کد خبر: 672281
تاریخ انتشار :

نشست فوق العاده مهم مسکو، تهران، آنکارا و دمشق

ایسنا: معاون وزیر امورخارجه روسیه از احتمال برگزاری نشست چهار جانبه تهران، مسکو، دمشق و آنکارا در سطح وزیران امورخارجه خبر داد.​

نشست فوق العاده مهم مسکو، تهران، آنکارا و دمشق
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

میخائیل بوگدانوف، معاون وزیر امورخارجه روسیه امروز (پنج‌شنبه) در گفت‌وگو با خبرگزاری اسپوتنیک خاطر نشان کرد که احتمال برگزاری یک نشست چهار جانبه میان وزیران امورخارجه ایران، روسیه، ترکیه و سوریه در آینده نزدیک وجود دارد و مسکو در حال کار روی ایجاد توافقات احتمالی میان آنکارا و دمشق و بهبود اوضاع در خاورمیانه است.

بوگدانوف افزود: ایران نیز تمایل خود را برای پیوستن به روند مذاکرات اعلام کرده است. نحوه برگزاری نشست چهارجانبه در سطح وزرای امورخارجه با حضور ایران در حال بررسی است. همه ما یک هدف مشترک برای حل و فصل اوضاع پیرامون سوریه و ثبات در منطقه خاورمیانه داریم.

وی همچنین گفت: قرار بود در تماس‌های فعلی میان نیروهای امنیتی و دیپلمات‌ها شرایطی برای مذاکرات سوریه و ترکیه فراهم شود که ممکن است زمینه را برای توافق‌های احتمالی آماده کند.

به گزارش اسپوتنیک، جنگ سوریه از سال 2011 تاکنون ادامه داشته است و نیروهای بشار اسد، رئیس جمهور این کشور با گروه های مختلف شورشی مسلح مبارزه می کنند. همچنین از سال 2016، نیروهای مسلح ترکیه عملیات هوایی و زمینی را در سوریه علیه حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) که خواهان ایجاد خودمختاری کردها در ترکیه است، انجام داده‌اند.

دمشق بارها حضور نیروهای ترکیه در مرز سوریه را غیرقانونی خوانده و از آنکارا خواسته است که نیروهای خود را خارج کند.

در سال 2017، روسیه، ترکیه و ایران یک گروه میانجی برای حل و فصل تنش‌ها در سوریه در آستانه راه اندازی کردند. در ژانویه 2018، شهر سوچی روسیه میزبان کنگره گفت‌وگوهای ملی سوریه بود که اولین تلاش از زمان آغاز درگیری برای جمع آوری مجموعه‌ای فراگیر از نیروهای سیاسی سوریه به شمار می‌آمد. نتیجه اصلی مذاکرات کنگره تصمیم به ایجاد کمیته قانون اساسی بود که در ژنو فعالیت می‌کند و وظیفه اصلی آن تهیه پیش‌نویس قانون اساسی در سوریه است.

در دسامبر 2022، وزرای دفاع روسیه، سوریه و ترکیه مذاکراتی سه جانبه در مسکو برگزار کردند تا راه‌های حل بحران سوریه را بررسی کنند. این مذاکرات اولین دیدار رسمی میان روسای دفاع ترکیه و سوریه در 11 سال گذشته بود. در همان ماه، آنکارا پیشنهاد داد وزرای خارجه ترکیه، سوریه و روسیه در فوریه 2023 نشستی را احتمالاً در کشور ثالث برگزار کنند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها