کد خبر: 625772
تاریخ انتشار :

واکنش تند وزارت خارجه آمریکا به اظهارات عراقچی!

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به اظهارات عباس عراقچی، نماینده ایران در مذاکرات هسته ای که آمریکا "تبادل زندانی را گروگان اهداف سیاسی" قرار داده گفته است که این تلاشی برای انداختن تقصیر بن بست در مذاکرات وین به گردن آمریکاست و اضافه کرده که در مورد مبادله زندانی هنوز هیچ توافقی وجود ندارد.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

عباس عراقچی تایید کرده بود که دور تازه مذاکرات وین برای احیای توافق هسته ای ایران و قدرت ها، برجام، تا پیش از روی کار آمدن دولت تازه در ایران از سر گرفته نخواهد شد.

او در توییتی به انگلیسی نوشت: "ما در یک دوره انتقالی هستیم... بنابراین مذاکرات وین باید منتظر روی کار آمدن دولت جدید ما باشد. این اقتضای هر دموکراسی است."

او همچنین در مورد مبادله زندانی میان دو کشور گفت: "آمریکا و انگلیس باید این نکته را درک کرده و از گره زدن تبادل انسانی (مبادله زندانی) با برجام - که آماده اجرا می باشد - دست بردارند."

او اضافه کرد: "تبادل (زندانیان) را گروگان اهداف سیاسی قرار دادن، باعث از دست دادن تبادل و هم توافق می شود. ده فرد زندانی از همه طرف ها می توانند همین فردا آزاد شوند، اگر آمریکا و انگلیس به تعهدات خود در توافق به عمل آمده عمل کنند."

ند پرایس در پاسخ به سوال بی بی سی درباره اظهارات عباس عراقچی گفت: "این اظهارات تلاشی زننده برای انداختن تقصیر بن بست کنونی برای بازگشت بالقوه به اجرای تعهدات برجام است."

"وقتی ایران تصمیم های لازم را گرفت ما آماده بازگشت به وین برای کامل کردن فرآیند کار بر احیای برجام هستیم."

او در مورد اظهارات عراقچی درباره مبادله زندانی گفت: "از نظر ما این تلاش بی رحمانه دیگری برای امیدوار کردن خانواده های زندانیان است."

ند پرایس افزود: "عراقچی از این صحبت می کند که ما توافق را به گروگان گرفته ایم درحالی که این دولت اوست که چهار آمریکایی را برای سال ها به ناحق بازداشت کرده."

او افزود: "در مورد مساله بازداشتی ها هنوز هیچ توافقی وجود ندارد. و اگر ایران واقعا به نشان دادن حرکت انساندوستانه علاقه‌مند است، فقط کافی است فورا این بازداشتی ها را آزاد کند."

مذاکرات وین فعلا متوقف شده است

او گفت که آمریکا مشغول گفت و گوهای غیرمستقیم درباره این زندانیان در بستر فرآیند مذاکرات وین بوده است و "تاخیر در از سرگیری این فرآیند مفید نیست."

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما