کد خبر: 708406
تاریخ انتشار :

مقامات آمریکا: اسرائیل قوانین بین‌المللی را نقض می‌کند

برخی مقامات آمریکا اظهار کردند که اسرائیل ممکن است قوانین بین‌المللی در غزه را نقض کرده باشد.

مقامات آمریکا: اسرائیل قوانین بین‌المللی را نقض می‌کند
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، برخی مقامات ارشد آمریکا در گزارشی اظهار کردند که اسرائیل ممکن است قوانین بین‌المللی در غزه را نقض کرده باشد.

براساس یک گزارش کوتاه داخلی وزارت امور خارجه آمریکا، برخی مقامات ارشد آمریکا به آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه توصیه کردند که تضمین‌های معتبر و قابل اطمینانی از اسرائیل نیافتند که نشان دهد این رژیم از سلاح‌های آمریکایی طبق قوانین بین‌المللی حقوق بشر استفاده کرده است.

در این گزارش که به دست رویترز رسیده است، مقامات افزودند: برخی بخش‌های مطلوب در این وزارت‌خانه، تضمین‌های اسرائیل را پذیرفتند و برخی بخش‌های دیگر آنها را رد کردند و برخی دیگر هیچ موضعی اتخاذ نکردند.

بر این اساس، دست‌کم هفت اداره مختلف در وزارت امور خارجه، تا تاریخ 24 مارس، گزارش اولیه درون‌سازمانی خود را برای بلینکن ارسال کردند. بخشی از این گزارش، که پیشتر منتشر نشده بود، در دسته اسناد طبقه‌بندی‌شده قرار گرفته است.

براساس تفاهم‌نامه امنیت ملی که در ماه فوریه به امضای جو بایدن رسیده است، بلینکن باید تا تاریخ 8 مه گزارشی را به کنگره ارائه دهد مبنی بر اینکه آیا او تضمین‌های معتبری را از سوی اسرائیل یافته است که نشان دهد استفاده این رژیم از تسلیحات آمریکایی در جنگ غزه، قوانین آمریکا یا قوانین بین‌المللی را نقض کرده است.

بر این اساس، گزارش مشترک 4 اداره، نگرانی‌های جدی را درباره عدم‌تطابق با قوانین بین‌المللی حقوق بشر در جریان پیگرد قانونی اسرائیل در جنگ غزه، ایجاد کرده است.

در ارزیابی این 4 اداره گفته شده است تضمین‌های اسرائیل قابل اطمینان و معتبر نیست. در این ارزیابی همچنین به 8 نمونه از اقدامات نظامی اسرائیل اشاره شده است که مقامات معتقدند سؤالات جدی را درباره نقض احتمالی قوانین بین‌المللی حقوق بشر، ایجاد کرده است.

علاوه بر این، ارزیابی 4 اداره حاکی از آن است که مقامات اظهار کردند که در 11 مورد از اقدامات نظامی اسرائیل، ارسال کمک‌های بشردوستانه با سهل‌انگاری محدود شده است از جمله اینکه تمامی کامیون‌های حامل این کمک‌ها به‌دلیل محدودیت‌های ساختگی و دوگانه در بازرسی‌ها و نیز حملات متعدد به مکان‌های جمع‌آوری کمک‌ها که نباید مورد حمله قرار گیرد، بازگشته است.

در بخش دیگر این گزارش داخلی هشدار داده شده است که بلینکن با معلق کردن ارسال کمک‌های آمریکا، توانایی اسرائیل برای رویارویی با تهدیدات احتمالی بیرون از حریم هوایی خودش را محدود کرده است و مستلزم آن است که واشنگتن فروش سلاح به کشورهای دیگر منطقه در زمان حاضر و در آینده را بار دیگر مورد ارزیابی قرار دهد.

این در حالی است که تجاوزات مستمر رژیم صهیونیستی به نوار غزه و همزمان به مناطق مختلف کرانه باختری وارد دویست و پنجمین روز پیاپی خود شده است.

محمود عباس، رئیس‌ تشکیلات خودگردان فلسطین طی سخنانی در مجمع جهانی اقتصاد در ریاض اظهار کرد: از جامعه جهانی می‌خواهیم فلسطین را به‌عنوان یک کشور عضو کامل در سازمان ملل به‌رسمیت بشناسد.

وی افزود: اسرائیل سه‌چهارم نوار غزه را ویران کرد و وضعیت غزه بسیار تأسف‌بار است. اگر اسرائیل به رفح حمله کند، بزرگترین فاجعه در تاریخ ملت فلسطین رخ خواهد داد. باید بر اساس یک راه‌حل سیاسی غزه، کرانه باختری و قدس در یک کشور مستقل فلسطینی گردهم آیند.

عباس تأکید کرد: از آن می‌ترسم که پس از غزه، اسرائیل به‌سمت کرانه باختری حرکت کند تا اهالی آن را وادار به کوچ اجباری به‌سمت اردن نماید.

تاکنون بر اثر تجاوزات رژیم صهیونیستی به نوار غزه بیش از 34 هزار نفر که بیشتر آنان زنان و کودکان هستند، جان خود را از دست داده‌اند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها