کد خبر: 706317
تاریخ انتشار :

حماس:صهیونیست‌ها در مذاکرات فقط به دنبال خرید زمان هستند

منابع وابسته به حماس ادعاهای رژیم اشغالگر و دفتر نخست وزیری این رژیم درباره پیشنهاد جدید برای توافق در مذاکرات آتش‌بس و تبادل اسرا را رد و تاکید کردند صهیونیست‌ها صرفا به دنبال خریدن زمان هستند و نمی‌خواهند جنگ را متوقف کنند.

حماس:صهیونیست‌ها در مذاکرات فقط به دنبال خرید زمان هستند
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، بعد از ادعای رسانه‌های عبری درباره روند مذاکرات آتش‌بس غزه و همچنین اظهارات صادر شده توسط دفتر «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم اشغالگر مبنی بر تدوین توافقتامه جدید آتش‌بس و تبادل اسرا و انتظار برای پاسخ جنبش حماس به آن، «جهاد طه» سخنگوی حماس اعلام کرد: همه آنچه که هیئت مذاکره‌کننده صهیونیستی می‌خواهد خریدن زمان بوده و صهیونیست‌ها هیچ جدیتی در مذاکرات ندارند و همچنان می‌خواهند تجاوزات خود را در راستای اهداف شخصی و سیاسی و به ویژه اهداف شخص نتانیاهو ادامه دهند.

جهاد طه در گفت‌وگو با العربی الجدید اظهار داشت که در هر صورت جنبش حماس برای صحبت درباره هر ابتکار و پیشنهادی آماده است و آن را بررسی می‌کند؛ مشروط به اینکه این پیشنهادات مبتنی بر اصولی باشند که با تضمین‌ها و تعهدات بین‌المللی برای آتش‌بس همخوانی داشته باشند.

سخنگوی حماس تاکید کرد که ما می‌دانیم مصر و قطر برای به نتیجه رساندن مذاکرات تلاش می‌کنند؛ زیرا کار میانجی‌ها اساسا تلاش برای نزدیک تر کردن دیدگاه‌ها و رسیدگی به موضوعات بحث برانگیز است. اما حماس به اصول قبلی خود که روی آنها تاکید کرده بود پایبند است و آن هم توقف دائمی جنگ، بازگشت آوارگان، خروج نیروهای اشغالگر از غزه و ورود کاروان‌های کمک‌رسانی به سراسر این منطقه است.

دیروز سه شنبه دفتر نخست‌وزیری رژیم صهیونیستی اعلام کرد که هیئت مذاکره‌کننده اسرائیل بعد از دور فشرده مذاکرات از قاهره برمی‌گردد و در جریان این مذاکرات پیشنهاد اصلاح شده جدیدی مطرح گردیده و در انتظار پاسخ حماس هستیم.

صهیونیست‌ها برای فرار از فشارهای داخلی، در مذاکرات مانور می‌دهند

اما یکی از رهبران حماس در گفت‌وگو با العربی الجدید در این زمینه اعلام کرد که این اظهارات دفتر نتانیاهو در چارچوب ادامه طفره رفتن وی در مذاکرات است. درواقع نتانیاهو و کابینه راست افراطی وی مجددا در تلاش برای فرار از فشارهای داخلی هستند؛ به ویژه بعد از تشدید اعتراضات در تل‌آویو ضد نتانیاهو به دلیل جدی نگرفتن موضوع اسرای اسرائیلی که در غزه هستند.

این منبع وابسته به حماس در ادامه تاکید کرد که فشارها، کابینه اسرائیل را وادار می‌کند تا در مذاکرات با حماس نرمش نشان دهد و این تبدیل به یک رویه معمول شده که هر زمان فشار خانواده‌های اسرای صهیونیست و سایر اسرائیلی‌ها علیه نتانیاهو افزایش می‌یابد، او تلاش می‌کند مانور جدیدی در مذاکرات به راه بیاندازد و توپ را به زمین مقاومت منتقل کند. درواقع نتانیاهو با این مانورها می‌خواهد به شهرک‌نشینان بگوید که به حرف آنها گوش داده و در تلاش برای رسیدن به توافق تبادل اسراست اما مقاومت همه پیشنهادات را رد می‌کند.

بیشتر بخوانید

حماس: فعلا هیئتی را به قاهره اعزام نمی‌کنیم

عضو حماس: مذاکرات جدیدی تا این لحظه انجام نشده است

روایت آکسیوس از مانع‌تراشی نتانیاهو در توافق با حماس

پیشنهاد جدیدی ارائه نشده است

وی افزود که اما در هیچ یک از پیشنهاداتی که صهیونیست‌ها ارائه می‌دهند تغییر جدیدی وجود ندارد و مطالبات فلسطینی‌ها را برآورده نمی‌کند. اکنون نیز چیزی که صهیونیست‌ها به عنوان پیشنهاد جدید از آن یاد می‌کنند چیزی نیست جز افزایش جزئی در تعداد زنان و کودکانی که می‌توانند به شمال نوار غزه برگردند. این درحالی است که مقاومت بر بازگشت همه آوارگان بدون قید و شرط تاکید دارد.

به گفته این منبع که خواست نامش فاش نشود، صهیونیست‌ها در چیزی که به عنوان یک پیشنهاد جدید مطرح کرده‌اند، خواستار آتش‌بس مقدماتی در ایام عید هستند که درواقع در چارچوب فشار بر مقاومت برای پذیرش آن است؛ در صورتی که هیچ یک از اصول مورد نظر مقاومت در زمینه آتش‌بس و تبادل اسرا در این به اصطلاح پیشنهاد در نظر گرفته نشده است.

از طرف دیگر «حسام بدران» از اعضای دفتر سیاسی حماس هم اعلام کرد که «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم اشغالگر مانع رسیدن به هر توافقی می‌شود و تنها کاری که انجام می‌دهد مانور در رسانه‌هاست. نتانیاهو به دنبال آن است که مذاکرات صرفا یک مسیر بدون نتیجه باشد و یک مانور رسانه‌ای به راه انداخته و هیئت‌هایی را برای مذاکره می‌فرستد که صلاحیت این کار را ندارند.

درحالی که در سایه کارشکنی‌های رژیم صهیونیستی تاکنون هیچ یک از مذاکرات برای آتش‌بس در غزه و تبادل اسرا به نتیجه نرسیده است، یک منبع آگاه از این مذاکرات غیرمستقیم میان حماس و رژیم اشغالگر اعلام کرد که اسرائیلی‌ها هیچ یک از خواسته‌های اصلی ملت فلسطین و مقاومت را نپذیرفته‌اند.

این منبع گفت که میانجی‌ها پاسخ منفی از اسرائیل دریافت کردند و بر اساس این پاسخ، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به‌دنبال توافقی نیست که منجر به توقف تجاوزات علیه غزه و بازگشت آوارگان فلسطینی به مناطق خود در شمال این منطقه شود.

جنبش حماس هم برای شفاف‌سازی دوباره موضع خود با صدور بیانیه‌ای تأکید کرد: ما به همه خواسته‌های خود مبنی بر برقراری آتش‌بس جامع و دائمی، خروج نیروهای اشغالگر از نوار غزه، بازگشت آوارگان به مناطق خود و انجام یک معامله دقیق و جدی برای تبادل اسرا پایبندیم.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها