کد خبر: 705580
تاریخ انتشار :

شکست مانورهای آمریکا و اسرائیل در مذاکرات قاهره/ تیر صهیونیست‌ها باز هم به سنگ خورد

اطلاعات ارائه شده از فضای مذاکرات قاهره نشان می‌دهد که آمریکا و رژیم صهیونیستی سعی داشتند با مواضع فریبکارانه خود حماس را مجبور به پذیرش توافقی کنند که ربطی به آتش‌بس ندارد و صرفا هدف اسرائیل در آزادی اسرای آن را محقق می‌کند اما مقاومت زیر بار نرفت.

شکست مانورهای آمریکا و اسرائیل در مذاکرات قاهره/ تیر صهیونیست‌ها باز هم به سنگ خورد
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، مذاکرات متعدد برای آتش‌بس در غزه قبل از ماه مبارک رمضان درحالی به شکست انجامید که مانورهای آمریکا و تلاش‌های این کشور برای دور زدن ماهیت مذاکراتی که باید مربوط به آتش‌بس در غزه باشد، همچنان ادامه دارد.

در مذاکرات قاهره تضمینی برای توقف جنگ داده نشد

طبق اطلاعاتی که منابع آگاه از فضای مذاکرات ارائه می‌دهند، علاوه بر آمریکا و رژیم صهیونیستی، طرف‌های میانجی نیز عمدتا در مسیری حرکت می‌کنند که هدف اصلی اسرائیل یعنی معامله تبادل اسرا و آزادی اسرای صهیونیست از غزه محقق شود و هیچ تضمینی درباره توقف جنگ بعد از این معامله داده نمی‌شود.

درواقع همه مباحثی که درباره آتش‌بس در غزه طی مذاکرات به ویژه 3 دور اخیر مذاکرات قاهره مطرح شده مربوط به وعده و وعید‌هایی است که آمریکایی‌ها و میانجی‌های عرب می‌دهند و در این میان آمریکایی‌ها برخلاف آنچه که تبلیغ می‌کنند هرگز رژیم صهیونیستی را برای دادن هیچ امتیاز واقعی در مذاکرات با هدف رسیدن به توافقی منطقی تحت فشار قرار نداده‌اند.

فریبکاری آمریکا و اسرائیل با همکاری مصر

در 3 دور مذاکرات اخیری که در قاهره برگزار شد، طرف مصری که نقش میانجی را ایفا می‌کند وظیفه متقاعد کردن حماس را برای پذیرش راه حل «تدریجی» بر عهده گرفت. اما بعد از این مذاکرات مشخص شد که مصر در واقع تلاش داشت همان خواسته آمریکا و اسرائیل را به مقاومت فلسطین تحمیل کند؛ به این صورت که در ازای آتش‌بس شش هفته‌ای در غزه، معامله تبادل اسرا انجام شود و کمک‌ها نیز وارد غزه گردند.

اما با بررسی جزئیات مشخص شد که طرف آمریکایی پوششی برای درخواست اسرائیل جهت ممانعت از بحث درباره روش استقرار نیروهای اسرائیلی در نوار غزه فراهم کرده است. همچنین معلوم شد که آمریکایی‌ها می‌خواهند کمک‌ها بدون نظارت دولت غزه و نیروهای سیاسی در این منطقه وارد غزه گردد و به عبارت دیگر حماس و گروه‌های فلسطینی نمی‌توانند به پرونده ورود و توزیع کمک‌ها ورود کنند. علاوه بر آن اسرائیل خودش می‌خواست انتخاب کند که در معامله تبادل اسرا کدام یک از اسیران فلسطینی را آزاد کند.

در سایه این مواضع یکجانبه آمریکا و رژیم صهیونیستی، جنبش حماس به میانجی‌های قطری و مصری اطلاع داد که بدون تغییر مواضعی که طرف مقابل در مذاکرات اتخاذ کرده، این جنبش حاضر به ورود به مذاکرات بعدی نبوده و شرط حماس برای بازگشت به مذاکرات این است که آمریکا درباره یک برنامه روشن برای پایان دادن به جنگ و روشی متفاوت برای توزیع کمک‌ها تضمین بدهد.

اما بعد از اینکه میانجی‌ها برای مدتی طولانی پاسخ حماس را ندادند، طرف مصری دو روز قبل مجددا برگشت تا درباره ایده‌های جدید صحبت کند اما مشخص شد که مصری‌ها هنوز هم در چارچوب خواسته‌های آمریکا و اسرائیل قرار دارند. بنابراین مقامات مصری زمانی که با مخالفت حماس با این مواضع قاهره مواجه شدند، سخنان «اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی حماس در ابتدای ماه رمضان را به معنای «مرگ مذاکرات» دانستند.

هنیه در سخنرانی خود در اولین شب ماه مبارک رمضان گفت که از ابتدای روند مذاکرات، چند اصل را برای رسیدن به هر توافقی وضع کردیم که مهمترین آنها عبارتند از توقف کامل جنگ و از بین بردن همه نقشه‌ها و توطئه‌ها علیه غزه. جنبش حماس در روند مذاکرات تحت نظارت مصر و قطر، مسئولیت‎‌پذیری عالی و مثبت و انعطاف و نرمش زیادی از خود نشان داده است.

اسماعیل هنیه تاکید کرد که من قبل از این سخنرانی با طرف‌های واسطه در تماس بودم و هیچ تعهدی از طرف رژیم صهیونیستی برای توقف جنگ علیه غزه دریافت نکردیم. دشمن همچنین هیچ تعهدی برای بازگشت آوارگان به مناطقی که آن را ترک کردند، نداده است. دشمن از امتیازدهی منطقی در موضوع مبادله اسرا هم طفره می‌رود.

لازم به ذکر است که مصر می‌خواست هنیه مدت طولانی‌تری در قاهره بماند تا موافقت او را برای مسائلی که در مذاکرات مطرح شده بود بگیرد اما حماس و هنیه این درخواست را رد کرده و ادامه دادن به روند مذاکراتی که نتیجه آن به نفع دشمن صهیونیستی است را بیهوده دانستند.

بیشتر بخوانید

مقاومت فلسطین: تلاش برای باج‌گیری از مقاومت در پرونده اسرا بیهوده است

مقاومت فلسطین: توافق برای خروج اسرائیل از غزه «مبهم» است/ تل‌آویو باید تضمین مکتوب دهد

مقاومت فلسطین: اسرای اسرائیلی تنها با تصمیم مقاومت و در یک معامله جامع آزاد می‌شوند

مانور جدید آمریکایی‌ها در مذاکرات

طبق اطلاعاتی که روزنامه الاخبار از منابع آگاه به دست آورده، اکنون طرف آمریکایی برگشته تا پرونده مذاکرات را به دست بگیرد و «ویلیام برنز» رئیس سیا که جمعه گذشته مخفیانه به قاهره سفر کرده بود، برای ارائه راه حلی «خلاقانه» جهت به نتیجه رساندن مذاکرات درخواست مهلت کرده است. در این بین آمریکایی‌ها می‌خواهند وانمود کنند به دنبال راه حلی هستند که هم طرف فلسطینی را راضی کند و هم اسرائیلی‌ها را.

بر این اساس آمریکایی‌ها در تلاشند بگویند ارسال کمک‌ها به غزه از طریق دریا (ایده ساخت بندر در سواحل غزه) بدون هماهنگی با اسرائیل بوده و در راستای منافع این رژیم نیست. این درحالی است که ایجاد گذرگاه دریایی آن هم به شکلی که واشنگتن در نظر گرفته، درواقع کارت فشاری است که اسرائیل می‌تواند از آن برای فشار بر مقاومت و مردم غزه استفاده کند و به هیچ وجه در راستای کمک به این مردم نیست.

علاوه بر آن رژیم صهیونیستی همچنان بازگشت آوارگان فلسطینی به مناطق خود در شمال غزه را رد می‌کند.

قبل از توقف جنگ بحثی درباره تبادل اسرا وجود ندارد

منابع آگاه گزارش دادند که حماس به میانجی‌ها ابلاغ کرده که اولویت امروز رسیدگی به آثار تجاوزات دشمن علیه غزه بوده و بعد از آن بحث تبادل اسرا مطرح می‌شود. منابع حماس همچنین اخبار مربوط به دعوت جدید از این جنبش جهت سفر به مصر و وجود پیشنهادات جدید درباره آتش‌بس را تکذیب و تاکید کردند که ما از وجود پیشنهادهای جدید روی میز اطلاع نداریم.

در این میان رسانه‌های صهیونیستی که از ابتدا هم به دنبال به راه انداختن جنگ روانی در مذاکرات بودند واغلب اخباری که در این زمینه منتشر کردند دروغ از آب درآمد، همچنان از وجود فرصت و خوش‌بینی برای رسیدن به توافق صحبت می‌کنند و مدعی هستند که حماس موضع خود را تغییر خواهد داد.

دو روز قبل هم یکی از رهبران مقاومت فلسطین که در فضای این مذاکرات قرار دارد در گفت‌وگو با روزنامه الاخبار اعلام کرد که درست است که باید میان طرف‌های مختلف تمایز قائل شد اما واقعیت آن است که هیچ یک از میانجی‌ها به نفع ما کاری نمی‌کنند و همه آنها ما را تحت فشار قرار می‌دهند و در جهت خواسته‌های دشمن صهیونیستی حرکت می‌کنند. همه گروه‌های مقاومت در داخل و خارج از غزه خواستار رسیدن به توافقی هستند که منجر به توقف جنگ شود اما همه اتفاق نظر دارند که هر مذاکره‌ای که منجر به پایان دائمی جنگ نشود، به نفع دشمن است و کارت‌های قدرت اصلی که مقاومت همچنان در دست دارد را از آن می‌گیرد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها