کد خبر: 669724
تاریخ انتشار :

همکاری نظامی ایران و روسیه متوقف شد؟

فارس: کاظم جلالی سفیر ایران در روسیه در یک مصاحبه با رسانه روس اعلام کرد که همکاری نظامی دو کشور به صورت سازنده ادامه خواهد یافت.

همکاری نظامی ایران و روسیه متوقف شد؟
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

سفیر تهران در مسکو با روزنامه روسی «ایزوستیا» مصاحبه کرده و در آن به سوالاتی درباره روابط نظامی تهران و مسکو و موضع ایران در قبال مذاکرات وین پاسخ داده است.

منابع رسانه‌ای در روسیه شامل خبرگزاری «تاس»، روز پنجشنبه (امروز) مصاحبه کاظم جلالی سفیر ایران در روسیه با «ایزوستیا» را منتشر کردند.

طبق این گزارش‌ها، سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه اعلام کرد که همکاری ایران و روسیه در حوزه نظامی به صورت پایدار و سازنده در چارچوب منافع مشترک تقویت می‌یابد.

کاظم جلالی تصریح کرد: «تعامل بین دو کشور در چارچوب منافع مشترک در همه زمینه‌ها از جمله همکاری‌های نظامی از مدت‌ها پیش توسعه یافته و به شکل سازنده، پایدار و به طبع صلح‌آمیز پیش می‌رود. هر دو طرف به روابط گسترده‌تر در چارچوب جهانی قواعد شناخته شده بین‌المللی علاقه‌مند هستند».

وی در پاسخ به سوالی درباره اتهام‌زنی‌های اوکراینی و حامیان غربی آن به ایران مبنی بر تامین پهپاد برای روسیه جهت استفاده در جنگ، تاکید کرد که موضع تهران بارها از سوی حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران اعلام شده است. وی افزود: «یک گروه از متخصصان ایرانی و اوکراینی نشست‌های ویژه‌ای در این خصوص برگزار کردند».

سفیر ایران در روسیه تاکید کرد که تهران از کی‌یف و مسکو می‌خواهد برای پایان دادن به درگیری‌ها وارد گفت‌وگو شوند. به گفته جلالی، ایران بیش از یک بار آمادگی خود را برای کمک به چنین گفت‌و‌گوهایی به عنوان میانجی اعلام کرده است.

دیپبمات ارشد ایرانی مستقر در مسکو البته این موضوع را هم تاکید کرد که بحران اوکراین ریشه «در سیاست‌های تحریک آمیز ناتو و غرب» دارد.

کاظم جلالی افزود: «البته ما (درگیری نظامی) را راهی برای دستیابی به توافق نمی‌دانیم. برقراری آتش‌بس و تمرکز بر راه‌حل سیاسی و دموکراتیک، ضرورت دارد».

مقام‌های تهران و مسکو پیش از این بارها اتهام‌زنی‌های اوکراین و حامیان غربی آن را درباره ارسال پهپادهای ایرانی به روسیه رد کرده‌اند. دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین هم این موضوع را «اخبار جعلی» خواند و تاکید کرد که ارتش روسیه از پهپادهای ساخت داخل استفاده می کند.

کاظم جلالی در بخش دیگری از مصاحبه به سوال روزنامه ایزوستیا درباره مذاکرات وین پاسخ داد.

وی با بیان آمادگی ایران برای حصول توافق در مذاکرات وین، روی مواضع غیرقانونی آمریکایی‌ها و فقدان اراده سیاسی واشنگتن دست گذاشت.

جلالی گفت: «ایران همواره بر آمادگی خود برای یک توافق خوب و باثبات تاکید کرده است. اگر ایالات متحده با نشان دادن اراده سیاسی قوی، به منافع ملی خود و سایر طرف‌های برجام توجه کند و به سرعت از خود انعطاف نشان دهد، در مورد توافق به شرایط پایدار دست خواهیم یافت».

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها