کد خبر: 683532
تاریخ انتشار :

نگاه تحلیلگر/گفتگوی نامه‌نیوز با بیژن مقدم

گاهی گروهی برای برهم‌زدن ائتلاف انتخاباتی، سهم‌خواهی می‌کند

تحلیلگر مسائل سیاسی گفت: وقتی گروهی فراتر از ظرفیت اجتماعی خودش سهم می خواهد، دیگران را نیز به این موضوع حساس می کند و این حساسیت ها منجر به برهم خوردن قاعده بازی می شود.

گاهی گروهی برای برهم‌زدن ائتلاف انتخاباتی، سهم‌خواهی می‌کند
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

بیژن مقدم در گفتگو با نامه نیوز درباره عواقب سهم خواهی های انتخاباتی برخی گروه های اصولگرا گفت: معمولا در انتخابات جریان های سیاسی اصولگرا دو هدف دارند، یکی موفقیت و دوم مشارکت مردم است بنابراین به کارگیری روش هایی برای افزایش مشارکت مردم مطلوب است.

وی افزود: حالا باید دید موفقیت و افزایش مشارکت در چه قالبی فراهم می شود، آیا با ائتلاف همه سلایق اصولگرایی این دو هدف محقق می شوند یا در قالب رقابت امکان پذیر هستند؟ بررسی ها روی شکل و قالب نحوه حضور در انتخابات معمولا تا دقیقه 90 ادامه پیدا می کند و نهایتا در روزها یا هفته پایانی منتهی به روز انتخابات تصمیم گیری می شود.

این تحلیلگر مسائل سیاسی درباره درخواست پایداری برای داشتن 50 درصد فهرست تهران یادآور شد: برای پیروزی و موفقیت قطعا هم افزایی و وحدت اولویت دارد، مگر آنکه در مسیر انتخابات برخی ها بخواهند از مجموعه ائتلاف یا وحدت جدا شوند. در تمام ادوار انتخابات برخی گروه ها این بحث را داشتند که وزن و نفوذ اجتماعی و سیاسی ما اینقدر است بنابراین در فهرست نهایی باید تعداد بیشتر به جریان یا گروه ما اختصاص پیدا کند.

وی ادامه داد: وقتی یک مجموعه ائتلافی شکل می گیرد، ضوابط و چارچوبی برای انتخاب نامزدها تعریف می شود. گروه هایی هم که وارد این ائتلاف می شوند طبعا هم وزن نیستند، گاهی اوقات برخی شان فراتر از وزن خود سهمیه هایی را می خواهند، به طوریکه احساس می شود این سهم خواهی اساسا برای برهم زدن قاعده بازی است؛ بعد هم هر کس علت خروج از ائتلاف را از آنها بپرسد می گویند به ما سهمیه ندادند.

مقدم با بیان اینکه گاهی سهم‌خواهی انتخاباتی یک گروه برای برهم‌زدن ائتلاف است، بیان کرد: وقتی گروهی فراتر از ظرفیت اجتماعی خودش سهم می خواهد، دیگران را نیز به این موضوع حساس می کند و این حساسیت ها منجر به برهم خوردن قاعده بازی می شود.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها