کد خبر: 627236
تاریخ انتشار :

معاون وزیر راه: طرح ملی مسکن بدون برنامه مشخص آغاز شد/ افتتاح ۷.۴ درصد واحدها طی ۳ سال

در حالی تاکنون ۷.۴ درصد از واحدهای طرح ملی مسکن افتتاح شده که معاون مسکن و ساختمان وزیر راه گفت: طرح ملی مسکن بدون برنامه مشخصی شروع شد.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

طرح ملی مسکن بدون برنامه مشخص آغاز شد/ افتتاح 7.4 درصد واحدها طی 3 سال

در آستانه 3 سالگی طرح ملی مسکن تاکنون حدود 40 هزار واحد از پروژه‌های این طرح افتتاح شده است. به عبارت دیگر تاکنون از 534 هزار واحد طرح مذکور، ‌7.4 درصد افتتاح شده و باقیمانده واحدها یعنی 92.5 درصد دیگر در دولت سیزدهم تکمیل و افتتاح خواهد شد.

در این شرایط، معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه طرح ملی مسکن هیچ خطّ اعتباری از دولت دریافت نکرده بنابراین باعث افزایش نقدینگی نمی‌شود گفته است: زمانی که ساخت 450 هزار واحد طرح ملی مسکن را در در شهریور 98 آغاز کردیم هیچ مقدمه‌ای برای انجام این کار فراهم نبود.

«محمود محمودزاده» تصریح کرد: برای این طرح، تأمین زمین صورت نگرفته بود و برنامه‌ریزی مشخصی نیز وجود نداشت.

وی افزود:‌ ضمن اینکه نیازسنجی انجام نشده بود و آیین‌نامه‌ها و شیوه‌نامه‌های مرتبط در این باره نیز وجود نداشت.

به گزارش تسنیم،‌ قرار بود واحدهای طرح ملی مسکن طی 2 سال یعنی سال‌ 98 و 99 به پایان برسد،‌ اما در آستانه سومین سال شروع ساخت واحدهای این طرح، بخش زیادی از پروژه‌ها باقیمانده است. دولت سیزدهم در این بخش با چالش‌های جدی‌ای مواجه خواهد بود چرا که برنامه ساخت یک میلیون واحد مسکونی ارزان‌قیمت را در دستور کار دارد.

یکی از معایب واحدهای طرح ملی مسکن، عدم اطلاع‌رسانی شفاف از سوی دست‌‌اندرکاران و مسئولان مربوطه درباره هزینه تمام شده است. از سوی دیگر، در صورت افزایش وام این طرح به 250 میلیون تومان، به واسطه اقساط حدود 4 میلیونی و سود حدود 670 میلیون تومانی، بسیاری از متقاضیان عطای آن را به لقایش می‌بخشند. مگر اینکه دولت آینده فکری به حال کاهش سود 18 درصدی وام 250 میلیون تومانی کند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

Markets