کد خبر: 709503
تاریخ انتشار :

میگل دی از خطاب به پوتین: روی ما حساب کنید

رئیس‌جمهوری کوبا با محکومیت اقدامات آمریکا در راستای تغییر ساختار ژئوپلیتیک جهان، خطاب به همتای روس خود گفت: روی حمایت ما حساب کنید.

میگل دی از خطاب به پوتین: روی ما حساب کنید
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش مشرق، میگل دیاز کانل روز پنجشنبه در دیدار با ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه افزود: "شما دوستان و برادران ما هستید. روسیه همیشه می تواند روی حمایت کوبا حساب کند."

رئیس‌جمهوری کوبا در ادامه، اقدام ایالات متحده آمریکا برای تغییر وضعیت ژئوپلیتیکی جهان و نزدیک شدن ناتو به مرزهای روسیه را محکوم و برای پوتین در انجام عملیات ویژه نظامی آرزوی موفقیت کرد.

پوتین: تلاش آمریکا برای محدود کردن کوبا محکوم است

رئیس‌جمهوری روسیه نیز در این دیدار، روابط این کشور و کوبا را بر پایه دوستی و احترام متقابل دانست و گفت: در مقابله با تلاش‌های سالیان گذشته آمریکا برای محدود کردن توسعه کوبا و اعمال تحریم‌های غیرقانونی، روسیه همواره در کنار مردم کوبا بوده است.

پوتین افزود: مردم کوبا ده‌ها سال است که با اعمال محدودیت‌های غیرقانونی از سوی آمریکا در مسیر توسعه کشورشان مبارزه می‌کنند و در این مسیر، گام‌های مطمئنی را بر می‌دارند.

وی در ادامه از رئیس‌جمهوری کوبا به خاطر حضور در آیین گرامیداشت ۹ مه روز پیروزی ارتش سرخ شوروی بر آلمان نازی در جنگ جهانی دوم که روز پنجشنبه در مسکو برگزار شد،‌ قدردانی کرد.

رئیس‌جمهوری روسیه اظهار داشت:‌ میهن پرستان کوبایی نیز در جنگ علیه نازیسم شرکت کردند؛ در جبهه های جنگ بزرگ میهنی جنگیدند، برای لنینگراد در سخت ترین صحنه‌های نبرد جنگیدند. ما این را به خاطر داریم و همیشه با کسانی که در کنار پدران و پدربزرگ های ما شانه به شانه ایستادند و با هم علیه نازیسم مبارزه کردند، با احترام رفتار خواهیم کرد.

رئیس‌جمهوری کوبا در یک سفر کاری روز سه‌شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۳ وارد مسکو شد تا در مورد مسائل دوجانبه با همتای روس خود گفتگو کند. دیاز کانل چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت در نشست گسترده سران شورای عالی اقتصادی اوراسیا شرکت کرد و روز پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت همراه با سران برخی دیگر از کشورها در رژه ۹ مه روز پیروزی ارتش شوروی در میدان سرخ مسکو شرکت کرد.

رئیس‌جمهوری روسیه ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوهانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.

ولادیمیر پوتین سه روز پس از آن، پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) عملیاتی نظامی را که آن را «عملیات ویژه» خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو - کی‌یف به رویارویی نظامی تبدیل شد. این عملیات نظامی تاکنون ادامه دارد و کشورهای غربی ضمن اعمال تحریم‌ها بر روسیه، سلاح و مهمات در اختیار اوکراین قرار می‌دهند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها