کد خبر: 705573
تاریخ انتشار :

تحولات اوکراین| بایدن بسته جدید کمک نظامی به کی‌یف را کافی نمی‌داند

وعده روسیه درباره انهدام تجهیزات جدید آمریکایی در اوکراین، درخواست پنتاگون از کنگره، هشدار مسکو به پیامدهای ایجاد یک بلوک ضد روسی، سفر پوتین به ترکیه در ماه آوریل و عدم اعتقاد مجارستان به امکان پیروز شدن اوکراین، از مهمترین رویدادها پیرامون جنگ هستند.

تحولات اوکراین| بایدن بسته جدید کمک نظامی به کی‌یف را کافی نمی‌داند
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، به آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا دستور داده است تا کمکی به ارزش 126 میلیون دلار برای اوکراین در نظر گرفته شود. این موضوع در یادداشتی که در وب سایت کاخ سفید منتشر شده، مشخص شده است.

در این سند آمده است: «من (جو بایدن) بدین وسیله این اختیار را به وزیر امور خارجه تفویض می‌کنم که اهمیت ارائه کمک به اوکراین تا سقف 126 میلیون دلار را برای منافع امنیتی ایالات متحده تعیین کند».

رئیس جمهور آمریکا  همچنین بسته جدید کمک نظامی جدید اختصاص یافته برای اوکراین به مبلغ حدود 300 میلیون دلار، را برای حمایت قابل اطمینان از کی‌یف ناکافی دانست. او یادآور شد: «آنچه ما امروز (در رابطه با کمک نظامی) اعلام کردیم،  به سادگی برای حمایت از کی‌یف کافی نیست.»

بایدن بار دیگر از کنگره آمریکا خواست فورا لایحه کمک‌های مضاعف به اوکراین را تصویب کند.

شب گذشته، جیک سالیوان، مشاور رئیس جمهور آمریکا، اعلام کرد که این کشور بسته جدیدی از کمک‌های نظامی به ارزش حدود 300 میلیون دلار را به اوکراین منتقل خواهد کرد. به گفته سالیوان، بسته کمک نظامی اضطراری برای رفع برخی از ضروری‌ترین نیازهای ارتش اوکراین در نظر گرفته شده است.

بسته جدید اولین بسته کمک نظامی واشنگتن از اواخر ماه دسامبر است، زمانی که بودجه دولت آمریکا در این زمینه تمام شد و از آن زمان تاکنون بودجه جدید هنوز مورد تایید کنگره قرار نگرفته است. البته همانطور که نیویورک تایمز به نقل از منابعی در پنتاگون گزارش داد،، این بسته می‌تواند به اوکراین در مهار نیروهای روسی تنها برای چند هفته کمک کند.

شب گذشته همچنین مشخص شد که بسته جدید کمک نظامی به اوکراین از سوی ایالات متحده شامل سیستم دفاع هوایی قابل حمل استینگر (MANPADS) و مهمات مورد نیاز سیستم‌های دفاع هوایی خواهد بود. واشنگتن همچنین قصد دارد 84 موشک ضد تانک و همچنین گلوله‌های 155 میلی متری را در اختیار کی‌یف قرار دهد.

در ادامه می‌توانید تحولات مربوط به هفتصد و چهل و نهمین روز جنگ اوکراین را دنبال بفرمایید:

***

سفیر روسیه: این تسلیحات آمریکایی هم در اوکراین نابود خواهد شد

 آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در واشنگتن بامداد امروز، چهارشنبه، در مورد تخصیص بسته جدید کمک‌های نظامی آمریکا به کی‌یف یادآور شد که تسلیحات نظامی ارائه شده توسط ایالات متحده به اوکراین به زودی در جبهه نبرد از بین خواهند رفت؛ آنها عملیات ویژه را متوقف نکرده، بلکه تنها منجر به افزایش تلفات در میان غیرنظامیان خواهد شد.

آنتونوف در پیامی که در کانال تلگرامی سفارت روسیه منتشر شده، تاکید کرد: «نه مخالفان اقدام نظامی، نه مشکلات اقتصادی داخلی و نه بحران مرزی نمی‌توانند مقامات واشنگتن را از اجرای نظریه واهی "تحمیل شکست استراتژیک بر روسیه در میدان نبرد" باز دارند. آنها نمی‌خواهند این حقیقت ساده را درک کنند که هیچ سلاح آمریکایی قادر به متوقف کردن عملیات ویژه روسیه نخواهد بود.  تجهیزات جدید ارسالی هم به زودی سوخته و از بین خواهند رفت. و استفاده از آن تنها منجر به افزایش تلفات در میان شهروندان غیرنظامی خواهد ش»"

سخنگوی پنتاگون: کمک نظامی بعدی به کنگره بستگی دارد

پاتریک رایدر، سخنگوی پنتاگون شب گذشته طی یک نشست خبری، هشدار داد که تدارکات نظامی جدید ایالات متحده در نظر گرفته شده برای کی‌یف تنها چند هفته دوام خواهد یافت، ولی نیازهای بلندمدت ارتش اوکراین نیازمند تصویب بودجه مضاعف از جانب کنگره است.

او گفت:  «آنها (منابع کمک نظامی جدید) احتمالاً فقط چند هفته دوام خواهند آورد و به منظور ادامه حمایت از این جنگ کافی نیست. بنابراین ما به همکاری بسیار نزدیک با کنگره برای تامین بودجه مضاعف ادامه خواهیم داد.»

کاخ سفید تایید کرد که هیچ برنامه‌ای برای اعزام نظامی به اوکراین وجود ندارد

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی رئیس جمهور آمریکا تاکید کرد که دولت ایالات متحده هنوز قصدی برای اعزام نیروی نظامی به اوکراین ندارد. او گفت:  «ایالات متحده در اوکراین چکمه‌ای [سرباز] نخواهد داشت. ما قصد نداریم این کار را انجام دهیم (به اوکراین نیرو بفرستیم) و برنامه در این رابطه نداریم.»

سالیوان همچنین در جمع خبرنگاران از ارائه بسته کمکی جدید به اوکراین به ارزش 300 میلیون دلار خبر داد و تاکید کرد که این بودجه صرف تامین نیازهای فوری ارتش این کشور خواهد شد.

کلینتون: من تلاش زیادی کردم تا روسیه شریک ایالات متحده باشد

بیل کلینتون، رئیس جمهور سابق ایالات متحده، در جریان سخنرانی خود در پراگ در کنفرانس "امنیت ما تامین نشده است"، اعلام کرد که او شخصاً تلاش زیادی را برای تبدیل روسیه به کشور شریک ایالات متحده انجام داده بود.

او گفت: ایالات متحده در  رسیدن به اهداف خود در راستای امضای قانون تأسیس شورای ناتو-روسیه در سال 1997، شکست خورد و روسیه در مسیر دیگری حرکت کرد، اما مهم تلاش ما برای انجام کار درست است.

کلینتون در عین حال تاکید کرد که حتی برای یک دقیقه هم از تلاش خود برای تبدیل مسکو به شریک واشنگتن پشیمان نیست.

پولیانسکی: غرب با دشمن جلوه دادن روسیه اشتباه می‌کند

دیمیتری پولیانسکی، معاون اول نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد ابراز عقیده کرد که تلاش کشورهای غربی برای ایجاد یک بلوک ضد روسی هرگز برای اروپا به خوبی خاتمه نیافته است.

این دیپلمات روس گفت: من فقط این نکته را می‌گویم که اتحادیه اروپا یک اشتباه استراتژیک بزرگ مرتکب می‌شود که با پشتکار در حال ساخت یک دشمن از روسیه است تا گروه اندکی از روس هراس‌های بسیار پر سر و صدا را خشنود سازد.

وی همچنین تاکید کرد که روسیه به نوبه خود هیچ اقدام تهاجمی علیه اتحادیه اروپا انجام نداده و هیچ طرح ضداروپایی نداشته و ندارد. پولیانسکی این واقعیت را مورد توجه قرار داد که اتحادیه اروپا "سرسختانه در تلاش است تا فرمول‌های امنیتی را در مقابل روسیه و نه همراه با روسیه ترویج دهد."

این دیپلمات افزود: در این راستا می‌خواهم به همسایگان اروپایی خود یادآوری کنم که هرگونه تلاش برای تشکیل یک بلوک متحد ضدروسی هیچ نتیجه خوبی برای اروپا نداشته است.

علاوه بر این، پولیانسکی ابراز امیدواری کرد که هنوز هم کسانی در اتحادیه اروپا وجود داشته باشند که درس‌های تاریخ را به خوبی به یاد بیاورند و همچنین کسانی که می‌توانند وضعیت کنونی را در یک زمینه گسترده‌تر بررسی کنند.

اردوغان: با پوتین پس از انتخابات 31 مارس در ترکیه دیدار  خواهم کرد

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه طی سخنرانی خود در جمع سفرای جدید در این کشور، اعلام کرد که انتظار دارد ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه پس از انتخابات شهرداری‌های ترکیه به آنکارا سفر کند.

وی در خصوص تلاشهای کشورش برای حل و فصل بحران اوکراین گفت: ما به گفتگو با هر دو همسایه خود در آنسوی دریای سیاه ادامه می دهیم. جمعه گذشته (8 مارس) ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین را در استانبول پذیرفتیم. و پس از انتخابات آتی [31 ماه مارس در ترکیه]، پذیرای ولادیمیر پوتین خواهیم بود.

علاوه بر این، رئیس جمهور ترکیه در سخنرانی خود تاکید کرد که طرح‌های مربوط به حل مناقشه در اوکراین در صورت نادیده گرفتن موضع طرف روسی به صلح منجر نخواهد شد و مذاکرات صلح همیشه باید دوجانبه باشد. 

در مجارستان به امکان پیروزی اوکراین در درگیری با روسیه اعتقاد ندارند

پیتر سییارتو، وزیر امور خارجه مجارستان، در مصاحبه اختصاصی با روزنامه "واشنگتن تایمز" اعلام کرد که به امکان پیروز شدن ارتش اوکراین در درگیری با نیروهای مسلح روسیه اعتقادی ندارد.

او گفت: ما مطمئن هستیم که اوکراین نمی‌تواند در این مناقشه پیروز شود، زیرا روسیه اکنون در حال قدرت گرفتن است و با وجود تلاش‌های غرب، همچنان در حال پیشروی است.

وزیر خارجه مجارستان همچنین تاکید کرد که این مناقشه قطعاً به مذاکرات صلح آمیز ختم خواهد شد و همچنین بار دیگر  یادآور شد که مجارستان تنها کشور عضو ناتو است که از انتقال سلاح به اوکراین خودداری میکند تا آتش جنگ شعله ورتر نشود. 

به گفته سییارتو، تداوم عرضه سلاح به کی‌یف تنها منجر به طولانی شدن درگیری و همچنین تلفات بیشتر می‌شود.وی با تاکید بر "ضرورت تلاش برای دستیابی به صلح"، از جامعه جهانی خواست تا در این جهت حرکت کنند. 

مجارستان: برخی کشورهای اتحادیه اروپا در فکر اعزام نیرو به اوکراین هستند

پیتر سییارتو اعلام کرد که دولت مجارستان احتمال اعزام نیروهای خود را به اوکراین از سوی برخی کشورهای اتحادیه اروپا رد نمی‌کند.

وزیر خارجه مجارستان در رابطه با اظهارات اخیر امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه در مورد اعزام نیروهای غربی به اوکراین، هشدار داد که چنین اقداماتی نقض "خطوط قرمزی" است که کشورهای ناتو قبلاً ترسیم کرده بودند. وی تاکید کرد: «نکته همه این اظهارات جنگ افروزانه این است که "ناتو یک طرف درگیری در اوکراین نیست و باید این موضع گیری تغییر نکند. ولی متاسفانه با توجه به تغییرات در مواضع کشورهای اروپایی، نمی‌توان این موضوع را به طور کامل رد کرد.»

رئیس جمهور رومانی: قصد اعزام نیرو به اوکراین نداریم

کلاوس یوهانیس، رئیس جمهور رومانی روز گذشته در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با همتای خود از مونته نگرو، اعلام کرد که رومانی قصد ندارد ارتش خود را به اوکراین بفرستد، اما به حمایت خود از کی‌یف ادامه خواهد داد.

او گفت که با رئیس جمهور مونته نگرو در مورد بازسازی اوکراین تبادل نظر کرده و قصد رومانی برای مشارکت در این روند را تایید کرد. یوهانیس افزود: ما همچنین پیامدها و تأثیر درگیری اوکراین بر صلح و ثبات در منطقه خود را بررسی کردیم. ما از بسیاری جهات از اوکراین حمایت می‌کنیم و به این خط مشی خود ادامه خواهیم داد.

علاوه بر این، رومانی قصد دارد به حمایت از مونته نگرو و دیگر کشورهای حوزه بالکان در تلاش‌های آنها «برای مقابله با نفوذ بی‌ثبات‌کننده ایجاد شده یا تشویق شده توسط روسیه» ادامه دهد.

تمدید تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه شهروندان روسیه برای شش ماه دیگر 

اتحادیه اروپا بار دیگر تحریم‌های شخصی علیه روسیه را به دلیل "تضعیف حاکمیت اوکراین" به مدت شش ماه دیگر تمدید کرد.

در بیانیه منتشره در این رابطه آمده است: «امروز شورای اروپا تصمیم گرفت اقدامات محدودکننده علیه افرادی که مسئول تضعیف یا تهدید تمامیت ارضی، حاکمیت و استقلال اوکراین هستند، به مدت شش ماه دیگر و تا تاریخ 15 سپتامبر 2024 را تمدید کند».

یادآوری شده که تحریم‌های اعمال‌شده شامل محدودیت‌های سفر برای این افراد، مسدود کردن دارایی‌ها و ممنوعیت ارائه وجوه یا سایر منابع اقتصادی به اشخاص حقیقی و حقوقی موجود در فهرست است. در مجموع بیش از 2 هزار و 100 نفر در لیست تحریم ها قرار دارند. در  عین حال شورای اروپا تصمیم گرفت که تحریم‌ها علیه سه نفر را تمدید نکند و 9 نفر دیگر هم به دلیل مرگ از این فهرست خط خوردند. 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها