کد خبر: 614308
تاریخ انتشار :

دنده زنجیر

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

دنده زنجیر وسیله‌ای است برای انتقال توان چرخشی از یک محور به محور دیگر که طی آن، مقدار گشتاور یا سرعت حرکت چرخشی یا جهت چرخش یا راستای محوری می‌تواند تغییر کند. و راحت‌تر انجام شود . دنده و زنجیر نیز همین کار را می‌کنند، اما با کیفیت بهتر که کارایی دستگاه را افزایش می‌دهد.

کاربردهای آن در پمپ‌ها و بلند کردن اجسام سنگین مانند مصالح ساختمانی و .. همچنین انتقالات صنعتی در انواع تجهیزات صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

گروه شایسته با توان بالای علمی در راستای تولید انواع زنجیر دنده و چرخ دنده در سایز ها و آلیاژهای مختلف سهم بسزایی در تولید این قطعه داشته و نیازهای انواع گروه‌های صنعتی از این قطعه را براورده نموده است.

دنده زنجیر

دنده زنجیر چیست؟

دنده زنجیر در صنعت، دنده و زنجیر زمانی که چرخ‌دنده با زنجیر همراه می‌گردد معنا و مفهوم کاربردی می‌یابد. بنابراین چرخ زنجیر یکی از تجهیزات صنعتی و چرخی‌ دندانه‌دار است که ردیف و شبکه‌ای از زنجیرها به دور آن قرار می‌گیرد و به واسطه دندانه‌های آن قدرت یا حرکت انتقال می‌یابد؛ بدین صورت که زنجیر همراه با ساختاری که دارد می‌‌تواند در مسیر چرخش چرخ‌دنده با قرارگیری بر شاخک‌ها و دندانه‌های آن، نیروی تولید شده را به چرخ‌دنده‌های بعدی منتقل نماید.

کاربرد چرخ دنده‌ها

تغییر جهت چرخش افزایش یا کاهش سرعت چرخش انتقال حرکت دورانی به یک محور دیگر همزمان سازی حرکت دو محور

انواع چرخ‌دنده

چرخ‌دنده ساده

چرخ‌دنده مارپیچ

چرخ‌دنده مخروطی

چرخ‌دنده حلزونی

چرخ‌دنده شانه‌ای

پس در یک عبارت ساده‌تر، می‌توان هر چرخ دنده که با مکانیزم زنجیر روی آن همراه باشد چرخ زنجیر نامید. چرخ زنجیر یک روش معمول برای انتقال نیرو و تغییر گشتاور خروجی یا سرعت یک سیستم مکانیکی است و زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که بخواهیم بین دو محور که در جای خود ثابت هستند یا بین دو یا چند شفت چرخشی، قدرت یا حرکت را انتقال دهیم

چرخ زنجیر یکی از بهترین، مناسب‌ترین و ارزان‌ترین روش‌هایی است که در صنعت برای انتقال حرکت و قدرت مکانیکی در سیستم‌ها و کشیدن و بلند کردن اجسام استفاده می‌شود، در بحث انتقال نیرو، می‌توان از انواع کوپلینگ‌ها، تسمه‌ها و یا گیربکس‌ها (جعبه‌دنده‌ها) نیز استفاده کرد، اما استفاده از چرخ زنجیر صنعتی از لحاظ اقتصادی به صرفه بوده و علاوه بر عدم بهره‌گیری از فن‌آوری پیچیده یا خاص، با انتقال مطمئن و راندمان بالای نیرو همراه است.

دنده زنجیر

چرخ زنجیر در صنایع

از جمله صنایعی که از دنده زنجیر بهره می‌برند می‌توان به صنعت اتومبیل، صنایع کشاورزی، غذایی، الکترونیک، فولاد، صنایع شیمیایی، دوچرخه و صنایع موتورسیکلت اشاره کرد که به واسطه طراحی تکنولوژی و روش‌های جدید تولیدی، نیازمند بهره‌گیری از انواع عملکردهای این وسیله هستند. چرخ زنجیرها جهت انتقال نیرو و سایر اهداف کاربردی، بسته به میزان فشار و قدرت، در ابعاد مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. این انتقال می‌تواند شامل گستره وسیعی از عملکرد‌های صنعتی و نیمه‌صنعتی و حتی امور جاری در زندگی روزمره از جمله انتقال نیرو در یک دوچرخه‌ی ساده تا به حرکت در‌آوردن محور‌ها و شفت‌های سنگین و پیچیده‌ی صنعتی باشد.

انواع دنده زنجیر

از آنجا که تقریباً ردپای دنده زنجیر در اکثر کارکردهای صنعتی قابل مشاهده است، بنابراین باید توانایی تولید دنده زنجیرهای صنعتی با توجه به نیازها و شرایط متفاوت نیز وجود داشته باشد، پس باید توجه داشت که انتقال قدرت در فضاهای متفاوت صنعتی ، کاربرد‌های متنوع محیطی و در اندازه‌های متنوع شرایط حاکم بر ساخت این قطعات صنعتی را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد. امروزه استفاده از زنجیر صنعتی سبب شده تا بتوان به راحتی قدرت مکانیکی را از جایی به جای دیگر انتقال داد. کاربرد زنجیرهای صنایع مختلف خیلی وقت است که باعث شده پیشرفت چشمگیری در کاهش هزینه تولید و… صورت بگیرد.

از طرفی بسیار واجد اهمیت است که از نوع صحیحی از دنده زنجیر‌ها با توجه به محیط و کاربرد‌ آن استفاده شود تا از عملکرد صحیح و کارآمد آن اطمینان حاصل گردد. یکی از بارزترین مزایای ترکیب چرخ و زنجیر در این است که به واسطه دندانه‌های چرخ، زنجیر بر روی چرخ نمی‌لغزد یا تغییر جهت نمی‌دهد. در تعریف زنجیر صنعتی چیست یا industrial chain را می‌توان گفت قطعه ای دانست که در جهت انتقال قدرت و نیرو در ماشین آلات مختلف بکار می رود. زنجیرهای صنعتی با درگیر شدن در قرقره یا چرخ دنده‌ها وظیفه این انتقال نیرو را برعهده می‌گیرند. در زنجیر صنعتی متداول ترین جنس به کار رفته استیل نگیر و فولاد با کربن کم یا زیاد است. در زنجیرهای صنعتی جهت محافظت از زنجیر از پوشش گالوانیزه استفاده می ‌ود. پوشش گالوانیزه باعث افزایش عمر کاری زنجیر می‌شود، همچنین استفاده زنجیرهای با جنس تلفون نیز وجود دارد.

ما در ادامه به ۳ نوع متداول دنده زنجیر جهت انتخاب صحیح اشاره می‌کنیم.

قیمت دنده ی زنجیر صنعتی

دنده زنجیر ها محصولات حساسی هستند و در ساخت آن ها باید نهایت دقت به کار گرفته شود. در فروشگاه زنجیرهای صنعتی شایسته شما می توانید محصولات با کیفیت و اصل را با قیمتی مناسب درب منزل یا محل کار خود تحویل بگیرید. همچنین امکان سفارشی سازی محصولات وجود دارد و می توانید محصول خودتان را با توجه به سایز مورد نیاز سفارش دهید. مواد به کار رفته در ساخت این محصولات از با کیفیت ترین مواد اولیه موجود در بازار می‌باشد. پس از اضافه کردن محصول به پیش فاکتور، همکاران ما در بخش فروش با شما تماس گرفته و هزینه را خدمت شما اعلام خواهند کرد. پس از آن با پرداخت هزینه، خرید شما نهایی شده و زنجیر صنعتی باله دار خریداری شده برای شما ارسال خواهند شد.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما