کد خبر: 625633
تاریخ انتشار :

رئیس جمهوری آفریقای جنوبی:

ناآرامی‌های آفریقای جنوبی، با برنامه‌ریزی بود

رئیس جمهوری آفریقای جنوبی امروز (جمعه) اعلام کرد که خشونت‌های مرگبار و غارت در این کشور برنامه‌ریزی شده بوده‌اند.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه‌نیوز، به نقل از خبرگزاری رویترز، سیریل رامافوسا، رئیس جمهوری آفریقای جنوبی گفت، کاملا مشخص است که تمامی رویدادهای مربوط به ناآرامی‌ها و غارت در کشور که در روزهای گذشته با آن روبرو بودیم، برنامه ریزی شده بوده و افرادی آن را هدایت و هماهنگ کرده بودند.

وی به خبرنگاران گفت: ما به دنبال همه آنها هستیم و تعدادی از آنها را شناسایی کرده‌ایم. ما اجازه نخواهیم داد که ناآرامی و آشوب کشور را در بر بگیرد.

در نتیجه ناآرامی‌های اخیر در آفریقای جنوبی، مغازه‌ها و فروشگاه‌ها در دو استان این کشور مورد غارت قرار گرفتند و نگرانی بابت کمبود مواد اولیه و وخامت اوضاع اقتصادی در آفریقای جنوبی شدت یافته است.

در نتیجه این درگیری‌ها و ناآرامی‌ها، دست‌کم ۱۱۷ تن کشته شدند که برخی از آنها با شلیک گلوله و برخی هم در نتیجه غارت‌های صورت گرفته زیر دست و پا له شدند.

رئیس جمهوری آفریقای جنوبی ضمن بازدید از استان " کوازولو-ناتال" که نخستین ورودش به آن از زمان آغاز ناآرامی‌ها محسوب می‌شود، همچنین به این مساله اشاره کرد که اوضاع به زودی در کشور آرام می‌شود.

اعتراضات و ناآرامی‌ها پس از این استان به ژوهانسبورگ نیز رسید. اعتراضات نهم ژوئیه سال جاری میلادی و یک روز پس از آنکه جاکوب زوما، رئیس جمهور سابق آفریقای جنوبی مدت حبس ۱۵ ماهه خود را آغاز کرد، در کشور اتفاق افتاد.

اعتراضات به زودی به غارت و آشوب‌های سراسری کشیده شد و دولت آفریقای جنوبی روز پنجشنبه اعلام کرد که یکی از تحریک‌کنندگان اعتراضات دستگیر شده و ۱۱ تن دیگر نیز تحت پیگرد هستند.

همچنین دولت روز چهارشنبه ۲۵ هزار سرباز را برای نظارت بر اوضاع مستقر کرد.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما