کد خبر: 704793
تاریخ انتشار :

هشدار مسکو به غرب/ عقب‌نشینی ناتو از حمایت اوکراین

صد آنلاین | کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه اظهارات مقام‌های اروپایی نشان می‌دهد غرب خواهان اعزام نیروی بیشتر به اوکراین برای افزایش تنش با روسیه نیست، گفت: از هم‌اکنون سایه وحشت گسترش تقابل با روسیه میان غربی‌ها حس می‌شود، به همین دلیل بعید است اروپا در این زمینه از آمریکا تبعیت کند.

هشدار مسکو به غرب/ عقب‌نشینی ناتو از حمایت اوکراین
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

هشدار مسکو به غرب/ عقب‌نشینی ناتو از حمایت اوکراینبه گزارش صد آنلاین ، اعضای اصلی ناتو پیشنهاد امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه را برای اعزام نیروی نظامی به اوکراین رد کردند. آمریکا، آلمان و انگلیس ازجمله اعضای اصلی ناتو بودند که روز سه‌شنبه با پیشنهاد مکرون که گفته بود «هیچ گزینه‌ای ازجمله اعزام نیرو را نباید کنار گذاشت»، مخالفت کردند.

رئیس جمهور فرانسه تأکید کرد، هیچ اجماعی در ارتباط با پیشنهادش مبنی بر اعزام نیروی نظامی کشور‌های غربی به خاک اوکراین میان رهبران ناتو به وجود نیامده است. در عین حال دیمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه گفت، برای کشور‌هایی که رویکرد خصمانه ندارند، خطری از جانب روسیه وجود ندارد، ولی پیشروی ناتو به سمت مرز‌های روسیه و لفاظی‌های خصمانه کشور‌های عضو این ائتلاف، دلیلی برای اتخاذ تدابیر بیشتر در راستای تضمین امنیت روسیه ارزیابی می‌شود.

 

 

وی عنوان کرد، روند متزلزل شدن وضعیت اوکراین از داخل این کشور در حال شکل گیری است.

سید رضا صدرالحسینی، کارشناس مسائل بین‌الملل درباره موضع کرملین نسبت به افزایش نیروی خارجی دراوکراین و تهدید حمله نظامی ناتو به «راهبرد معاصر» گفت: در سه سال گذشته اروپایی‌ها بار‌ها از آمریکایی‌ها بازی خوردند، به همین دلیل مردم اروپا زیر سخت‌ترین شرایط اقتصادی نسبت به سال‌های گذشته قرار گرفتند، به طوری که با منتقل نشدن انرژی از روسیه به کشور‌های اروپایی به ویژه آلمان، افزایش نرخ سوخت به افزایش تورم و تحمیل فشار زیادی بر رفاه مردم این قاره منجر شده است.

وی افزود: افزایش قیمت حامل‌های انرژی در اروپا به منزله تغییر وضعیت رفاه است، به گونه‌ای که بخشی از مردم اروپا به ویژه کشور‌های درجه دو و سه اروپایی برای پخت و پز و گرم کردن خود در زمستان‌های سخت به سمت استفاده از هیزم روی آورده اند. وضعیت به قدری بغرنج است که حتی بخشی از مردم کشور‌های پیشرفته مانند آلمان از نگرانی هزینه‌ها و کمیاب یا نایاب شدن نیاز‌های روزمره خود هزینه‌های مرتبط با انرژی را به سایر نیازمندی‌ها ترجیح می‌دهند، لذا هیزم می‌سوزانند تا صرفه جویی کرده باشند و در تأمین معاش خود دچار چالش‌های جدی نشوند.

کارشناس مسائل بین‌الملل درباره تبعات همراهی اروپا با خواسته‌های آمریکا در زمینه بحران اوکراین عنوان کرد: افزایش نرخ بیکاری و کاهش تولید در برخی کشور‌های اروپایی ازجمله تبعات پذیرش بی قید و شرط خواسته‌های آمریکا در زمینه تداوم حمایت از اوکراین برای اروپاست. در چنین وضعیتی هنگامی که آمریکایی‌ها از طولانی شدن جنگی سخت سخن می‌گویند و خواستار تداوم حمایت اروپا به ویژه در زمینه مالی هستند، اوضاع بر اروپا گران می‌آید.

صدرالحسینی گفت: آمریکا ۱۴ میلیارد دلار برای حمایت از اوکراین اختصاص داد، ضمن اینکه در راستای دسترسی سریع کی یف به تسلیحات نظامی چندین کارخانه ساخت تسلیحات نظامی در آن کشور ایجاد کرده؛ موضوعی که به افزایش نگرانی اروپا نسبت به تداوم و طولانی شدن جنگ در اوکراین منجر شده است.

کارشناس مسائل بین الملل تصریح کرد: هفته گذشته مقام‌های آلمانی و اروپایی در زمینه اعزام نیرو به اوکراین مقابل اظهارنظر مکرون موضع گیری کردند. به نظر می‌آید سران اروپا نگران درخواست‌های بیش از اندازه آمریکا و ناتو در حمایت از کی یف هستند. مواضع سران اروپایی نشان می‌دهد علاقه‌ای به تداوم حمایت از ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین ندارند، زیرا اروپا بعد از جنگ اوکراین متحمل بیشترین خسارت‌ها شده است.

صدرالحسینی توضیح داد: سران اروپایی به خوبی می‌دانند گسترش جنگ و بغرنج شدن اوضاع به آسیب پذیری بیشتر اقتصاد منجر می‌شود، زیرا آمریکا به دلیل دور بودن از منطقه آسیب نمی‌بیند، لذا شاهدیم شکاف میان اروپا و آمریکا با اخطار کرملین نسبت به استقرار نیروی نظامی در اوکراین بیشتر شده است.

کارشناس مسائل بین‌الملل عنوان کرد: اظهارنظر مقام‌های اروپایی در روز‌های اخیر حاکی از آن است، اروپا مایل به اعزام نیروی بیشتری به اوکراین نیست و از هم اکنون سایه وحشت گسترش جنگ در اروپا حس می‌شود، به همین دلیل بعید به نظر می‌آید اروپا از آمریکا تبعیت کند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها