کد خبر: 704821
تاریخ انتشار :

برگزاری بیستمین جلسه ستاد هماهنگی روابط اقتصادی خارجی

بیستمین جلسه ستاد هماهنگی روابط اقتصادی خارجی با دستور کار «راهکارهای بهره‌مندی از ظرفیت سازمان همکاری‌های شانگهای، بری کس و اتحادیه اوراسیا» برگزار شد.

برگزاری بیستمین جلسه ستاد هماهنگی روابط اقتصادی خارجی
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، بیستمین جلسه ستاد هماهنگی روابط اقتصادی خارجی در سال جاری به ریاست مهدی صفری معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه  با دستور کار «راهکارهای بهره‌مندی از ظرفیت سازمان همکاری های شانگهای، بریکس و اتحادیه اوراسیا» و با حضور نمایندگان نهادهای مرتبط در محل وزارت امور خارجه برگزار شد.

در ابتدای نشست مهرداد کیائی هماهنگ کننده ملی جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان همکاری‌های شانگهای با اشاره به این نکته که این سازمان در حال حاضر بزرگ‌ترین سازمان منطقه‌ای جهان محسوب می‌شود، بر اهمیت عضویت در این سازمان بین‌المللی منطقه‌ای تاکید کرد و افزود: در حال حاضر این سازمان در زمینه های متنوع اقتصادی، امنیتی، سیاسی، حمل و نقل، علم و فناوری، بهداشت، گردشگری، گمرکی و سایر عرصه ها فعالیت دارد و با توجه به موقعیت ژئوپلتیکی، پیشینه تاریخی و فرهنگی و همچنین ظرفیت‌ها و توانمندی‌های  جمهوری اسلامی ایران، در آینده‌ای نزدیک نتایج حاصل از این عضویت در عرصه‌های مختلف نمایان می‌گردد. 

کیائی حضور فعال در نشست‌های دوره‌ای، ارائه پیشنهادات و طرح‌های ابتکاری را از الزامات عضویت در سازمان همکاری‌های شانگهای دانست.

مجید صابر مسئول امور بریکس نیز با اشاره به این نکته که بریکس یک اتحادیه جهانی بزرگ است، افزود: مهم ترین ویژگی این اتحادیه این است که درصد بالایی از اهداف این سازمان از جمله بازآرایی نظم جهانی، دلارزدایی، اصلاح ساختار سازمان ملل و حکمرانی چندجانبه گرایانه در جهان همسو با سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است. 

بیشتر بخوانید

برگزاری هفدهمین جلسه ستاد هماهنگی روابط اقتصادی خارجی

مسئول امور بریکس  در ادامه اظهار داشت: این اتحادیه در سال جاری 239 برنامه پیش بینی کرده است که در سطوح مختلف رؤسای کشورها، نخست وزیران، وزرای امور خارجه و کارشناسان برگزار خواهد شد. وی حضور فعالانه در تمامی برنامه های این نهاد را از الزامات بهره‌مندی از مزایای عضویت در بریکس در راستای دستیابی به اهداف تعیین شده  دانست. 

در ادامه این نشست گزارشی از آخرین وضعیت همکاری کشورمان با اتحادیه اوراسیا ارائه شد و با اشاره به امضای موافقت نامه پایه تجارت آزاد با این اتحادیه که بازاری 400 میلیارد دلاری را پوشش می دهد، ابراز امیدواری شد که به زودی این موافقتنامه با اتحادیه اورآسیا اجرایی گردد.

در پایان این نشست معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه با اشاره به اهمیت عضویت ایران در این نهادها و زمان بر بودن بهره مندی از ظرفیت‌های بریکس و سازمان همکاری های شانگهای خاطر نشان کرد: به منظور بهره‌مندی حداکثری از ظرفیت این نهادها در جهت توسعه روابط ضروری است دستگاه‌های داخلی در درجه اول فعال‌ترین  و متخصص ترین افراد خود را برای پیشبرد امور مربوط به این سازمان ها تعیین کنند و در گام دوم اهتمام ویژه ای در جهت حضور فعالانه در تمام جلسات، کارگروه ها و رخدادهای برنامه ریزی شده با ارائه ابتکارات و پیشنهادهای کاربردی به منظور ایفای نقش پررنگ تر در این نهاد ها داشته باشند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها