کد خبر: 627754
تاریخ انتشار :

خودرو 20 میلیون تومان شد !

قیمت خودروهای داخلی در بازار هفته دوم مرداد ماه 1400 را مشاهده کنید. گشتی در بازار خودروهای قدیمی، حاکی از آن است که پیکان را می‌ شود با قیمت‌ هایی در حدود 20 میلیون تومان خریداری کرد.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش شمانیوز : قیمت خودرو در بازار در تیرماه با افزایش یک درصدی قیمت مواجه شد. افزایشی که بیشتر شامل محصولات داخلی بود. طبق اطلاعات استخراج شده از بازار میانگین قیمت خودرو در نخستین ماه تابستان و در مقایسه با سومین ماه بهار، حدود یک درصد بالا رفته است. در خرداد و نسبت به اردیبهشت هم متوسط رشد قیمت خودرو 2/3 درصد بود، که محاسبات نشان می‌دهد در تیر ماه، سرعت نرخ رشد قیمت خودرو کاهشی بوده است. اطلاعات منتشره نشان می‌ دهد بیشتر خودروهای داخلی در تیر ماه افزایش قیمت داشته‌اند. حال آنکه بخش قابل توجهی از محصولات مونتاژی و وارداتی، کاهش قیمت خودرو را در ماه تحت بررسی و نسبت به خرداد، تجربه کرده‌اند.این اتفاق در خرداد نیز به شکل گسترده‌ تری رخ داد، به نحوی که آمارها نشان می‌داد میانگین  قیمت خودرو  وارداتی در این ماه و نسبت به اردیبهشت 1/6درصد کاهش داشته است.

 

گشتی در بازار خودروهای قدیمی، حاکی از آن است که پیکان را می‌شود با قیمت‌هایی در حدود ۲۰ میلیون تومان خریداری کرد. آن‌گونه که در قیمت‌ها در بازار مشاهده می‌شود، در حال حاضر پیکان مدل سال ۸۲ با ۸۰ هزار کیلومتر کارکرد در حدود ۳۲ میلیون تومان قیمت دارد. پیکان مدل سال ۷۹ با ۳۰۰ هزار کیلومتر کارکرد نیز ۲۵ میلیون تومان برای فروش گذاشته شده است.

 

در این میان، پیکان دوگانه‌سوز با ۱۹۴ هزار کیلومتر کارکرد در بازار ۳۹ میلیون تومان قیمت دارد. پیکان مدل سال ۸۱ با ۷۰ هزار کیلومتر کارکرد هم به قیمت ۳۹ میلیون تومان دیده می‌شود.

 

در همین حال، در میان مدل‌های پایین‌تر پیکان، این خودرو را می‌توان با قیمت پایین‌تر خرید؛ به طوری که پیکان مدل سال ۷۸ با ۲۱۰ هزار کیلومتر کارکرد ۲۳ میلیون تومان و پیکان مدل سال ۸۰ با ۳۵۰ هزار کیلومتر کارکرد ۲۷ میلیون تومان است.

 

قیمت خودرو در بازار

در بازار امروز خرید و فروش خودرو متاسفانه خودروی پراید 111 از 142 میلیون تومان گذشته است همچنین پراید 131 نیز 138 میلیون تومان قیمت گذاری شده است.

همچنین پژو 206 تیپ دو با قیمت 220 میلیون تومان، پژو 206 تیپ پنج 275 میلیون تومان، پژو پارس سال 254 میلیون تومان، دنا معمولی 310 میلیون تومان، تیبا دو 150 میلیون تومان، تیبا صندوقدار 138 میلیون تومان، کوئیک دنده ای 159 میلیون تومان به فروش می رسد.

علاوه بر این راناپلاس 255 میلیون تومان، پژو 2008 با قیمت 915 میلیون تومان، پژو 405 جی ال ایکس دوگانه سوز 225 میلیون تومان، سمند ای اف سون 245 میلیون تومان، سمند ال ایکس 225 میلیون تومان، ساینا دنده ای 150 میلیون تومان، دنا توربو پلاس دنده ای 410 میلیون تومان به فروش می رسد.

 

 

کمک بلاعوض ۱۴۰ میلیونی خرید خودرو! / مشمولین این طرح چه کسانی‌اند؟

 

ایران خودرو در طرح جدید فروش فوق‌العاده خود، دو خودروی پارس بنزینی و پارس TU۵ را عرضه کرده است اما اختلاف قیمت این دو خودرو در کارخانه و بازار آزاد تا ۱۴۵ میلیون تومان است. به عبارتی می‌توان گفت برندگان این طرح، از کمک بلاعوض ۱۰۰ میلیونی خودرو بهره‌مند می‌شوند. 

 در بیستمین مرحله فروش فوق‌العاده ایران‌خودرو، قرار است دو خودروی پارس بنزینی و پارس TU۵ با موعد تحویل ۹۰ روزه عرضه شود. اما نکته مهم این طرح فروش فوق‌العاده، کمک بلاعوض ۱۱۵ تا ۱۴۵ میلیونی خرید خودرو است. اما این کمک به چه معناست؟

در این طرح، قیمت پژو پارس بنزینی ۱۴۰ میلیون و ۲۷۳ هزار تومان است. این در حالی است که قیمت این خودرو در بازار آزاد ۲۵۵ میلیون تومان است. این یعنی برنده این خودرو ظرف سه ماه ۱۱۵ میلیون تومان سود می‌کند. یعنی سود ۸۲ درصدی که در شرایط اقتصادی کنونی ایران، در هیچ بازاری حاصل نمی‌شود.

برندگان پژو پارس tu۵ هم از همین سود و کمک بلاعوض بهره‌مند می‌شوند. چون در طرح ایران خودرو قیمت پژو پارس tu۵ معادل ۱۴۵ میلیون و ۷۹۵ هزار تومان است. اما قیمت این خودرو در بازار آزاد ۲۹۰ میلیون تومان است. یعنی قیمت بازار آزاد این خودرو، دو برابر قیمت کارخانه آن است.

برندگان این خودرو هم می‌توانند ظرف ۹۰ روز از سود ۱۰۰ درصدی و یا کمک بلاعوض ۱۴۵ میلیونی ایران خودرو برخوردار شوند.

مشمولین کمک بلاعوض خرید خودرو؟

اما نکته مهم دیگر در طرح‌های فروش فوق‌العاده خودروسازان این است که بسیاری می‌گویند این قرعه‌کشی‌ها نمایشی است و خودروهای قیمت کارخانه به دست مصرف‌کننده نهایی نمی‌رسد و نصیب دلالان می‌شود.

از طرف دیگر این کمک بلاعوض ۱۱۵ تا ۱۴۵ میلیون تومانی سبب شده که تقاضا برای شرکت در طرح‌های قرعه‌کشی خودروسازان به طرز عجیبی افزایش یابد.

پیشتر انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی گزارشی منتشر و اعلام کرده بود دو خودروساز بزرگ کشور طی یک بازه زمانی ۸ ماهه (حدفاصل خرداد تا دی ۹۹)، مجموعا ۳۵ طرح فروش اجرا کرده‌اند. در این مدت ۴۳ میلیون تقاضا برای خرید ۵۷۵ هزار دستگاه خودرو ثبت شده است.

این یعنی در ازای هر ۱۰۰ نفری که در طرح خرید خودرو شرکت کرده‌اند، تنها یک دستگاه خودرو وجود داشته است. قطعا کمک بلاعوض ۱۴۵ میلیونی خرید خودرو و سود ۸۰ تا ۱۰۰ درصدی خرید خودرو، باعث افزایش تقاضا می‌شود.

این بار هم ایران خودرو می‌خواهد در طرح فروش فوق‌العاده خود به برخی کمک بلاعوض بدهد.

بیستمین طرح پیش‌فروش ایران خودرو از ۱۴ مرداد آغاز شده و تا ۱۶ مرداد ادامه دارد. مراسم قرعه کشی این طرح، یکشنبه هفته آینده ۱۷ مردادماه با حضور نمایندگان نهاد‌های نظارتی برگزار می‌شود.

متقاضیان می‌توانند در زمان مقرر با مراجعه به سایت فروش اینترنتی محصولات ایران خودرو به نشانی esale.ikco.ir مراجعه و نسبت به ثبت نام اقدام کنند.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

Markets