کد خبر: 710076
تاریخ انتشار :

درخواست صدر اعظم آلمان از وزارتخانه‌ها برای صرفه جویی مالی

صدر اعظم آلمان در مناقشات اخیر بین وزارت دارایی آلمان با وزارتخانه‌های این کشور بر سر بودجه ۲۰۲۵، در جبهه وزارت دارایی قرار گرفته و از بخش‌های دولتی و دیگر وزارتخانه‌ها درخواست کرد سیاست‌های ریاضتی را در پیش گیرند.

درخواست صدر اعظم آلمان از وزارتخانه‌ها برای صرفه جویی مالی
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، هفته نامه "اشپیگل" در مطلبی نوشت: هنوز در آلمان راه درازی تا تصویب بودجه نهایی سال 2025 باقی مانده است و در حال حاضر بین "کریستین لیندنر"، وزیر دارایی فدرال آلمان و برخی وزارتخانه هایی که احساس می کنند حوزه مالی آنها بسیار محدود است، اختلاف نظرهایی وجود دارد.

اولاف شولتز، صدر اعظم آلمان اکنون در جریان این مناقشات از ادارات و وزارتخانه های دولتی ائتلاف خواسته است تا در بودجه سال 2025 صرفه جویی کنند و در کنار "کریستین لیندنر"، وزیر دارایی آلمان قرار گیرند.

شولتز در مصاحبه‌ای با هفته نامه اشترن گفت: وزیر دارایی به بخش‌ها محدودیت‌هایی داده است که من با آن موافقم. وی تاکید کرد: آرزوها و واقعیت ها باید تا اوایل ژوئیه با هم هماهنگ شوند.

مذاکرات در مورد بودجه فدرال آلمان به تازگی آغاز شده است و همه بخش ها و وزاتخانه ها آماده نیستند که به دستورالعمل های ریاضتی وزیر دارایی پایبند باشند. بر اساس اطلاعات دولت ائتلافی پنج بخش از 15 اداره نسبت به این موضوع ابراز تمایل کرده اند که شامل وزارت توسعه به رهبری حزب سوسیال دموکرات و وزارت خارجه به رهبری حزب سبز است.

صدر اعظم آلمان همچنین تاکید کرد: من امیدوارم که همه به مسئولیت خود آگاه باشند و بتوانیم با هم این کار را انجام دهیم. لیندر، وزیر دارایی آلمان پیش از این از برنامه های بودجه بسیار بالای برخی بخش ها برای بودجه 2025 انتقاد کرده بود. هنگامی که از شولتز پرسیده شد که آیا لیندنر وزیر دارایی خوبی است وی پاسخ داد "البته".

وی تاکید کرد: چارچوب مالی برای بودجه فدرال مشخص است که این توسط درآمدهای مالیاتی و قانون اساسی تعیین می شود. وی افزود: نباید زندگی را برای خودمان خیلی آسان کنیم.

صدراعظم با اشاره به ادارات افزود: اکنون زمان عرق کردن است. شولز پیش از این نیز چند روز پیش تاکید کرده بود که انتظار دارد در ابتدای جولای تصمیم کابینه برای بودجه 2025 اتخاذ شود.

صدراعظم آلمان نمی خواست بگوید کجا پس انداز و صرفه جویی در بودجه را در پیش می گیرد.

وی تنها گفت: من ایده های خود را دارم." پیامدهای مالی جنگ اوکراین قطعاً با هزینه های پناهندگان، تحویل تسلیحات و کمک های بازسازی قابل توجه شده است.

اخیرا در مذاکرات بر سر بودجه 2025، تنش ها و مناقشاتی بین لیندنر، وزیر دارایی فدرال آلمان و چند تن از همکاران کابینه وی در گرفته است. اکنون صدراعظم آلمان پشت لیندنر ایستاده و از همه وزرا درخواست می کند صرفه جویی کنند.

وی تاکید کرد: چارچوب مالی بودجه فدرال مشخص است؛ درآمد مالیاتی و قانون اساسی آن را تعیین می کند. وی پیشنهاد استثنائات مربوط به ترمز بدهی را رد کرد.

لیندنر در هفته‌های گذشته چندین بار از خواست‌های وزارتخانه‌ها در مذاکرات بودجه 2025 به شدت انتقاد کرده بود . وی گاهی در جریان انتقادات خود از وزارتخانه ها نام می‌برد و گاهی انتقادات کلی را بیان می‌کرد. این مقام آلمانی اخیراً گفت: اما بخش‌هایی وجود دارند که لیست آرزوهای گزافی را ارائه کرده‌اند و این قابل قبول نیست.

شولز به هفته نامه "استرن" گفت که وی به طور کلی مطمئن است که ائتلاف علیرغم اختلاف بودجه از تابستان جان سالم به در خواهد برد و به صراحت گفت که می خواهد پس از انتخابات فدرال بعدی با وجود شهرت بد ائتلاف چراغ راهنمایی، صدراعظم بماند. او گفت: من می خواهم پس از پاییز 2025 صدراعظم بمانم.

اخیرا بخصوص وزارت دفاع آلمان برای بهبود وضعیت ارتش خواستار بودجه دفاعی بالا و قائل شدن استثناء در اجرای طرح ترمز بدهی برای این وزارتخانه شده و در این باره اختلافاتی را با وزارت دارایی این کشور پیدا کرده است.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها