کد خبر: 683780
تاریخ انتشار :

آیت الله جوادی آملی: مواظب باشید از جامعه جدا نشوید

رسا: جلسه درس اخلاق هفتگی حضرت آیت الله جوادی آملی صبح امروزبه صورت مجازی برگزار شد. در این جلسه حضرت آیت الله جوادی آملی به ادامه مبحث شرح نهج البلاغه ـ حکمت 109 ـ پرداخت.

آیت الله جوادی آملی: مواظب باشید از جامعه جدا نشوید
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

 

​وی بیان کرد: در حکمت 109 نهج البلاغه به نقل از امیرالمومنین علی علیه السلام آمده است که فرمود: «نَحْنُ النُّمْرُقَةُ الْوُسْطَى، بِهَا یَلْحَقُ التَّالِی وَ إِلَیْهَا یَرْجِعُ الْغَالِی» ما اهل بیت، تکیه گاه معتدلی هستیم که نه تندیم و نه کند و لذا هم کسانی که کند هستند و عقب افتادند باید به ما برسند و هم کسانی که تند رفته اند باید به ما برگردند.

حضرت آیت الله جوادی آملی اظهار داشت: اهل بیت عصمت و طهارت آن تکیه گاه متوسطی هستند که نظم هر دو طرف به آنهاست و هر دو طرف باید به آنها تکیه کنند.

وی ادامه داد: این رعایت عدل و هسته مرکزی در بیانات حضرت امیر چه در خطبه ها و چه نامه ها و چه کلمات کم نیست و این اصل را اهل بیت عصمت و طهارت نیز بیان می کنند، امام سجاد در صلوات نیمروز ماه شعبان دارد که «اَلْمُتَقَدِّمُ لَهُمْ مارِقٌ وَالْمُتَأَخِّرُ عَنْهُمْ زاهِقٌ» امام سجاد علیه السلام می فرماید، کسی از اهل بیت جلو برود مارق و منحرف هست و به مقصد نمی رسد و کسی هم که کند هست، زاهق است به هلاکت خواهد رسید.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم اظهار داشت: تنها راه نجات این است که انسان، همراه با اهل بیت، پیرو اهل بیت و با اهل بیت باشد. این مطلب هم از امیرالمومنین آمده و هم در بیانات امام سجاد هست و هم در بیان دیگر ائمه معصومین علیهم السلام آمده، چون این کلام، ریشه در قرآن کریم دارد که انسان را به عدل فرا می خواند و می فرماید عدل باعث قوام یک ملت است و ملت با عدل به مقصد می رسد.

وی با بیان اینکه حفظ وحدت اسلامی از بهترین برکات الهی است، افزود: نه تنها مواظب باشید که تندروی و کندروی نکنید، بلکه مواظب باشید جامعه را یکجا داشته باشید و از جامعه جدا نشوید، مولا امیرالمومنین در کلامی می فرماید «وَ إِیَّاکُمْ وَ الْفُرْقَةَ، فَإِنَّ الشَّاذَّ مِنَ النَّاسِ لِلشَّیْطَانِ کَمَا أَنَّ الشَّاذَّ مِنَ الْغَنَمِ لِلذِّئْبِ» بر حذر باشید از مخالفت و جدایى و تفرقه، با جامعه باشید، از جمعیت جدا نشوید، «فان ید الله مع الجماعة»، جامعه را با اختلاف ها، اربا اربا نکنید، اربا اربا کردن جامعه، چپ و راست کردن و ایجاد تفرقه، یک سم مهلک است، «ایاکم و الفرقه» مبادا جامعه یکدست را پراکنده کنید و آنگاه فرمود اگر کسی مردم را به تفرقه دعوت کرد، و جامعه را از انسجام انداخت، اگر کسی خواست جامعه را اربا اربا کند، شقاق و تفرقه ایجاد کند، این از ما نیست «وَ لَوْ کَانَ تَحْتَ عِمَامَتِی هَذِهِ» هر چند عمامه من علی بن ابیطالب را داشته باشد، حرفش را گوش نکنید با او هماهنگ نباشید. لذا باید مواظب بود تا همواره جامعه ما و کشور ما و ایران اسلامی متحد باقی بماند و اگر اختلاف نظری هست با مشورت و راهنمایی بزرگان قوم و این جامعه بر طرف شد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها