیاسی، می گوید برای بسیاری از پرتغالی ها، داده های اقتصادی خوب ارائه شده اکنون فقط یک توهم است.

البته حداقل دستمزد قانونی اخیراً اندکی افزایش یافته است. اما این برای آینده جوانان در پرتغال کافی نیست. اجاره بها و قیمت آپارتمان ها و خانه ها بیش از حد افزایش یافته است.

دکتر ویتور آلمیدا، سخنگوی اتحادیه پزشکان سیم در شهر ویزو، واقع در جنوب شرقی پورتو نیز به این تشخیص رسیده است.

وی در این باره می گوید: دستمزدها به قدری پایین است و شرایط کار آنقدر بد است که بسیاری از کارکنان می روند. وی از نرخ تولد پایین در این کشور گفته و تاکید کرد در بیمارستانی که او کار می کند، تنها چند کودک به دنیا می آیند، زیرا جوانان پرتغال را ترک کرده اند.

نارضایتی زیادی در این کشور وجود دارد و مردم احساس می کنند که روند صعودی رشد منفی است. این همچنین در مورد پروژه ای صدق می کند که شرایط آن اکنون منجر به انتخابات زودهنگام در این کشور شده است.

نخست وزیر پرتغال پاییز گشته در یک نطق تلویزیونی در واکنش به اتهامات مطرح شده در مدیریت پروژه‌های اقتصادی از سمت خود کناره‌گیری کرد.

آنتونیو کاستا، نخست وزیر پرتغال به دلیل اتهام فساد در پرونده مدیریت پروژه‌های استخراج لیتیوم و هیدروژن استعفا کرد. دادگاه، مقامات دولتی را به بی‌نظمی در مدیریت این پروژه‌ها متهم کرده است.

هفته آینده در پرتغال انتخابات برگزار می شود. هیچ کس در حال حاضر باور ندارد که یک دولت انفرادی چپ دیگری در لیسبون در این شرایط شکل گیرد.

نمایندگان اکثر احزاب در این مسئله با هم اتفاق نظر دارند که انتخابات جدید می تواند به تقویت حزب راست افراطی چگا منجر شود. این حزب در سال‌های اخیر توانسته است با مواضع پوپولیستی آرای جناح راست را به دست آورد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها