کد خبر: 705005
تاریخ انتشار :

می قا تی: اگر «هو کشت این» پیشنهاد مکتوبی داشته باشد درباره آن با حزب‌الله مشورت می‌کنم

نخست‌وزیر دولت موقت لبنان گفت: ما درحال بررسی پیشنهاد فرستاده آمریکایی هستیم و اگر سند مکتوبی درباره این پیشنهاد باشد من در خصوص آن با حزب‌الله مشورت می‌کنم.

می قا تی: اگر «هو کشت این» پیشنهاد مکتوبی داشته باشد درباره آن با حزب‌الله مشورت می‌کنم
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «نجیب میقاتی» نخست‌وزیر دولت موقت لبنان طی سخنانی اعلام کرد که همه برای آرام شدن جبهه جنوب لبنان و رفتن به سوی ثباتی طولانی مدت تلاش می‌کنند.

آرامش در جبهه جنوب لبنان در گرو توقف تجاوزات علیه غزه است

نجیب میقاتی در یک گفت‌وگوی تلویزیونی با اشاره به اینکه لبنان درحال بررسی پیشنهادهای «عاموس هوکشتاین» فرستاده آمریکاست که روز دوشنبه به بیروت سفر کرد اظهار داشت: برخی اطلاعات نشان می‌دهد که آتش‌بس در غزه قبل از ماه رمضان حاصل خواهد شد.

وی در ادامه گفت که عنوان مرحله ثباتی که ما برای رسیدن به آن تلاش می‌کنیم، سازوکاری جهت اجرای قطعنامه 1701 بوده و مذاکرات مربوط به جبهه لبنان در ماه رمضان انجام می‌شود. ما بار دیگر تاکید می‌کنیم که لبنان هرگز طرف متجاوز نبوده و اسرائیل باید تجاوزات خود را متوقف کند و اگر جنگ علیه غزه متوقف گردد، جبهه جنوب هم آرام خواهد شد؛ مگر اینکه اسرائیل قصد داشته باشد به تجاوزاتش ادامه دهد.

این مقام لبنانی تصریح کرد که پیشنهادات زیادی درباره مرزبندی زمینی وجود دارد و لبنان به همه اراضی خود که تحت اشغال (صهیونیست‌ها) قرار گرفته پایبند است. ما روی ثبات طولانی در جنوب کار می‌کنیم و اصل برای ما توقف تجاوزات اسرائیل و پس گرفتن همه اراضی لبنان است. ما بر رد هرگونه الحاق اراضی کشورمان تاکید داریم و به دنبال تعیین مرزها به صورت یکباره و برای همیشه هستیم.

نخست‌وزیر دولت پیشبرد امور لبنان اظهار داشت که آقای «نبیه بری» رئیس پارلمان لبنان در حال بررسی پیشنهاد هوکشتاین بوده و ما سوالات خود را مطرح کرده و منتظر پاسخ هستیم. پیشنهاد هوکشتاین شامل سازوکار اجرای قطعنامه 1701 است و بعد از بررسی این پیشنهاد پاسخ آن را خواهیم داد. درحال حاصر هیچ ایده مکتوبی درباره جبهه لبنان وجود ندارد و من معتقدم که نبیه بری درحال رایزنی با حزب‌الله است.

میقاتی در ادامه تاکید کرد، هوکشتاین ایده‌های خود را به صورت شفاهی ارائه داد و چیزی روی کاغذ نیست. زمانی که یک سند مکتوب درباره طرح هوکشتاین داشته باشیم من با حزب‌الله مشورت خواهم کرد. ظرف 48 ساعت آینده من یا آقای نبیه بری با هوکشتاین ارتباط برقرار می‌کنیم تا از آخرین تحولات مربوط به پیشنهاد وی درباره جبهه جنوب اطلاع پیدا کنیم.

بیشتر بخوانید

میقاتی: آرامش در منطقه قبل از هرچیز مستلزم توقف تجاوزات اسرائیل است

میقاتی: راه‌حل همه درگیری‌ها در گرو توقف تجاوزات علیه غزه است/ حزب‌الله با درایت از لبنان دفاع می‌کند

میقاتی: رفتار حزب‌الله مبتنی بر عقلانیت و خردمندی است

وی تصریح کرد: هرزمان که تجاوزات اسرائیل متوقف شود و اراضی اشغال شده لبنان را پس بگیریم ما به قطعنامه 1701 متعهد خواهیم بود و آماده‌ایم به طور کامل این قطعنامه را اجرا کنیم و برای تقویت حضور ارتش در جنوب لبنان و حمایت از آن به اشکال مختلف به ویژه در سطح مالی تلاش می‌کنیم. درحال حاضر هم ارتش وظیفه خود را انجام می‌دهد و هیچ افسر یا سربازی در ارتش لبنان نیست که نتواند به جنوب برود.

روز دوشنبه «عاموس هوکشتاین» فرستاده جنجالی آمریکا که پیشتر اصطلاحا نقش «میانجی» را در ترسیم مرزهای دریایی لبنان و فلسطین اشغالی داشت، برای سومین بار از زمان آغاز جنگ غزه در چارچوب تلاش‌های کشورش برای آرام کردن جبهه جنوب لبنان و تضمین امنیت صهیونیست‌ها در شمال فلسطین اشغالی به بیروت سفر کرد.

به گفته منابع آگاه از فضای دیدارهای فرستاده آمریکا با مسئولان لبنانی، هوکشتاین همچنان درحال کار بر روی مقاله‌ای است که شامل ایده‌هایی برای ترتیبات امنیتی در دو طرف مرزها طبق قطعنامه 1701 باشد؛ به این صورت که از استقرار گسترده نیروهای ارتش لبنان در مرزها در کنار نیروهای یونیفل (نیروهای موسوم به حافظ صلح سازمان ملل مستقر در لبنان) اطمینان حاصل کند و به هرگونه حضور نظامی حزب‌الله در منطقه مرزی پایان داده شود و در ازای آن ارتش اسرائیل از نقاط زمینی در منطقه مورد مناقشه خارج گردد.

فرستاده جنجالی آمریکا در دیدار با مقامات و مسئولان لبنانی گفت: «ما می‌خواهیم به هر قیمتی به سازوکاری برسیم که از تبدیل شدن امور در جبهه لبنان به یک تقابل بزرگ جلوگیری کنیم؛ زیرا اگر این جنگ رخ دهد بعدا هیچکس قادر به کنترل آن نخواهد بود».

برخی معتقدند منظور هوکشتاین این بود که آتش‌بس درغزه لزوما به معنای آتش‌بس در جنوب لبنان نیست و اگر جنگی در مرزهای لبنان و فلسطین اشغالی رخ دهد هیچ کس حتی آمریکا هم نمی‌تواند آن را مهار کند و درواقع این فرستاده آمریکا، لبنان را تهدید ضمنی کرد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها