کد خبر: 705496
تاریخ انتشار :

تلاش غرب برای کشاندن روسیه به مسابقه تسلیحاتی جدید و پرهزینه

در حالی که جو بایدن از کنگره آمریکا ۱.۵ میلیارد دلار برای مبارزه با نفوذ مسکو درخواست کرده، نماینده روسیه در مذاکرات وین با اشاره به افزایش بودجه دفاعی کشورهای ناتو، هشدار داد: غرب با لفاظی نظامی سعی دارد مسکو را به یک مسابقه تسلیحاتی جدید بکشاند.

تلاش غرب برای کشاندن روسیه به مسابقه تسلیحاتی جدید و پرهزینه
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا از کنگره درخواست کرده است که در سال 2025 مبلغ 1.5 میلیارد دلار برای بازدارندگی روسیه در نظر بگیرد. این مسئله در گزارش وزارت خارجه آمریکا مشخص و یادآوری شده که این بودجه همچنین بر اساس درخواست مضاعف کاخ سفید در ماه اکتبر 2023 است و حدود 1.5 میلیارد دلار به منظور مقابله با اقدامات تهاجمی روسیه به اروپا، اوراسیا و آسیای مرکزی را فراهم خواهد کرد.

علاوه بر این، فرض بر این است که بودجه تخصیص یافته صرف افزایش انعطاف پذیری متحدان واشنگتن و ارتقای اصلاحات دموکراتیک در منطقه شود.

طبق اطلاعات وزارت خارجه، درخواست سال مالی 2025 نشان دهنده ادامه حمایت ایالات متحده از کشورهای آسیب پذیری مانند مولداوی و گرجستان است و تلاش‌ها برای ساختن آینده دموکراتیک در بلاروس، تقویت پایداری اقتصادی ارمنستان و تقویت ارتباط آن با غرب را  پیش خواهد برد.

همچنین قرار است 482 میلیون دلار به اوکراین اختصاص یابد که 95 میلیون دلار آن صرف ارائه توانمندی‌های فوری و میان مدت برای کمک به ارتش اوکراین خواهد شد. مابقی مبلغ بین تحریک رشد اقتصادی این کشور، برنامه‌های بهداشتی و سایر فعالیت‌های امنیتی توزیع می شود.

کاخ سفید نوسازی سه‌گانه هسته‌ای آمریکا را در پیش نویس بودجه گنجانده است

در پیش نویس بودجه منتشر شده توسط کاخ سفید همچنین آمده است که دولت ایالات متحده به مدرن سازی زیرساخت‌های سه‌گانه هسته‌ای و قدرت بازدارندگی خود ادامه خواهد داد. 

در این سند آمده است: «برای اطمینان از اینکه ایالات متحده قادر به پاسخگویی به تمام تهدیدات مربوط به بازدارندگی هسته‌ای ایالات متحده است، وزارت دفاع و وزارت انرژی به مدرن سازی سه‌گانه هسته‌ای، فرماندهی نیروهای هسته‌ای، کنترل و ارتباطات و زیرساختارهای تسلیحات هسته‌ای ادامه می‌دهند». 

یادآوری شده که تخصیص این بودجه تعهد ایالات متحده به تقویت بازدارندگی گسترده متحدان این کشور را نیز تقویت خواهد کرد.

غرب سعی دارد روسیه را به یک مسابقه تسلیحاتی پرهزینه سوق دهد

کنستانتین گاوریلوف، رئیس هیئت نمایندگی روسیه در مذاکرات وین در مورد امنیت نظامی و کنترل تسلیحات، در اظهار نظر درباره اظهارات اخیر برخی مقامات اروپایی در خصوص لزوم افزایش هزینه‌های دفاعی کشورهای ناتو، اعلام کرد که غرب با لفاظی نظامی‌گرایانه سعی دارد روسیه را به مسابقه تسلیحاتی بکشاند. 

این دیپلمات گفت: «ما درک می‌کنیم که با ادامه حمایت از کی‌یف و تشدید لفاظی‌های نظامی، کشورهای غربی در تلاش هستند روسیه را به یک مسابقه تسلیحاتی پرهزینه بکشانند تا کشور ما را به آخرین «حد تحمل خویش» برسانند، همانطور که پیش از این در دهه 1980 و قبل از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در این کشور اتفاق افتاده بود. با این حال، نتیجه برای ناتو دقیقاً برعکس خواهد بود.»

گاوریلوف با اشاره به  فراخوان‌هایی برای نظامی‌سازی مجدد قاره اروپا افزود که این روند نشان‌دهنده بازگشت غرب به تقویت برنامه‌ریزی نظامی، منابع و زیرساخت‌های خود برای رویارویی آگاهانه با روسیه است.

وی ادامه داد: «در همین چارچوب، لازم به یادآوری است که بودجه نظامی روسیه حدود 10.7 تریلیون روبل است، یعنی حدود 30 درصد تولید ناخالص داخلی است.علاوه بر این، در سال جاری نیروهای مسلح روسیه بیش از 36 هزار نمونه تجهیزات نظامی و 16.5 میلیون انواع سلاح دریافت خواهند کرد که افزایش قابل توجهی طی دو سال گذشته است. ناتو چطور؟ انبارهای تسلیحاتی خالی کشورهای حوزه دریای بالتیک حتی ممکن است در آینده به دلیل کمبود بودجه دفاعی بدون حمایت شرکای آنها در ناتو باقی بمانند. آنها حتی منابع مالی کافی برای انجام تمرینات نظامی را ندارند.»

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها