کد خبر: 706667
تاریخ انتشار :

کر زی: ثبات دایمی در افغانستان به تفاهم ملی نیاز دارد

رئیس جمهور پیشین افغانستان در دیدار با سفیر ژاپن در کابل اظهار داشت برای تحکیم صلح و ثبات دایمی در این کشور تفاهم ملی بسیاری ضروری است.

کر زی: ثبات دایمی در افغانستان به تفاهم ملی نیاز دارد
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، حامد کرزی رئیس جمهور پیشین افغانستان با «تاکایوشی کورومیا» سفیر ژاپن در کابل درباره مسائل منطقه‌ای و همچنین بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها به روی دخترانه دیدار و گفتگو کرد.

کرزی در شبکه اجتماعی «ایکس» نوشت: «در این دیدار در مورد اوضاع افغانستان و منطقه بحث و تبادل نظر صورت گرفت و بر بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها به روی دختران تأکید شد».

وی در این دیدار از کمک‌های ژاپن در عرصه‌های مختلف به مردم افغانستان نیز سپاسگزاری کرد.

رئیس جمهور پیشین افغانستان همچنین تاکید کرد برای تحکیم صلح و ثبات دائمی در این کشور تفاهم ملی بسیاری ضروری است.

براساس گزارش سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی سازمان ملل (یونسکو) حدود 1.4 میلیون نفر دختر بالای کلاس ششم در افغانستان از رفتن به مدرسه محروم هستند.

حامد کرزی چندی قبل طی نشستی با اساتید دانشگاه‌ها و موسسات تحصیلات عالی افغانستان در کابل نیز گفته بود تحصیل دختران برای این کشور حیاتی است.

پیش از این «ذبیح‌الله مجاهد» در توضیح درباره چرایی مسدود بودن مدارس دخترانه گفته بود: تعطیلی مدارس به دلیل اصلاحات ضروری صورت گرفته است، چرا که برنامه آموزشی سابق از غرب آمده و توسط غربی‌ها تحمیل شده بود.

بیشتر بخوانید

مقام سازمان ملل: طالبان در سیاست ممنوعیت تحصیل دختران تجدیدنظر کند

اولین پاسخ رسمی طالبان به چرایی تعلیق تحصیل دختران

معاون سیاسی وزارت خارجه افغانستان: در تلاشیم شرایط ادامه تحصیل دختران فراهم شود

«سهیل شاهین» رئیس دفتر سیاسی طالبان در دوحه نیز پیش از این گفته بود مسئله آموزش زنان باید بر اساس اصول اسلامی حل شود اما شرایط جامعه جهانی در این باره پذیرفتنی نیست.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها