کد خبر: 673633
تاریخ انتشار :

نگاه تحلیلگر/گفتگوی نامه‌نیوز با نقوی حسینی

دولت رئیسی دیپلماسی را هدفمند پیش می‌برد

فعال سیاسی اصولگرا گفت: دولت سیزدهم نشان داد فنون مذاکره را می‌داند و مذاکرات هدفمند حرکت می کند. به عبارت دیگر این دولت می داند به چه سمتی دارد پیش می رود، بدون آنکه بخواهد به آمریکایی ها باج دهد یا تسلیم آنها شود.

دولت رئیسی دیپلماسی را هدفمند پیش می‌برد
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

گروه سیاست نامه نیوز: توافق تهران با آژانس و عربستان، دولت رئیسی را تا حدودی در حوزه سیاست خارجی از گوشه رینگ نقدها خارج کرد و روزنه هایی را برای احیای برجام گشود.

سیدحسین نقوی حسینی در گفتگو با نامه نیوز درباره عملکرد دولت سیزدهم در حوزه سیاست خارجی گفت: این دولت بدون آنکه تحت تأثیر فشارهای آمریکا قرار بگیرد، دو رویکرد را در حوزه دیپلماسی پیش گرفت. نخست نگاه به شرق را در قالب عضویت در پیمان های منطقه ای مثل شانگهای دنبال کرد و هم رایزنی های دیپلماتیکی را در حوزه عادی سازی و تقویت روابط با همسایگان استارت زد.

وی با اشاره پیشرفت گفتگوها با آژانس افزود: ایران هیچ گاه میز مذاکره را در حوزه دیپلماسی هسته ای رها نکرد بلکه این غرب بود که براساس نگاه خصمانه عامل توقف مذکرات برجامی شد. حاصل مقاومت و تحرکات دیپلماتیک دولت سیزدهم کم کم در حال مشخص شدن است که نمونه اش نتیجه بخشی سفر آقای گروسی به تهران و نگاه مثبت تر مدیرکل آژانس به برنامه هسته ای ایران بود.

این تحلیلگر مسائل سیاسی با اشاره به آثار مثبت توافق تهران و ریاض یادآور شد: البته چین در این رابطه نقش فعالی را برای به ثمر نشستن مذاکرات ایران و عربستان ایفا کرد. حال اینکه چرا چین این نقش را ایفا کرد، چه هدفی داشت، در رقابت با آمریکا دنبال چه هدفی در منطقه خلیج فارس است؟ موضوعاتی قابل بحثی است که می توان روی آن صحبت کرد اما در مجموع  برقراری و بهبود مناسبات ایران و عربستان اتفاق حائز اهمیتی بود که قطعا در تقویت همکاریهای منطقه ای ایران و همسایگان تأثیر خواهد داشت.

وی با بیان اینکه توافق تهران و ریاض مهمترین اقدام دیپلماتیک دولت آقای رئیسی طی 20 ماه اخیر به حساب می آید، افزود: هر چند هنوز در جریان جزئیات بهبود و برقراری مناسبات تهران و عربستان نیستیم که برای نیل به این مقصود چه گفتگوهایی انجام و چه تعهداتی مبادله شده است اما در مجموع می توان این طور بیان کرد که گام مهمی برداشته شد.

نقوی حسینی گفت: دولت سیزدهم نشان داد فنون مذاکره را می‌داند و مذاکرات هدفمند حرکت می کند. به عبارت دیگر این دولت می داند به چه سمتی دارد پیش می رود، بدون آنکه بخواهد به آمریکایی ها باج دهد یا تسلیم آنها شود.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها