کد خبر: 679622
تاریخ انتشار :

مخالفت واشنگتن و تل‌آویو با شروط ریاض برای عادی سازی روابط با اسرائیل

​ایسنا: علیرغم حرف و حدیث‌های گسترده درباره احتمال دستیابی به توافق عادی سازی روابط میان عربستان سعودی و اسرائیل، تل‌آویو مخالف شروط اعلام شده ریاض در مذاکرات با دولت جو بایدن است.

مخالفت واشنگتن و تل‌آویو با شروط ریاض برای عادی سازی روابط با اسرائیل
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

علیرغم حرف و حدیث‌های گسترده درباره احتمال دستیابی به توافق عادی سازی روابط میان عربستان سعودی و اسرائیل، تل‌آویو مخالف شروط اعلام شده ریاض در مذاکرات با دولت جو بایدن است. این منابع بر این باورند که حتی برقراری روابط اعتمادساز میان ریاض و تل‌آویو مانند اجازه به حجاج فلسطینی برای سفر مستقیم به مکه، به دلیل اختلافات میان دو طرف  دور از انتظار به نظر می‌رسد.

برخی منابع اسرائیلی به روزنامه عبری هاآرتص گفتند، شروط ریاض، انعقاد توافق عادی سازی را دشوار می‌کند و ممکن است سفر فلسطینیان سرزمین‌های اشغالی ۴۸ به حج (از طریق پروازهای مستقیم از تل‌آویو به ریاض) را مختل کند.

این منابع بر این باورند که حتی برقراری روابط اعتمادساز میان ریاض و تل‌آویو مانند اجازه به حجاج فلسطینی برای سفر مستقیم به مکه، به دلیل اختلافات میان دو طرف  دور از انتظار به نظر می‌رسد.

به گفته یک مقام بلندپایه اسرائیلی، خواسته‌های عربستان شامل دستیابی ریاض به تسلیحات پیشرفته آمریکایی و موافقت واشنگتن با "برنامه هسته‌ای غیرنظامی" ریاض است که تل‌آویو با آن مخالف است. زیرا دستیابی عربستان به تسلیحات پیشرفته «برتری نظامی اسرائیل در منطقه» را از بین می‌برد. همچنین «برنامه هسته‌ای غیرنظامی» عربستان از نظر اسرائیل «مقدمه‌ای برای توسعه سلاح هسته‌ای سعودی» تلقی می‌شود. امری که با مخالفت ایالات متحده آمریکا و اسرائیل به دلیل هراس شدید از پیامدهای آن روبه رو است.

این مقام اسرائیلی گفت، با این وجود، بایدن به دنبال تحقق دستاوردی است که در کمپین‌ انتخاباتی خود در سال آینده ارائه دهد، اما اگر دستیابی به توافق عادی سازی به قیمت برنامه هسته‌ای عربستان باشد"معضلی برای بایدن خواهد بود."

روزنامه صهیونیستی «اسرائیل هیوم» پیش از این به نقل از یک مقام آمریکایی فاش کرد که دولت ریاض در مذاکرات با آمریکا چهار پیش‌شرط برای عادی‌سازی روابط با اشغالگران صهیونیست را مطرح کرده است که عبارتند از: حق برخورداری برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای، افزایش روابط دفاعی با آمریکا، تحکیم تجارت با آمریکا و توقف انتقادات واشنگتن در خصوص قتل جمال خاشقچی روزنامه‌نگار سعودی.

یک مسؤول برجسته اسرائیلی روز سه شنبه احتمال تحقق گشایش دیپلماتیک با عربستان با میانجیگری آمریکا را کم دانست و گفت که دولت بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل اطلاعی از تحقق هیچ پیشرفتی در مذاکرات مربوطه میان ریاض و واشنگتن ندارد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما