کد خبر: 705329
تاریخ انتشار :

انتخابات پارلمانی پرتغال در سایه نارضایتی بالای شهروندان از شرایط موجود

انتخابات پارلمانی زودهنگام در حالی امروز (یکشنبه) در پرتغال برگزار می‌شود که در سایه کمبودها، فساد حاکمان و مشکلات اجتماعی- اقتصادی پرتغالی‌ها به صورت فزاینده‌ای به راست افراطی روی آورده‌اند که این وضعیت تشکیل دولت جدید در این کشور را دشوار می‌کند.

انتخابات پارلمانی پرتغال در سایه نارضایتی بالای شهروندان از شرایط موجود
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، نشریه "دی سایت" در مطلبی از احتمال زیاد گرایش به راست افراطی در انتخابات زودهنگام پرتغال با توجه به کمبودها در این کشور خبر داده و نوشت: فساد، کمبود مسکن و مشکلات اجتماعی-اقتصادی باعث شده است که پرتغالی ها به طور فزاینده ای به راست افراطی در این کشور گرایش پیدا کنند. در این شرایط تشکیل دولت می تواند دشوار باشد.

انتظار می رود حزب سوسیالیست (PS) که هنوز در دولت حضور دارد، در انتخابات زودهنگام پارلمانی پرتغال در روز یکشنبه شکست بخورد. بر اساس نظرسنجی ها، یک تغییر سیاسی قوی به راست با افزایش آرا برای پوپولیست های حزب چگا (دیگر بس است) رخ خواهد داد. بنابراین تشکیل دولت دشوار خواهد بود.

مارسلو ربلو دی سوسا، رئیس جمهور پرتغال در ماه نوامبر پس از آن که آنتونیو کاستا، نخست‌وزیر این کشور در پی رسوایی فساد از سمت خود کناره‌گیری کرد و تنها در مقام بازیگری در سمت خود باقی ماند، انتخابات جدیدی را اعلام کرد.

بر اساس نظرسنجی‌ها، اتحد محافظه‌کار ائتلاف دمکراتیک (AD) به رهبری نامزد پیشرو لوئیس مونته‌نگرو می‌تواند با 30 تا 35 درصد آرا، جلوتر از حزب سوسیالیست PS پدرو نونو سانتوس قرار گرفته و پیروز شود. با این حال، دو رقیب اصلی از اکثریت مطلقی که سوسیالیست ها، که هشت سال در قدرت بودند، در ابتدای سال 2022 به دست آوردند، بسیار فاصله خواهند داشت.

مونته نگرو و سانتوس هر دو برای انتخاب شدن به عنوان نخست وزیر جدید توسط رئیس جمهور ربلو دی سوزا، نیاز به معامله و تشکیل ائتلاف با احزاب کوچکتر دارند. اما بر اساس نظرسنجی ها، حتی این امر هم بسیار دشوار و بعید به نظر می رسد.

بر اساس نظرسنجی ها، چگا به رهبری آندره ونتورا، مفسر سابق ورزشی تلویزیونی، می تواند از هفت درصد به 15 تا 20 درصد پیشرفت کند. و از آنجایی که در پرتغال یک دیوار آتش و ممنوعیت برای رفتن به سمت راست وجود دارد - درست مانند آلمان در برابر حزب افراطی جایگزینی برای آلمان - تشکیل یک ائتلاف جدید به اندازه کافی قوی ممکن نخواهد بود.

شهرت و اعتبار سوسیالیست های حزب نخست وزیر کاستا توسط چندین رسوایی فساد، از جمله رسوایی های مربوط به شرکت هواپیمایی دولتی TAP، خدشه دار شده است.

نمایندگان اکثر احزاب در این مسئله با هم اتفاق نظر دارند که انتخابات جدید می تواند به تقویت حزب راست افراطی چگا منجر شود. این حزب در سال‌های اخیر توانسته است با مواضع پوپولیستی آرای جناح راست را به دست آورد.

از طرفی در انتخاب 230 نماینده مجلس جمهوری بسیاری از 10.8 میلیون رای دهنده در داخل و خارج از این کشور همچنین بسیاری از مشکلات دیگر را در ذهن خود خواهند داشت - از جمله کمبود شدید مسکن و تورم، که به شدت به این کشور کم دستمزد ضربه می زند. علاوه بر این، پزشکان، معلمان و افسران پلیس اغلب به دلیل ناضایتی از شرایط موجود دست به اعتصاب می زدند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها